Jak nebýt psychický upír (a jak se proti nim bránit) I.

psychický upír

Na internetu i v knihách najdete spousty návodů, jak se psychickým upírům (někdy se používá také výraz energetický upír) bránit a jak si od nich nenechat brát energii. Jenomže co když je psychický upír někdo z vašeho nejbližšího okolí nebo dokonce vy sami a chcete se tohoto zlozvyku zbavit? Na tohle téma najdete rady jen sporadicky – a proto vznikl tento článek.

 

Psychický upír – co to vlastně je?

Začněme tím, že si řekneme, co to vlastně takové psychické upírství je.

Mezi lidmi neustále probíhá výměna energií. Při každé emoci, kterou k někomu cítíte, při každém rozhovoru, při každé myšlence, kterou k někomu vyšlete. Zdravá komunikace je taková, kde vy vydáváte směrem k lidem zhruba stejné množství energie, jaké od nich sami přijímáte. Jenomže se může stát, že vznikne disharmonie a tok energie je nevyrovnaný.

A máme tu psychického upíra – to je člověk, co se přiživuje na energii ostatních, tedy vydává méně energie, než od ostatních lidí přijímá. Určitě jste se takové lidi někdy v životě potkali. Při setkání s nimi se cítíte čím dál unavenější, padá na vás sklíčenost, smutek nebo naopak neklid a úzkost. Když se rozloučíte, cítíte se jako spráskaný pes a nejraději byste si šli zdřímnout.

psychický upír

Někdy jsou psychičtí upíři jsou agresivní, uzurpují své okolí, na všechno, co řeknete mají argument, tlačí vás do defenzivy. Mohou to ale také být lidé tišší, introvertní a lítostiví, kteří si ani neuvědomují, že sají z lidí energii.

Důlěžité je podotknout, že občas se trochu jako psychický upír chová každý. Zejména v náročných životních obdobích potřebujeme energii druhých, abychom se udrželi na nohou. Jsme-li ve stresu, v depresi, řešíme složitou situaci nebo jsme nemocní, „půjčujeme“ si energii našich blízkých. Často to ale probíhá vzájemnou dohodou – dnes pomůžeš ty mě, zítra, až se dám do pořádku, zase já tobě. V tomto článku se ale zaměřím na to, pokud energii někdo krade dlouhodobě a výměna je nedobrovolná.

tady a teď

 

Co psychické upírství způsobuje?

Druhů psychického upírství existuje spousta. Každý jsme jiný a každý si neseme jiná zranění. A právě tato zranění většinou stojí za potřebou krást energii odjinud. Můžeme ale dát dohromady několik základních typů, které si teď podrobně popíšeme.

 

Sobectví a potřeba ovládat

To jsou ti lidé, co do vás mlátí argumenty, hádají se, uráží ostatní a kradou jim energii při konverzaci nebo výměně názorů. Mohou být i pasivně agresivní, urážet se, když to neuděláte po jejich, citově vydírat. Mohou to ale taky takzvaně „myslet dobře“ a dávat vám nevyžádané rady, dárky, které nechcete a nelíbí se vám, zahrnovat vás až patologickou péčí, která vás dusí.

Tito lidé mohou být v extrémech i domácími násilníky či žárlivými despoty – a ti většinou energetické upírství aplikují zcela vědomě a záměrně. Pasivní agresivitu pak zase využívají zejména starší ženy, babičky, tchyně apod. Neznamená to však, že jsou tito psychičtí upíři nutně zlí. Potřebou ovládat druhé si kompenzují svoje vlastní zranění, protože nevědí, co jiného dělat. Nebo kopírují programy, které se naučili v rodině.agresor

 

Sebelítost a sebenenávist

Ten, kdo se lituje a nemá se rád vlastně na jednu stranu uzavírá své energetické kanály a nedovolí si načerpat síly přirozeným způsobem – odpočinkem, dostatkem spánku, časem pro sebe nebo napojením na Vesmír a Přírodu kolem nás. Na stranu druhou tento nedostatek vlastní energie potřebuje nějak kompenzovat a tak, jako se tonoucí chytá stébla, bere si energii ze svých blízkých.

