Čtyři základní živly

25.9.2009
Image
Voda
Voda zatupuje ženský princip, soumrak a očistu. Má vztah k dětem a těhotenství, vnitřní transformaci, očišťování, romantické lásce, tvorbě, smrti a znovuzrození, minulým životům a novým začátkům.
Ve své konstruktivní (tvořivé) podobě přináší osvěžení, zklidnění, plynutí, skromnost a laskavost.
V destruktivní (ničivé) podobě pak přetlak, nestálost, labilitu, nehybnost a chlad.
Znamení zvěrokruhu: ryby, rak, štír
Symbol v (Crowleyho) tarotu: poháry
Některé symboly: nádoby obecně, prsten, stříbro, v alchymii trojúhelník se špicí dolů
Doménou vody je hluboká a neprobádaná sféra citů a přiřazujeme k ní povahu melancholika.
voda
Země
Země představuje ženský princip, půlnoc a stabilitu. Je to sféra růstu a věčné Bohyně Matky. Vztahuje se k plodnosti, prospěritě, zklidnění a soustředění, penězům, tanci, mateřství a lásce, sázení a sklízení, domovu, stádům a domácím zvířatům.
Ve své konstruktivní (tvořivé) podobě přináší pevnost a stabilitu.
Ve své destruktivní (ničivé) podobě pak těžkopádnost a uzavřenost.
Znamení zvěrokruhu: býk, panna, kozoroh
Symbol v (Crowleyho) tarotu: disky
Některé symboly: přírodniny obecně, bubínek, kolo, štít, bronz, v alchymii trojúhelník se špicí dolů a horizontální čárou uvniř.
země
Vzduch
Vzduch představuje mužský princip, úsvit a pohyblivost. Jeho aspekty jsou intelekt, studium, astrální cesty, komunikace, hudba a zvuk, magie počasí, zvyšování síly.
V konstruktivním (tvořivém) aspektu přináší aktivitu, poznávání a pronikání.
V destruktivním (ničivém) aspektu pak nevypočitatelnost, náladovost, prudké změny a neupřímnost.
Znamení zvěrokruhu: blíženci, váhy, vodnář
Symbol v (Crowleyho) tarotu: meče
Některé symboly: sečné zbraně obecně, koště, luk a šíp, měď, v alchymii trojúhelník se špicí nahoru a horizontální čárou uprostřed
Vzduch vládne nepředvídatelné a rozhárané sféře rozumu a přiřazujeme mu povahu sangvinika.
vzduch
Oheň
Oheň představuje mužský princip, poledne a proměnu. Je to sféra proměn a vášně. Oheň je symbolem ochrany, exorcismu a zákazu, sexu a sexuální magie, práci, očistě, věštění, mužské síly, osobní energie, boha, svíčkové magie.
Ve své konstruktivní (tvořivé) podobě přináší aktivitu, světlo, záři, hřejivost a schopnost začínat.
Ve své destruktivní (ničivé) podobě pak zbrklost, ukvapenost a zkázu.
Znamení zvěrokruhu: beran, lev, střelec
Symbol v (Crowleyho) tarotu: hole
Některé symboly: cokoli hořícího obecně, náramek, křemen, zlato, v alchymii trojúhelník se špicí nahoru.
Oheň představuje vůli a vášeň a přiřazujeme mu povahu cholerika.
oheň

Diskuze

Napsat komentář

 1. Děkuju za poskytnuté informace. Web vedete přehledně a má historii. Jen tak dál. Držím palce!

 2. Ahoj živly mě moc zajímají a chtěla bych snímá umět pracovat ale nevím jaký bych si měla vybrat mám ráda všechny. Jsem klidná ale zase i zbrklaá čistotná ale ve všem ostatním mám nepořádek poradíte mi prosím ?

 3. Post
  Author
 4. Dobrý den. Hovoří se tu o čtyřech živlech – země, voda, oheň a vzduch. Pojem element – je možno použít jako synonymum pro živel, ale také je možné tam vnímat jemnou nuanci. Neboť východní čínská nauka pracuje s pěti prvky – elementy: kov, voda, dřevo, oheň a země, která někdy stojí ve středu předchozích čtyř, jindy je umístěna s nimi v kruhu pěti prvků. Tyto prvky jsou ve vzájemných vztazích. Princip čtyř živlů je tedy bližší spíše západní filosofii či alchymii. Každopádně v konečném důsledku jsou to jen aspekty jediné energie, která vládne všemu. Jen pro někoho je snazší a bližší se vztahovat k živlu, který mu je bližší, pro něj dominantnější. Tolik stručně něco z mého dosavadního poznání.

