4 rozšířené mýty o kamenech (kterým možná taky věříte)

3.6.2022
Image

Kameny (nerosty, minerály, polodrahokamy) se využívají v magii a lidovém léčitelství tisíce let. Používáme je při rituálech, léčení, jako ochranné amulety nebo talismany pro štěstí. Koluje o nich však celá řada mýtů, které bych ráda v tomto článku uvedla na pravou míru. Pojďme se jim tedy společně podívat, jaké mýty o kamenech panují a co je na nich pravdy…

 

Mýtus: Kameny si musím vybírat podle znamení zvěrokruhu

Velmi často se setkávám s tím, že lidé se mě jako první zeptají, zda se určitý kámen hodí k jejich znamení. Nebo se rovnou pídí po kameni, který je jejich znamení přiřazen. Přitom si kámen podle znamení vůbec vybírat nemusíte.

Je pravda, že některé kameny jsou pro určitá znamení vhodnější, než jiné. Obvykle jsou to kameny, které buď posilují vlastnosti daného znamení – nebo naopak působí proti nim a tím je vyrovnávají, hamonizují. Vezměme si jako příklad třeba Berana. Mezi jeho vhodné kameny patří karneol, granát a citrín – tedy kameny, které podporují jeho ohnivou povahu, bojovnost a odvahu. Ale také ametyst, akvamarín či rodochrozit – což jsou naopak kameny zjemňující, zklidňující, zaměřené na lásku a harmonizaci emocí.

Přesto to neznamená, že by Berani (nebo Raci, Lvi, Váhy, prostě všechna znamení) měli vždycky  používat jen tyto doporučené kameny. V různých fázích života potřebujeme různé energie. Někdy se potřebujeme chránit, jindy čistit, zbavit se stresu nebo v sobě probudit lásku. Kameny bychom proto vždy měli vybírat spíše podle intuice, nechat kámen ať si nás „přitáhne“ sám. Přiřazení určitému znamení pro nás může být vodítkem, inspirací, ale určitě bychom ho neměli brát jako dogma.

Více v článku: Jak si správně vybrat kámen?

Sady podle znamení – toto je sada pro VODNÍ znamení

Mýtus: Kameny se musí nabíjet na slunci/měsíci

Kameny se zrodily hluboko v nitru Matky Země. Za vysoké teploty a tlaku se utvářely i dlouhé miliony let, dokud je síla Země nevynesla blízko k povrchu, kde se z jejich krásy a síly můžeme těšit i my. Právě proto, že pocházejí z temných hlubin, pro kameny není přirozené, aby byly vystaveny slunečnímu svitu. Některé kameny, jako třeba ametyst, ale také růženín či citrín, při dlouhodobém působení slunečních paprsků dokonce ztrácejí svou barvu. Odkud se tedy zvyk nabíjet kameny na světle vzal?

Kameny do sebe velmi snadno ukládají veškerou energii ze svého okolí. Vstřebávají také emoce nebo myšlenky. A dokáží v sobě uchovat i energii slunečních paprsků či (od slunce odraženého a tím zjemněného) svitu Měsíce. Nabíjením kamene tímto způsobem tak do něj vlastně ukládáte energii slunce. Jenomže to není nutné – a někdy ani žádoucí.

Každý kámen je trochu jiný – svou strukturou, barvou, složením a tím pádem i energií. Tato energie se utvářela velmi dlouho v nitru země – a právě ta dělá kámen takovým, jakým je. Jakákoli energie, kterou do něj vložíme je již jakoby „navíc“ a energii kamene pozmění. Někdy málo, někdy víc. Dobře si proto rozmyslete, zda chcete čerpat starobylou a specifickou energii kamene, zrozenou ze Země, nebo „pouhý“ sluneční svit.

karneol

Některé kameny už v sobě ohnivou sílu Slunce mají – třeba rudý karneol.

Mýtus: Černé kameny jsou špatné a zlé

Černá barva je v naší kultuře obecně spjatá s věcmi, kterých se bojíme – s temnotou, smrtí, smutkem, strachem. Černou magií označujeme tu zlou, černými myšlenkami ty, které nás uvádějí do deprese. Přitom černá barva není ani zlá, ani dobrá. Černá barva prostě jen pohlcuje. Vyzkoušet si to jde snadno na sluníčku – v černém oblečení vám bude tepleji, než v bílém, protože pohltí více slunečních paprsků.