Většinou to dělá podvědomě a nechtěně a hlavně lidem, ke kterým má nějaký vztah. Přátelům, rodině, ale také terapeutům či zdravotníkům. Proto jsou lidé v pomáhajících profesích tak často unavení až vyhořelí – pracují s těmi, kteří jsou jako černá díra na energii. A hlavně díra bezedná – protože tito lidé se svou energií nedovedou pracovat a chránit si ji, jsou jako průtokový ohřívač. Jejich energie pak proudí buď k těm typům psychických upírů, popsaným výše, nebo ji plýtvají na destruktivní myšlenky, obsese či závislosti.

pláč

 

Vysávání druhými lidmi

Pokud jste vy sami někým vysáváni, často pak dobíjíte energii vysáváním druhých. Je to pak jakýsi začarovaný kruh. Více s tím mívají potíže lidé v pomáhajících profesích. Dále lidé, kteří žijí s agresivním nebo lítostivým partnerem či členem rodiny. Často se to také předává z generace na generaci – rodiče vysávají své děti, děti si to kompezují na kamarádech nebo v pozdějším věku partnerech.

hádka

 

Vysávání energetickými bytostmi

Výjimečně se děje také to, že se nevědomky stanete psychickým upírem, protože vy sami jste vysáváni nějakou cizí entitou. Toto téma podrobně rozebírám v rozcestníkovém článku Základní postupy psychické obrany. Pokud máte pocit, že je to váš případ, pokračujte, prosím, tam.

energetický upír

Někdy se mohou kombinovat dva, tři nebo dokonce i všechny čtyři typy. Člověk, který trpí sebenenávistí, si to často kompenzuje pomocí agresivního jednání a vystupování. Energeticky oslabený jedinec na sebe zase častěji přitáhne pozornost destruktivních bytostí. Takže nepodceňujte ani jednu z příčin a raději se snažte eliminovat všechny vlivy, které z vás mohou dělat psychického upíra.

O tom, jak se psychického upírství zbavit a opět mít vyrovnané energie se dočtete v pokračování článku Jak nebýt psychický upír II.

Diskuze

Napsat komentář

 1. První věta se mi překleplo písmenko. Bylo tam správně : Oni někteří lidé unavují.
  A dodávám, až jsme z nich unaveni. Jarní cviky napomůžou, proti únavě z práce a také ze změn počasí, atd.

 2. Ani někteří lidé unavují. A sami sebe unavují, tím, jak si nechtějí pomoci.
  Musím zaklepat, že letos rapidně ubylo těch emočních vysavačů, takových, se kterými bych se nějak musel bavit, například i pracovně.

  Rád se vámi zaštiťuje. Je střídavě vůči vám nekritický , vychválí na vás, co pro vás nyní není významné a které je mimo téma, aby vás pak kritizoval a něco chtěl, co mu nedlužíte. Stále někoho zraňuje a empatii očekává od vás.

  Upřímně s vámi nesdílí, empat to není. Když vám něco dluží, jste pro něj obtížný hmyz. Má teď jiné starosti, které jsou na první pohled nepodstatné, například pustit televizor, nebo vyprávět vtip o tom, jak se sousedka zbláznila.
  Vždycky říká , že něco nejde, nebo se nechce. Své potřeby přenáší na druhé, ačkoliv se má s kým poradit , dostává se mu naslouchání a podnětných, konkrétních informací a může pro své potřeby něco udělat.

  Hovoří vyčítavě o někom jiném, ale výčitky směřuje na vás, třeba i na vás huláká, jako by to byla vaše vina. Projektuje své nepřátele do vaší osoby, abyste mu předkládali řešení v sebeobraně. Přičemž ,o krok zoufalství z jejich strany nejde, neboť se jim dostává pomoci i jinak, i bez jejich scének.

  Předvádí ostentativně ublíženost, i když ho/ji všichni obskakují. Nezaměňovat s těmi, kterým bylo ublíženo a nikdo jim zatím nepomohl, zejména ne ten/ta, kdo by jim pomoci měl, nebo jim dokonce něco špatného provedl.

  Vysavači nejsou běžní nemocní, nebo zranění lidé, či staří a vyčerpaní, ti totiž, například, jeví známky upřímného soucítění a sami poskytují moudré rady druhým, ze své zkušenosti, aby jiní byli na tom lépe a nenarazili stejně. Nepřijímají jednostranně energii, aniž by něco přínosného neposkytovali.

  Někteří emoční vysavači útočí sami na sebe, aby dosáhli svého, strhli pozornost empatických lidí, aby ti je oklamáni politovali a pro ně něco udělali.

  Jsou takoví, kteří z emočního vysávání soustavně obviňují druhé, ačkoliv nejsou schopni ani v důvěrném rozhovoru jakkoliv vysvětlit, proč si to myslí.
  A v delším časovém měřítku je vidět, že unavují ostatní právě oni.

