Jak nebýt psychický upír (a jak se proti nim bránit) II.

psychický upír

Toto je pokračování článku, než se pustíte do čtení, přečtěte si, prosím, první díl (Jak nebýt psychický upír I.). V první části jsme si pověděli, co je to psychický upír a odkud potřeba brát energii druhým lidem vlastně pramení. V tomto článku se zaměříme na to, jak se psychického upírství zbavit.

 

Jak nebýt psychický upír?

Pokud jste se našli v některém z příkladů v minulém článku, nevěšte hlavu. Znovu opakuji – neznamená to, že jste zlí. Jenom nevíte, jak jinak to dělat. To je v pořádku. Povíme si, co s tím. I pokud nemáte podezření, že byste byli zloději energie, následující body pro vás mohou být užitečné. Pomohou vám k lepšímu sebepřijetí a zvýšení vašeho energetického příjmu a to aniž by to někomu ublížilo.

psychický upír

 

Zastavte odtok své energie

Pokud si chcete energii udržet, je potřeba jako první „zacpat díry“ ve vašem energetickém systému. Odliv energie nám může způsobovat zejména:

 • fyzické onemocnění (zranění, nemoc, chronické bolesti…)
 • psychické problémy (deprese, OCD, PTSD, bipolární porucha…)
 • dlouhodobý stres
 • nadměrná pomoc druhým
 • nedostatek odpočinku a času jen pro sebe
 • časté vystavení lidem, kteří vám vysávají energii
 • působení negativních vlivů prostředí nebo energetických bytostí (o tom více zde)

Jako první se tedy zaměřte na vyřešení těchto problémů. Ne vždycky můžete vyřešit všechny a jsou některé nemoci, které jsou natolik vážné, že vás vždy budou stát hodně energie – ale pokuste se udělat maximum, abyste odliv energií alespoň zmírnili. V případě nemoci se zaměřte na uzdravení či alespoň zmírnění obtíží pomocí zdravého životního stylu, cvičení a správně zvolených léků. Trpíte-li psychickými problémy, navštěvujte terapeuta nebo zvolte medikaci, která vám uleví.

Pracujte na zmírnění stresu tak, že odstraníte některé nadbytečné aktivity, změníte zaměstnání nebo si prostě řeknete o pomoc. To souvisí i s tím, že sami nebudete poskytovat více pomoci, než na kterou se cítíte a budete také umět říkat ne. Dovolte si věnovat nějaký čas jen sobě, věnujte se svému koníčku, dopřejte si masáž nebo prostě jen zalezte pod peřinu a vyspěte se. Vyhýbejte si lidem, kteří vám berou energii (o tom si více povíme ještě níže), chraňte se před energetickými bytostmi.

relax

 

Mějte se rádi

Vím, že to je už tak trochu otravná esoterická floskule, o které se píše všude. Ale sebeláska je skutečně alfou a omegou našeho života. Pokud se nemáte rádi, blokujete si energetické kanály v těle. Zároveň si nedovolíte tolik odpočívat a věnovat se sobě. Pořád je někdo, kdo je důležitější než vy. Necháváte si vysávat energii od druhých lidí a někdy dokonce věříte, že ji přeci potřebují více. To má za následek velký energetický deficit, který pak kompenzujete zase vysáváním druhých a kolotoč se opakuje. Jak bereme kvůli nedostatku sebelásky energii druhým?

Nejčastěji potřebujeme od druhých neustálé ujišťování o tom, že nás mají rádi. S tím se někdy pojí i výčitky, škemrání o pozornost, žárlivost. Pokud jsme nešťastní, svěřujeme se, ale často se stále jenom dokola točíme na jedné myšlence. Věnujeme příliš energie řešení problému, který už je vyřešený nebo by šel vyřešit snadněji. Vyvoláváme hádky ohledně maličkostí. Obviňujeme druhé na základě našich domněnek.