S černými kameny je to stejné. Energii do sebe pohlcují, nasávají ji jako houba. Ostatní kameny různých barev dovedou energii vydávat, ať tu uloženou do nich Matkou Zemí, tak tu ze sluníčka nebo takovou, kterou jsme do nich vložili. Černé kameny energii nevyzařují – to, co do nich uložíte, v nich také zůstane.

Proto černé kameny, jako například obsidián, skoryl nebo šungit patří k těm nejsilnějších ochranným amuletům vůbec. Jsou-li správně použity, absorbují do sebe všechno, co by vám mohlo ublížit – kletby, noční můry, psychické útoky, smutek, strach i zlobu. Díky tomu, že energii nevyzařují, je však v podstatě nejde čistit – jakmile je kámen „plný“ je potřeba jej vrátit Matce Zemi, například tak, že jej zahrabete do hlíny nebo ho můžete vhodit do řeky či rybníka. Živly se o něj již postarají.

Kde se tedy vzal mýtus o zlých černých kamenech? Možná proto, že právě díky jejich schopnosti polhcovat se dají využít i k praktikám černé magie. To, že ale něco lze zneužít, neznamená, že je to samo o sobě zlé. Já osobně třeba obsidián využívám na výrobu ochranných runových amuletů.

obsidián

Obsidián jako ochranný runový amulet proti zlým silám.

Mýtus: Kámen mi musí někdo darovat, aby fungoval

S tímto mýtem jsem se setkala hlavně ve spojení s křišťálem. Na vlastnosti kamene však nemá žádný vliv zda jste si jej zakoupili sami nebo vám ho někdo daroval. A už vůbec neplatí, že by kámen musel být darovaný, aby měl vůbec nějaké účinky. Jak jsem psala výše – kameny se formovaly celá tisíciletí v nitru Země a jejich síla se odvíjí zejména právě od toho.

dárek

Traduje se také, že darovaný onyx přináší smůlu. Nevím, proč zrovna onyx a ne jiné černé kameny a osobně nevidím důvod, proč by tomu tak mělo být. Kameny jsou pořád stejné – darované, nalezené nebo koupené.

Jediné, na co bychom neměli zapomínat, je kámen pořádně očistit poté, co jsme ho získali – koupí, věnováním nebo jakkoli jinak. A to oplachováním po několik minut pod proudem studené vody – není třeba sůl ani nic jiného, obyčejná tekoucí(!) voda postačí.

Mohlo by vás ještě zajímat:
Amulet a talisman – jaký je mezi nimi rozdíl?
Očistný rituál s křišťály
Kamínky od Lúmennky

Diskuze

Napsat komentář

 1. Podle mých zkušeností je na to citlivý hlavně onyx. Také zhruba po roce začal mít světlé prasklinkovité žilky na povrchu ačkoliv se s ním nijak netřískalo o zem… Řekla bych, že u těch kamenů nejde o kapacitu, ale o přepracovanost. Přehlcená energie se vyčistí, ale po čase toho ten kámen má prostě dost. Alespoň tak to vnímám já, ale to už si hrajeme se slovy. Očišťování životnost každopádně výrazně prodlužuje, například já používám už poměrně dlouhou dobu obsidiánová vejce pro práci s vaginou a čistím je hygienicky i energeticky po každém použití. Stále vypadají jako nové.

 2. Post
  Author

  Lilien: ne, že by nešly čistit vůbec, ale tím, jak jsou přirozeně destruktivní (tedy energii polhcující), málo energie z nich vychází ven – tedy i při čištění se z nich různé „fuj“ věci odplaví jen velmi málo. Každý kámen toho vydrží jinak, záleží na velikosti kamene, druhu, na míře energetické zátěže, které je vystaven. Velké skoryly obvykle vydrží třeba mnoho let, ale takový „příruční“ obsidián do dlaně začne třeba už po roce vykazovat praskliny, zašednutí a jiné známky toho, že je kámen už „plný“. Zažila jsem dokonce, že po velkém záchvatu emocí černý kámen v místnosti prasknul – prostě už „měl dost“. I tady je ale na místě intuice a kámen, který už neabsorbuje, lze většinou pocitově poznat, hlavně když člověk s intuicí pracuje a nechává se kamínky vést.