  Taky jsou případy, kdy emoční vysavač/ka se kamarádí s emočním vysavačem/kou, a přitakávají si o tom, jak je svět špatným místem, do té doby, dokud neklesnou ke dnu a pak se rozkmotří.

  Pak si nad nimi někdo povzdychne, vy byste si nepomohli.
  Naděje je vždy uprostřed lidí, kteří si pomáhají a kde je láska uprostřed nich.

 3. Dobrý den.Už delší dobu bojuji z upírem energie.Do nedávna jsem nevěděla kdo to je a nakonec jsem to zjistila.Jdu si pro radu jak s tim bojovat?Upírá bohužel vídám každý den v práci.Amulety různé předměty mám vyzkoušené,ale nic nepomáhá.Děkuji za odpověď.

 4. Vítejte na stránkách (New World-upíra království). Chcete být upíra, ještě u člověka, které mají nadaný mozek odbočka do upíra v dobré držení těla u deseti doly čase člověku znovu se ven zdržovat v dobrém lidském držení těla. Svět upíra, kde život mít snazší, jsme učinili tak mnoho lidí upíry a obrátil je bohatý, bude zajištěna dlouhá životnost a prosperity, musí vám být velmi citlivý na duševní bdělost, silnější a také velmi rychle, budete nemělo být omezeno na chůzi pouze v noci i při samotném středu široké denního světla budete být provedeny chodit, je to příležitost, aby lidský virus upír provádět v dobrém posture.if máte zájem, kontaktujte nás na vampireincantations @ gmail.com

 5. [1]: Jsem jím například já a léčím se. Díky tomuto článku vím jak a taky díky tomuto článku se ti nebojím říct že jím jsem také jsem se to dozvěděl "omylem".

 6. [1]: Já nejspíše jsem energetickým upírem, cítím to, všímám si toho na okolí. Tedy od doby než mi to kamarád řekl, že mu to tak přijde. To jsem si uvědomil, čeho že si to vlastně všímám. Nedělám to schválně ani bych to nikdy schválně dělat nechtěl. Ale nejspíše je to tak, že tu energii lidem kradu. Chci s tím něco dělat, naučit se s energií pracovat a umět jí dát. Dřív jsem to tak měl, byl jsem plný energie, měl jsem jí na rozdávání. Dělal jsem to rád. Časem se ze mě ale stalo děsivé monstrum. Je to zvláštní pocit to o sobě vědět, chtít s tím něco dělat ale nevědět co…