Všechno tohle chování se dá vyléči“ dostatkem sebelásky. O ní existují stovky knih či článků, namátkou vyberu pár mých, kde se můžete inspirovat: Psychické příčiny nemocí – jak z toho ven, Tobě se to řekne, mít se rád…, Bezpodmínečné dobro aneb o hodných holčičkách. Vynikající pro začátek je pak kniha Miluj svůj život od Louisy L.Hay.

konstruktivní

 

Vybudujte si energetickou soběstačnost

Najděte si svoje „baterky„. Energie proudí všude kolem nás a ve Vesmíru je jí nekonečné množství – stačí o ni jen požádat. Hodně energie k nám proudí z přírody – dokonce existují vědecké studie na to, že se člověk po pobytu v přírodě, nejen cítí odpočatý a nabitý, ale projevuje se to i na jeho těle. Máte-li možnost pobývat co nejčastěji v přírodě, byť by to byla jen zahrada nebo městský park, dělejte to (viz Dotek přírody). Je to úžasný a člověku zcela přirozený zdroj energie, od něhož jsme bohužel ve městech často odstřiženi. Více třeba v článku Jak si brát energii ze stromů. Není od věci se naučit také pracovat s energií Vesmíru (viz Práce s energií).

Vaše „baterky“ ale můžou být cokoliv, co vás baví a dělá vám radost. A může to být spánek, dobré jídlo, lenošení, ale taky cvičení, sport, plavání, hudba, tanec, vaše koníčky, knížky, filmy… Je velmi důležité si na svoje zájmy dělat čas, i kdyby jen chvilinku denně. Tohle všechno (Příroda, Vesmír, vaše vnitřní naplnění) jsou zdroje energie, z nichž můžete čerpat téměř neomezeně aniž byste někomu ubližovali nebo tvořili disharmonii.

 

Zbavte se energetických vazeb

Na každého člověka, kterého v životě potkáme, si vybudujeme psychickou vazbu. Je to jako provázek, který vás a toho člověka spojuje – u lidí, které moc neznáme je to jenom tenoučká nitka, která časem sama praskne a spojení se zruší. U lidí, ke kterým ale chováme silné emoce (ať už pozitivní nebo negativní) je to jako tlusté lano, které ani zub času nenahlodá. A tyto energetické vazby způsobují jak odliv energie od nás směrem ven, tak mohou také tahat energii druhých lidí k nám. Podrobný postup, jak energetické vazby přerušit, popisuji v článku Odpoutávání energetických vazeb.

psychický upír

 

Rozlučte se s psychickými upíry ve vašem životě

Pokud vy nebudete vysáváni, nebudete mít pravděpodobně ani tolik potřebu vysávat druhé. Zní to snadno, ale bohužel v životě to takto jednoduché nebývá. Hodně lidí je nešťastných, zraněných, ublížených – a díky tomu je hodně lidí více či méně psychickými upíry. Pokud se jedná o kolegu, je možné změnit pracoviště nebo odejít do jiného zaměstnání. S nějakým známým můžete snadno přerušit styky. Ale co když je to váš kamarád? Člen rodiny? Nebo partner?

Tady je potřeba vždy zvážit všechna pro a proti vašeho vztahu. Ujasnit si, jestli to, že vám dotyčný krade energii, je pro vás neúnosné natolik, že to chcete řešit nebo jste ochotní se s danou osobou stýkat a pouze se třeba chránit (o technikách ochrany si povíme v posledním odstavci). Pokud to chcete řešit, máte na výběr ze tří možností.

Ta nejsložitější je na to psychického upíra upozornit a pomoci mu na sobě pracovat (třeba pro začátek tím, že mu dáte k dispozici tyto články). To však předpokládá velkou míru sebereflexe a touhy po osobním růstu, což se bohužel v těchto případech stává jen vzácně.

Druhá možnost je omezit kontakt na minimum. To je vhodné třeba v případě, že se jedná o přátele nebo členy rodiny, s nimiž se nechcete zcela přestat stýkat, ale zároveň je pro vás jejich přítomnost příliš vyčerpávající. V případě kontaktu je pak vhodné se chránit, viz níže.

