/
13.12.2009
Před pár týdny jsem napsala článek o druzích víl – z věčné potřeby člověka škatulkovat a zpřehledňovat pramení to, že rozdělil všechna zvířata i rostliny a u toho nezapomněl ani na magické bytosti. V předchozím článku píšu o najádách, dryjádách a nymfách, dnes to ještě doplním o dva „druhy“, na které jsem minule pozapomněla.
Oreády
Toto označení se používá pro víly živlu země. Namítnete, že to jsou přece dryjády, ale právě u nich jsem udělala v „katalogizaci“ naposledy chybu a všechny víly zemského živlu jsem nesprávně shrnula pod pojem dryjády.
Jenomže dryjády jsou jen ty víly, které se starají o přírodu (jak my lidé říkáme) živou – zvířata, rostliny, stromy a kytky, houby a kapradí. Naproti tomu oreády jsou víly přírody „neživé“ – kamení, bláta, skal a horských štítů, písku a nerostů.
Život oreád je dlouhý a ony jsou velice trpělivé, stráží skrytá místa ve skalách a najdeme je často i v jeskynních nebo v nerostech, které si přineseme domů. Jejich barvami jsou hnědá, zlatá, stříbná, šedá a bílá a není tak těžké s nimi hovořit – z lidí mají snad nejmenší strach ze všech víl, protože skála je věčná a jen těžko jí člověk může ublížit. Přesto je těžké se s nimi domluvit, protože mluví dlouze a v hádankách, jak už vyplývá z jejich dlouhého života.
Oreády mají nejnižší, nejhutnější vibrace a mohou pomoci s pěstováním trpělivosti a hledáním odpovědí na dávno zapomenuté otázky. Říká se o nich, že jsou to jedny z mála stvoření žijících na povrchu, která jsou schopná se tajnými stezkami dostat až do Agharty, bájné podzemní říše.
Plejády
V minulém článku bych také málem zapomněla na jeden cel živel a jeho stvoření. Ač se to může zdát divné, i oheň má své víly, i v ohni někdo žije a pečuje o něj. Nejprchavější a nejpomíjivější ohnivé víly – plejády, podle nichž své jméno dostala i jedna překrásná hvězdokupa. Podle starého řeckého mýtu byly pak plejády dcerami titánů a provázely bohyni Artemis, ale byly tak krásné, že je muži vyloženě pronásledovaly a tak byly vyzvednuty na oblohu jako souhvězdí.
Krásná báje, ale krásná je i skutečnost. Možná někteří z vás vídají v plamenech tančící těla, rozesmáté obličeje nebo má pocit, že jiskry, které vyšlehnou k nebi, žijí svým vlastním životem. Pokud ano, pak vězte, že jste spatřili plejády, prchavá zosobnění ohně. Víly v rudozlatých a oranžových barvách, na okamžik živoucí a pak se ihned ztrativší.
Plejády přinášejí nápady, vlévají do žil energii, dokáží tvořit i ničit v okamžiku a pokud k vám svou tajuplnou řečí mluví oheň, mluví k vám i plejády.
Možná vám tohle rozdělení přijde zbytečné – pak máte pravdu, ono opravdu zbytečné je:) Víle je jedno, zda ji nazvete dryjádou nebo nymfou, hlavní je, že se shodnete na vibracích a lásce k živlu a přírodě, kterou chrání.
Tyto články slouží zejmona k tomu, abychom si uvědomili, že to, co lidé považují za neživé, je stejně živoucí jako cokoli v přírodě. Kameny i vítr, jazyky ohně i vodní hladina, dýchající srna i vonící květina, to vše má v sobě život a to vše stojí za to milovat a chránit. Od toho jsou tu víly a od toho jsme tu my, lidé, abychom jim pomáhali:)
S láskou Lúmenn
Diskuze
Napsat komentář
Kdo jsem
Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek.
Již od roku 2009 pro vás píšu esotericky zaměřený web plný informací o duchovním růstu, zdravém životě, magii a esoterice Angelum Lucis - Posel světla.
Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci.
Novinky na blogu
Třicet čtyři
Dnes slavím své třicáté čtvrté narozeniny. Třicet čtyři dokončených oběhů planety země kolem slunce, připoutejte se, prosím, další právě začíná.…
5 rad jak nejen přežít, ale hlavně si užít ADVENT
Vždycky před Vánocemi se kromě záplavy světýlek v ulicích, hromady stánků a přehršle koled z rádia vyrojí i komentáře, které…
Válka a lítost
Dnes, 11.listopadu, si připomínáme Den válečných veteránů. Lidé si připínají na klopy rudé květy vlčích máků a médii zní silná…
Magie a spiritualita
O tom, co je magie, jsme si povídali v předchozím článku. S magií úzce souvisí i spiritualita – něco, co nás…
Co je to vlastně magie?
Slovo magie je pravděpodobně odvozeno staroperského výrazu „maguš“, což znamená kněz, který byl pro tehdejší lidi vlastně něčím jako kouzelníkem.…
Vilidoupatko.cz
Copak je to za podivný název článku, říkáte si možná. Webová adresa? V titulku je však zcela záměrně – a…
Make space, not war
V těchto dnech svět obletěly dechberoucí fotografie, jež pořídil nový teleskop Jamese Webba. Ten před půl rokem odstartoval ze země…
4 rozšířené mýty o kamenech (kterým možná taky věříte)
Kameny (nerosty, minerály, polodrahokamy) se využívají v magii a lidovém léčitelství tisíce let. Používáme je při rituálech, léčení, jako ochranné…
K víle , která na pahorku, na vrcholku shlíží, na zemi vzdálenou ,
jenž na tom místě je tak blíž k ní.
Vílí písek o vlny se tříští.
Naber sílu pro dny příští. Nad domkem v zeleni a v západ slunce víly klečí.
Poznej víru svou, jak konvalinky léčí.
Chyť ten kvítek, který větrem kamsi letí.
Ať krášlí do vlasů tvých spletí.
Ty díváš se na louku a našlas pohled milý.
Natrháš si kvítků, pak odpočíváš v šatech bílých.
Poznala jsi lásku , která v záři slunce sílí.
Spí v zimě oreády?
rozumím slovům a je to bezva že jsou
[5]: občas rozumím nějakému slovíčku ale nic víc
ano mám ráda ohěn a dokážu u něj sedět i 3 a víc hodin v kuse a občas se mi zdá že na mě mluví občas sliším hlásky jak šeptají ale to mam asi slišiny.(taky občas u ohně slišíte šeptající hlásky co mluví jinou řečí než lidskou ??????????????????)
Taky se tak rády díváte nekonečně dlouho do ohně? Já to přímo miluju.
[2]: děkuji ti, dáváš super rady :)
[1]: to bych spíš řekla, že plejády tancují:)
ahojky.. vím že je to divná otázka ale mluví k nám plejády když třeba praská dřevo v ohni??