K. Byron: Být přítomen

být přítomen

Některé myšlenky, na něž narazím, se mnou rezonují silněj, než jiné. A některé si zakládám a pak je pročítám znovu a znovu, abych do sebe vstřebala jejch obsah. Takovou myšlenkou byl i text Katie Byron Zůstat ve svém vlastním resortu. Já si ji pro sebe překřtila na jednodušší a údernější „být přítomen„.

Pochází z její knihy The Little book (Malá kniha nebo česky Milovat to, co je). Nádherně shrnuje původ stresu v našich myslích. Ten často pramení z toho, že se snažíme vyhovět očekáváním druhých a aplikujeme na svůj život pohled jiné osoby. Místo toho, abychom svůj život žili, jej jenom pozorujeme a hodnotíme – nutno dodat, že často negativně. Snad i vám slova Katie Byron pomohou se na sebe a svůj život podívat i trošku jnou, méně kritickou a více přítomnou optikou.

 

Zůstat ve svém vlastním resortu aneb být přítomen

 

(autorkou následujícího textu ja Katie Byron, zdroj)

Nalézám ve vesmíru pouze tři druhy záležitostí: moje, tvoje a boží. (Slovo Bůh pro mne znamená „realitu“. Realita je Bohem, poněvadž mi vládne. Všechno, co nemohu řídit, co nemůžete řídit vy, ani nikdo jiný, nazývám božími záležitostmi.)

Náš stres pochází z větší části z toho, že žijeme mentálně mimo naše záležitosti. Když si říkám: „Potřebuješ získat práci; chci, abys byl šťastný; měl bys chodit včas; měl bys o sebe více pečovat,“ nacházím se v záležitostech, které patří na území Ty. Když mi dělají starosti zemětřesení, povodně, války, či to, kdy zemřu, nacházím se v záležitostech, náležejících do resortu Bůh. Pokud jsem mentálně přítomna v resortu Ty či resortu Bůh, výsledkem je pocit oddělení. Všimla jsem si toho v roce 1986. Když jsem například byla mentálně přítomna v resortu mé matky a zaobírala se myšlenkami typu: „Matka by pro mne měla mít více pochopení,“ okamžitě se dostavil pocit osamění. Uvědomila jsem si, že pokaždé když jsem se ve svém životě cítila zraněná či osamělá, nacházela jsem se v resortu někoho jiného.

 

být přítomen

 

Tři resorty bytí

 

Pokud ty žiješ svůj život a já mentálně žiju tvůj život, kdo žije můj život? Oba jsme u tebe. Mentální přítomnost v tvém resortu mi zabraňuje být přítomna ve svém. Jsem oddělena od sebe samé a divím se, proč můj život nefunguje.

Myslet si, že vím, co je pro všechny ostatní nejlepší, znamená vzdálit se ze svého resortu. I pokud tak činím ve jménu lásky, je to projev ryzí arogance a výsledkem je napětí, úzkost a strach. Vím, co je správné pro mne? To je jediná věc, která se mne týká. Dovol mi, abych si nejprve vyřešila toto, než se začnu zabývat tvými problémy.

Pokud pochopíš rozdělení záležitostí na tyto tři resorty, máš možnost osvobodit svůj život víc, než si nyní umíš představit. Příště, až budeš cítit stres či nepohodlí, zeptej se sám sebe, v čím resortu se mentálně nacházíš, a možná vybuchneš smíchy! Ta otázka tě přivede k sobě samému. A možná přijdeš na to, že jsi nebyl nikdy přítomen, že jsi celý život mentálně prožil v resortech jiných lidí. Pouhé uvědomění si, že se nacházíš v resortu někoho jiného, tě může přivést zpátky k tvému nádhernému já.

A pokud to budeš chvíli praktikovat, začneš možná vidět, že nemáš vůbec žádné záležitosti k řešení a že tvůj život dokonale běží sám od sebe.

 

Rezonují s vám tahle slova? Myslíte, že prostý návrat do resortu „já“ je cestou k větší životní spokojenosti? Diskutujte pod článkem:)

 

Diskuze

Napsat komentář

  1. Duch je to nejdrahocennější, co máme ve svém nitru. Drahocennost naší duše je nezměřitelná. Neboť je-li nekonečná, nemůžeme ji změřit. Tato Země má oceány a řeky a všechny druhy vod, ale Země jimi všemi prostupuje. V případě, že by Matka Země nebyla, nemohly by existovat žádné z nich. Matka Země je oporou všech věcí, které na zemi existují. Obklopuje nás. Je v atomech, ve velkých horách, existuje, protože elementy jsou součástí této Země. Stejné je to s Bohem Všemohoucím. Pravda je jeho jednou částí, je podporou všech věcí, které jsou stvořené nebo nestvořené. Pravda, kterou chápeme v lidské terminologii, je relativní. Ale pravda, o které je řeč, je absolutní, je naprostá, ze které všechny vztahy začínají. Jeho druhou vlastností je pozornost . Je-li probuzena, pak svou pozorností začíná tvořit. Má ještě třetí vlastnost, kterou nazýváme radosti . Když se tyto tři věci sejdou v nulovém bodu, pak se stanou principem celku. Jsou-li tyto tři věci v jednotě, jsou-li jedním, pak nastane naprosté ticho, nic se netvoří, nic se neprojevuje, ale radost je zajedno s pozorností, poněvadž pozornost dosáhla splynutí s radostí a radost se sjednotila s pravdou.
    Radost v sobě musíme pocítit svým poznáním, jinak ji nemůžeme poznat. Všechny bytosti mají duši, ale radost ducha se plně může probudit a rozhořet pouze v lidské bytosti. Pak se můžeme stát jemnějšími a čistšími; tak, že ucítíme ono ´Božské´.
    Kundalini je Boží touha, není touhou po Bohu – je to touha samotného Boha, takže ta může být pouze probuzena tou touhou. Je to touha Boží v nás, která je požehnána a touha Boží je síla. A Boží touha je to, že vás miluje. Její touha je dát vám všechny své síly a všechny své milující schopnosti. To je jeho touha. Je umístěna uvnitř nás a je spící. Tak když se Kundalini probudí a zvedne, jeho touha je tento způsob, jakým dosáhneme své naplnění….

Kdo jsem

Image

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek.

Již od roku 2009 pro vás píšu esotericky zaměřený web plný informací o duchovním růstu, zdravém životě, magii a esoterice Angelum Lucis - Posel světla.

Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci.

NAVŠTIVTE MŮJ E-SHOP

banner