 3. Nosím Nuumit ve stříbře. U nás je to vzácnost, na kterou jsem narazila „čistě náhodou“. Jedná se o klasický černý kámen s asterismem, což znamená, že na světle tvoří odlesky. Obecně mám takové kameny ráda, i když onyx a obsidián také. Nikdy jsem moc nepochopila tu hysterii kolem černé, a že se s takovými kameny musí pracovat obezřetně. To se konec konců „musí“ nehledě na barvu s každým kamenem… akorát vnímám, že je nutné častější a důkladnější očista. Většinou si počkám na ubývající měsíc ve vodním znamení (zítra je mimochodem příhodně novoluní ve štíru…) a nechám je přes noc ve vodě se solí. Pak je ještě opláchnu pod ledovou tekoucí vodou. Dříve, když jsem na to ještě měla čas, jsem si jednou za půl roku naplánovala procházku do lesa k tekoucímu potůčku a kameny nechala přes noc očistit v něm. Nabíjení řeším svou energií, i když u těch černých kamenů mi to vždy přišlo zbytečné, protože nic nevyzařují když přirozeně pohlcují. Smysl má dát jim nějaký konkrétní jednorázový či trvalý účel rituálem.

 4. Mně se v čarodějné praxi stejně vždy nejvíc osvědčila intuice. Přirozeně tíhnu k Měsíci, takže všechno nabíjím v jeho světle. Od amuletů přes kameny až po svůj první tarot. A čistím je vlastně taky jen pod tekoucí vodou. Ráda do toho zapojuji živly. Akorát všemu ještě vždy vtisknu svůj záměr. :)

  Nevěděla jsem, že se černé kameny nedají čistit. Jak dlouho se doporučuje je používat?

 5. Ahojky Lumenn moc pěkný článek. Děkuji ti za něj. Vždy jsem si říkala že proč dávat kámen na slunce a nabíjet ho a čistit když vzešel ze země kde je tma….. Já vždy kameny čistila jenom pod tekoucí vodou :)

 6. Už jako malý kluk jsem šel po lese a vždycky jsem našel víc hub než někteří ostatní.
  Bavilo mě hledat kameny a nikdy jsem nemyslel na to, jaký kámen chci najít. Za cíl jsem si řekl, že chci najít takový, který mi udělá právě v ten den radost.
  Kamenů je tolik druhů, v rozmanitosti, jako příroda sama. Vlastnosti každého z nich nám mohou něco předat a k něčemu posloužit, pokud je využijem k tomu , v čem jsou pro nás užitečné a dobré.
  Jsme přece na světě mimo jiné také proto, abychom jejich přínos objevovali a nacházeli informace o nich a v nich. Technicky toho pak využíváme v řadě oblastí našeho života, od elektronických komponent, přes mechanické části, stavební prvky, hudební nástroje, energetické stavby, dekorace a vyšperkování okras podle momentální potřeby naladění.
  Z malinkatých částeček , jako základních stavebních kamínků postavíme to, co nás velkoplošně obklopí.
  Za pozornost stojí také to, že do kamene se ukládaly informace v kamenných stavbách již velmi dávno. A ty se dochovaly. Kolik cédéček, magnetofonových pásků, nebo papírových listů se může uchovat déle než poměrně krátký čas. Dokonce i ta digitální síť , když pořádně spadne, tak kdo ví, co a jak dlouho se uchová. Vyšumí to. Zůstane zase jen to, co uchováme ve svých srdcích , duších a “ knihách DNA“. My všichni jsme ty „živé knihy“.

Kdo jsem

Image

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek.

Již od roku 2009 pro vás píšu esotericky zaměřený web plný informací o duchovním růstu, zdravém životě, magii a esoterice Angelum Lucis - Posel světla.

Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci.

NAVŠTIVTE MŮJ E-SHOP

banner