 7. Mam jeden vazny problem..vite pred rokem jsem se seznamila s uzasnou zenskou…zaujala me ale pamatuji si na prvni shledani- prijela jsem kvuli prac. Nabidce atd..a ta moje sefova me prisla pozdravit- jenze pri rozpravani sni jsem prisla na to ze je mi spatne-pripisovala jsem to k tomu ze jsem mela narocnou cestu atd…bolela me hlava a z ty zeny jsem mela strach- jsem dost citliva jelikoz lidi si ze me delaji srandu ze v nikom nevideli tolik empatie a lasky- oukej abych pokracovala zacala me abnormalne bolet hlava…zacalo mi byt spatne…hodne spatne ale stale jsem se drzela abych tu zenu neurazila-vzdyt to byl muj sef ze? Ale po hodine povidani jsem musela prchnout na zachod-zvracela jsem a ta zena odesla…tehdy pred rokem mi to nedoslo ze je vlastne upir…nevedomky se mi stalo ze jsem toho cloveka zacala obdivovat..rikala jsem si boze ta je tak krasna..tak dokonala-rikala jsem si jednou bych chtela byt jako ona…mela jsem hezky vztah…vcelku…:-)praci kde bylo vse super jenze ta sefova si me vybrala jako svoji kamaradku…umela to dokonale usmivala se a pritom rikala jizlive veci…po pul roce sni jsem musela na pul roku zkratka zmizet…zacal se mi horsit zdrav. Stav..padaly mi vlasy…byla jsem jakoby bez zivota…4 mesice jsem se davala dohromady..nechapala jsem co se semnou deje…furt jsem chtela spat…priznavam ze jsem zacala brat i navykove latky abych vubec vydrzela fung. Pripadala jsem si ztracena a v depresi…oukej:-) vratila jsem se zpet do prace i za ni…nic se nedelo mela jsem svoji energii zpatky ..jenze brala si po malych davkach tak jsem na to moc nekoukala..nevnimala rikala jsem si..jo holka asi mas blbej den i kdyz jsem rano pri probuzeni byla cerstva…zacala jsem se venovat vsemu pozitivnimu ani nevim proc proste me to napadlo…ze ve svym zivote nechci nic negativniho…ale stale jsem se pred neumela a neumim branit…vcera to byl bod zlomu jelikoz z me sefove se za rok stala jakoby kamoska…tak vcera me to prastilo do obliceje…sedely jsme a povidaly si…spise tedy ona…me pustila ke slovu jen kdyz chtela neco vedet..poradit jako kdyby cekala a dychtila po tom jak se ji zase otevru…musela jsem mit jasno tak jsem na tu hru jeji pristoupila.a zacalo to ..najednou jsem se citila slaba..prekrizía jsem si nohy…prsty ..nic nepomahalo…omluvila jsem se ze musim na zachod…kdyz jsem se podivala do zrcadla..mela jsem desny kruhy pod ocima…vybledla a unavena jak blazen..rikala jsem si ze to proste nedam…prosila jsem snad celej vesmir at mi da silu se tam vratit…bphuzel zbytecne…je to tezky se koncentrovat hned kdyz vam nekdo vezme moc sily…vratila jsem se zpet snazila jsem se vyhybat jejim ocim…ale neslo mi to…bylo mi blbe mela jsem hlad-nebo si to myslela…a ona kvetla..to by jste neverili jak…ja chradla a ona vazne jen kvetla..jsem divka nebo spis  zena -je mi 27 let a jsem typ co rozdava smich…ladku..a hlavne mam pocit ze kazdymu musim pomoct…jenze jak si chranit poradne svoji energii..vim ze bych mela odejit a uz se s timhle clovekem nesetkat ale chtela jsem ji pomoct…jenze co kdyz je pro ni pozde?

 8. a co když je kamarád psychický upír, ale právě, že se obrňuje před získáváním jakékoli energie a snaží se sprostit všech vztahů? Včera dal kopačky svojí holce, dneska mi málem rozbil hubu protože sem mu chtěl poskytnout svou energii..co dělat pak?

 9. Jiste, skrkny zlikviduji pomoci kyanidu, a kdybych mel nejaky skrkny uvnitr, radsi trochu kyanidu i pekne do nosu a do huby.

 10. No hodně si jich to uvědomuje a sají tu energii věčinou vědomně :) .

 11. Jde se vůbec zabivit i normálního vampirismu? Když se z psychického upíra pomalu stává normální.

 12. [3]: Měla jsem to úplně stejně. Pomáhala jsem, pomáhala jsem a najednou jsem měla málo energie a potřebovala jsem pomoci já. Měla jsem s tou kamarádkou silnou citovou vazbu, vždy jsem jí vyslyšela a pomohla jí když jí bylo nejhůř a najednou jako kdybych ty její špatné pocity převzala na sebe. Ale díky Lúmennce a andílkům jsem se z těch dob dostala. A když už pomáhám, tak s nadhledem :)

 13. já jsem upír a chci se toho zbavit…nejspíš mám ty škrkny…držte palce

 14. [2]: tak to máš pravdu. Druhá věc je ta, jestli ten upír chce, aby mu někdo pomohl. I pomoc upírovi je vyčerpávající. Znám to z vlastní zkušenosti. To je právě případ č.2) sebelítost a sebenenávist. Čím víc jsem pomáhala, tím víc mě ten člověk vysával. Teda aspoň u mě to tak kdysi fungovalo. Naštěstí je to minulost a já o svou energii nepřicházím…tedy ne touto cestou :o)

 15. [1]: bohužel ne, no, ale třeba se najdě někdo blízký, kdo mu to řekne a pomůže mu. Všichni jsme ale do jisté míry energetičtí upíři, záleží na situaci a naší momentální náladě, takže je fajn se snažit, abychom byli energeticky samostatní:)

 16. Zajímalo by mně kolik psychických upírů si uvědomuje, že jsou psychickými upíry? Myslím, že je to hodně malé číslo. Myslím si, že většina těchto lidí si to neuvědomuje.

Kdo jsem

Image

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek.

Již od roku 2009 pro vás píšu esotericky zaměřený web plný informací o duchovním růstu, zdravém životě, magii a esoterice Angelum Lucis - Posel světla.

Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci.

NAVŠTIVTE MŮJ E-SHOP

banner