Hexagram

Image
hexagram
Název hexagram vychází z podobného základu, jako pentagram (článek o pentagramu čti zde). A zatímco penta znamená pět, po rychlém spočítání cípů téhle hvězdy vám asi dojde, že hexa značí šest.
Hexagram (řecky) neboli sexagram (latinsky) je šesticípá hvězda, kterou v moderní době známe zejména jako symbol Židů (viz označení za druhé světové války) a jejich státu (vlajka Izraele). Původní význam symbolu je ale mnohem starší – první kresby hexagramů pocházejí z hinduistických chrámů z šestého až osmého století před našim letopočtem.
Číslo šest, které tato šesticípá hvězda symbolizuje, je číslem materiálna, číslem hmoty (hmota je šestkrát komprimovaná energie). Je to také magické číslo, protože se jedná o zdvojnásobenou trojku. Trojka je jedním ze základních magických čísel, jeden ze symbolů života a není tedy divu, že i hexagram symbolizuje v hermetické tradici život.
První ale využívali hexagram patrně hinduisté – v jejich podání se jedná o harmonické spojení dvou protikladů, rovnováhu, něco jako jin a jang. Hexagram totiž sestává ze dvou trojúhelníků – jeden postavený na špici a druhý směřující špicí nahoru. Zde se spojují v jeden celek a ukazují tak harmonii nebes a země, dvou posvátným slabik „óm“ a „rhim“.
hindové
Hinduistická mandala s hexagramem uprostřed
čakra
Podle východní tradice také najdeme hexagram uvnitř
symbolu čtvrté, srdeční čakry
Podle kabalistické a později hermetické tradice symbolizuje hexagram spojení dvou, případně všech čtyř živlů. Trojúhelník se špicí obrácenou vzhůru je jako falus, tedy symbol mužství a ohně; trojúhelník obrácený špicí dolů je jako lůno a tedy symbol ženskosti a vody. V harmonickém spojení tvoří život a vlastně celý svět. Uvnitř hexagramu ale najdeme i symbol země (trojúhelník směřující dolů s jednou horizontální čárou uprostřed) a symbol vzduchu (totéž, jen se špicí nahoru, viz článek Jednoduché magické symboly). Tímto získáváme všechny čtyři základní živly a šestiúhelník vprostřed pak logicky ukazuje na éter, poslední, pátou substanci.
Hermetismus jde ve výkladu symboliky tohoto jednoduchého geometrického útvaru ještě dál. Číslo šest je jako šestá planeta od slunce – tedy Saturn. Symbolika Saturnu je opět spojení nespojitelného, protiklady, které se harmonicky střetávají a dávají dohromady jeden celek. Odtud už není daleko k proslulému „jak nahoře, tak i dole“ a tak se hexagram stává univerzálním symbolem hermetismu a jednoduché načtrnutí šesti čar obsahuje prý celičkou moudrost slavné Smaragdové desky.
Hexagram může také symbolizovat celou naši planetární soustavu, se „starými“ (tedy dříve, než v novověku objevenými) planetami – v prostřed hexagramu je Slunce a na okolních cípech nalezneme planety od Merkuru po Saturn.
hexagram
Hexagram jako model sluneční soustavy (místo Země zde ale nalezneme Lunu)
hexagram pečeť
Hexagramu se také někdy říká Šalamounova pečeť a je jedním
z nejvýznamnějších symbolů židovské kabaly
V běžné praxi se hexagramu užívá jako ochranného symbolu (co je uvnitř je chráněno) a nebo symbolu vyrovnanosti, harmonie a univerzální moudrosti. Podle židovské tradice by tento symbol měl také představovat Boha. Někteří lidé naopak hexagram považují za špatný symbol, protože odkazuje na číslici šest (ďáblovo číslo), které představuje hmotu (pak ducha) a je tedy symbolem moderního zla.

Diskuze

Napsat komentář

  1. ALUE KAROLÍNA LOSKOTOVÁ JE VTĚLENÍM ĎÁBLA!!!!!

  2. nevím co všichni pořád mají s tím ďábblem, někteří by si měůli uvědomit že magie není zlá! A ďábel taky vypadá jako fajn chlapík, vlastně nevím co dělá špatně že ho všichni mají za zlého….

  3. Vždy ma zaujímalo ako môže byť nejaké číslo horšie ako iné..

  4. Symboly nemají sami o sobě žádnou moc, to lidé jim moc propůjčují jejich vírou a vůlí. Symbolem se může stát prakticky cokoliv (např. budova, přírodní úkaz atd.). Doporučuji všem shlédnou krásný film V jako Vendeta, tam uvidíte co takový symbol dokáže. Samozřejmě se také můžeme ohlédnout do naší krvavé historie, kdy se pod symboly jako je hákoví kříž a rudá hvězda masově zabíjelo. Já osobně jsem na vytváření symbolů a předávání jim moci začal budovat svou magickou praxi, proto vím že jsou nutnou součástí magie.

  5. dábel ani buh nexistují extuje jen rovnoha neco mezi. Co je nahore to jest dole.[1]:

  6. Podle bible je 7 číslo značící dokonalost a 6 jako číslo těsně pod ní číslo zlé a nedokonalé

  7. [1]: tak samozřejmě, ztrojená šestka je vůbec to největší zlo, ale prý i šestka sama o sobě není moc příjemné číslo. Já si myslím, že všechno má rub i líc, hmota i energie a zlo i dobro jsou všude, nic není jen černé nebo bílé:)

  8. Já zase slyšela, že "ďáblovo" číslo je 666 … no někdo všude vidí lásku a někdo zase ďábly a podobné věci :o)

Kdo jsem

Image

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek.

Již od roku 2009 pro vás píšu esotericky zaměřený web plný informací o duchovním růstu, zdravém životě, magii a esoterice Angelum Lucis - Posel světla.

Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci.

NAVŠTIVTE MŮJ E-SHOP

banner