 5. nechapu ty co mysli za ivladani zivlu je nemozne……jsou to nehorazní     a nechapaví….

 6. Ahoj, podle mě to možný je, já třeba mám blízko k ohni i větru ale ovládám každý živel jen ducha jsem neskoušela

 7. měla bych takový dotaz, je možné, abych se třeba cítila nejblíž ke vzduchu a přitom podle znamení bych měla mít nejblíže k ohni?

 8. nejzákladnější živel je voda tu potřebujeme nejvíce mám ráda i ostatní živly i ohen který nám dáva teplo ,a když vznikne požár tak za to ten ohen nemuže že vypukne,dále je tu živel vzuch který potřebujeme asi uplě ze všech nejvíce ale i jeden živel který je potřebný a je to ZEMĚ !!Je tu ještě pátý živel a ten všechny živly spojuje lehčeji řečeno srdce živlů !všechny jsou potřebné A PROTO SE TO JMENUJE ŽIVLY!když něco začnu musím to dokončit a je to stejné jako s tímto komentářem jméno sofie  A PRTO MOUDRÁ SLOVA!

 9. Můžu se naučit pracovat s ohněm i když jsem znamení vzduchu?(vím,že je to hloupá otázka)

 10. Voda mi přide nejlepší. Když se koupu cítím jak se pohybuje cítím se v bezpečí jako v peřince která mě ochraňuje. Vzduch mám také ráda ale bojím se výšek jinak povahově jsem vzduch. Jsem znamení ohně a při tom oheň nemám ráda, bojím se ho.

 11. Já nevím, oheň mně vždycky přitahoval, hrozně ráda dodnes zapaluju svíčky nebo táborákový oheň, to prostě miluju vydržím sedět hodiny zíráním do ohně. Zemi mám neméně ráda, miluji všechny stromy a rostliny, zemi vůbec. Vzduch mám stejně tak ráda, znamená pro mně svobodu, lehkost, volnost. K´ž bych byla pták! A voda. Ta je tak úžasná. Já ani nevím, jestli jsem vyhrazená vůči jednomu živlu, možná mám všechny stejně ráda. Nedokážu se rozhodnout, všechny prostě miluju.

 12. Mám problém tady mi to říká že jsem živel vzduchu ale já mám velice silný vztah k vodě. Jsem znamení vodnář.

 13. Ahoj, jak jsi již psala, ty se zaměřuješ na oheň. Můžřu se zeptat jak dlouho a co vše s ohněm dokážeš?

 14. [14]: tak různě, něco z knih, něco od svých duchovních průvodců. Zrovna tohle patří k základním magickým znalostem a píše se o tom vě většině knih;)

 15. Zajímavý článek, mě vždy živly něčím přitahovaly, je super že si to můžu i přečíst, ale chtěla sem se zeptat odkud to všechno víte???

 16. já myslel že za živly se řadí zaklad tudíž země,ohen,voda,vzduch a duch a mezi elementy ostaní:energie,světlo atd.

 17. [9]: může, ale nemusí, jsou lidé, kteří jsou sice určitého znamení, ale mají silný ascendent nebo jsou na hraně, takže jim odpovídá jiný živel. Převažující živel je lepší určovat podle jiných aspektů, než podle znamení zvěrokruhu

 18. Je pravda,že pokud pracuji s živlem svého znamení mátovětší..jak to říct..sílu? :)

 19. Tiež sa mi zda lebo keď je to elemental tak je to zaklad :D

 20. [6]: tak existují, samozřejmě:) ale nazývat je vedlejšími živly/elementy nevidím jako úplně dobrý nápad, ale koneckonců dají se tak brát

 21. Počul som o tzv. "vedľašich" elementaloch(svetlo,zvuk,…).

 22. [4]: tomuhle oddílu magie se moc nevěnuju, takže nevím a stránky ti asi bohužel též neporadím, zkus hledat a kdyby sis nebyl jistý, zda ti neříkají blbosti, tak mi napiš a já mrknu a dám ti vědět;)

 23. No a jak se teda dá pracovat s elementy? co s nimi můžu dokázat a jak to trénovat? neznáš nějaký stránky o magii živlů nebo plánuješ o nich něco psát?

Kdo jsem

Image

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek.

Již od roku 2009 pro vás píšu esotericky zaměřený web plný informací o duchovním růstu, zdravém životě, magii a esoterice Angelum Lucis - Posel světla.

Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci.

NAVŠTIVTE MŮJ E-SHOP

banner