Poslední možnost je sice radikální, ale velmi účinná. Tohoto člověka úplně odstraňte ze svého života. Zejména v případě, že je psychickým upírem člověk, s nímž sdílíte domácnost, pak je toto řešení často jediné možné. Pokud se jedná o příbuzné, u kterých žijete, odstěhujte se. Pokud se jedná o partnera, rozejděte se. Dlouhodobé soužití s psychickým upírem není dobré pro vaše zdraví, ale zároveň se sami stáváte psychickými upíry a kolotoč braní energie tak pokračuje dál a dál. Podpořit váš záměr může Zapuzující kouzlo.

rozchod

 

Chraňte se před vysáváním

Opět se dostáváme k tomu, že ten, kdo má energie dostatek, nepotřebuje krást energii druhým. To je základ na kterém všechno stojí. Podrobně o psychické obraně píšu v článku Základy psychické obrany, kde se dozvíte nejen, jak se chránit před vysáváním druhými lidmi, ale také různými energetickými bytostmi. Můžete si ale pomoci také kameny nebo amulety. Ty můžete i nadělit někomu z vašeho okolí, který má tendenci být psychickým upírem, a tím ochránit zároveň jeho i sebe.

Univerzálním ochranným kamenem je křišťál, ať už kámen samotný nebo v podobě přívěsku či náramku. Další kameny se silnými ochrannými účinky jsou obsidián, skoryl a šungit. Obecně vás ale bude chránit jakýkoli kámen, protože na sebe bude stahovat pokusy o to ukrást vám energii. Nezapomeňte však svoje kamenné amulety pravidelně čistit proudem studené vody. Ochrannou sadu těch nejsilnějších kamenů mám na svém eshopu:

ochrana

Ze symbolů jsou nejlepšími ochrannými amulety pentagram a triquetra. Dále runa Algiz a Eihwaz. Právě s těmito runami pracuji a vytvářím tak ochranné amulety přímo na míru:

kámen ochrany

Pracujte na sobě, ale neobviňujte se

Pokud se obáváte, že jste psychický upír a rozhodli jste se s tím něco dělat, je to úžasné! Jste skvělí! Neobviňujete se za to, že jste v minulosti brali energii druhým, nemusíte se za to trestat. Odpusťte si.

Je v pořádku, že jste byli smutní, nešťastní, zranění nebo měli strach. Není třeba si svůj strach vyčítat a nadávat si za něj, důležité je jen si jej uvědomit a zbavit se ho, pomocí sebelásky a odpouštění sobě i druhým. Je v pořádku se bát. Je v pořádku nevědět si rady a krást proto energii. Není to nic zlého ani špatného – je to jen chyba, která se může stát komukoli a chyby jsou od toho, aby se z nich člověk poučil. Kdybychom nedělali chyby, poučení by bylo mnohem složitější. A protože si čtete tyto řádky, už jste se pravděpodobně poučili a chcete to dělat jinak. Mám z vás velkou radost. Jen tak dál!

Je taky v pořádku, když vám to nepůjde hned. Staré vzorce myšlení a chování, které se třeba předávali ve vaší rodině mnoho generací, nezmizí přes noc. Pravděpodobně budete ještě chybovat. Ale to nevadí. Je to cesta, pro někoho kratší, pro jiného delší. Důležité je, že jste se po ní rozhodli kráčet. Děkuji, že jsem mohla aspoň malý kousek být vaším průvodcem.

S láskou Lúmenn

Diskuze

Napsat komentář

 1. Teď jsem přečetl oba díly a hodně jsem se v tom našel.
  On si člověk ani neuvědomí co dělá špatně, že ubližuje člověku vedle sebe…
  Ale pokud to má někde zažité z rodiny, tak je psáno v článku II. Je třeba s tím nějak bojovat..

 2. Teď jsem přečetla oba díly a jsou to fakt skvělý články, myslím, že s tímhle má trápení prakticky každej :) díky moc, že o takových tématech píšeš!
  Sarushef blog

Kdo jsem

Image

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek.

Již od roku 2009 pro vás píšu esotericky zaměřený web plný informací o duchovním růstu, zdravém životě, magii a esoterice Angelum Lucis - Posel světla.

Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci.

NAVŠTIVTE MŮJ E-SHOP

banner