Kopřiva dvoudomá (urtica dioica)

Image
Kopřiva dvoudomá (latinsky urtica dioica) je Statná vytrvalá bylina dorůstající výšky 50-150 cm, výjimečně až 2 metrů. Kopřiva je hojně rozšířená plevelná rostlina, královna příkopů, neudržovaných zahrad a nepřístupných míst v okolí vodních toků. Celou rostlinu pokrývají žahavé chloupky, které obsahují látky dráždící kůži (histamin na podráždění kůže, acetylcholin na vyvolání pocitu pálení a serotonin na zvýšení účinků dvou předchozích látek.). Sbírá se především list a nať, méně často květ a oddenek. Léčivé látky jsou ale obsaženy v celé rostlině. Kvete od června do října.
Kopřiva je indikátorem vyššího obsahu dusíku v půdě, proto sbíráme kopřivy raději z míst, kde jich neroste větší množství.

Od nepaměti se kopřiva užívá jako prostředek proti revmatismu – už staří Římané a později naši předkové se šlehali kopřivami, aby prohřáli údy a zabránili tak revmatismu. Protože kopřiva zlepšuje prokrvení, nějaké to spálení v lese vám rozhodně nemůže uškodit, naopak.
Kopřiva se také užívala jako obrana před čarodějnicemi a démony, proto se přidávala do píce dobytku. Kopřivy zakopané v rohu pole jej pak měly ochránit před škůdci a ptáky.
I dnes jsou mladé kopřivy vítaným zpestřením stravy pro drůbež, husy a kachny a dokonce se z nich dá dělat i salát či polévka, chutnají prý podobně jako špenát.
Dříve se také kopřivy užívali při určování, zda je člověk opravdu mrtvý. Na holou kůži se přiložily kopřivy a pokud odtyčnému vyskákaly pupínky, byl naživu, jen v hlubokém bezvědomí.
Použití:
Co sbíráme: listy nebo nať, můžeme ale i oddenek či květy
Kdy: listy sbíráme do poloviny května, pak rostlina obsahuje hodně dusičnanů, sbíráme-li mladé rostliny (ještě bez žahavých chloupků) můžeme kdykoli během roku
Jak: Nejčastěji sbíráme listy nebo srpem žneme celé rostliny, z nich později listy otrháme. Suší se ve stinných vzdušných místech nebo uměle, přičemž teplota nesmí překročit 60 ° C. Je důležité ji sušit rychle, aby si bylina zachovala původní zelenou barvu.
Co obsahuje: Listy obsahují množství chlorofylu (až 1%), asi 15% minerálních látek, z nichž důležitý je zejména hořčík, dále karotenoidy, flavonoidy, organické kyseliny, již výše uvedené aminy acetylcholin (asi 1%), histamin (asi 0,5%) a serotonin (asi 0,02%), sacharidy (např. arabinózu, galaktózu, glukózu, manózu), vitamíny (např. B2 a zejména v mladých listech vitamín C), aminokyseliny, glukoniny (snižují hladinu krevního cukru), třísloviny (které „zastavují krvácení“), fytoncidy, kyseliny šťavelovou, mravenčí, octovou, pantotenovou (B6), křemičitou (která má zřejmě močopudné účinky) a další látky.
K čemu se užívá: Kopřiva má široké využití. Zlepšuje krvetvorbu, používá se tedy při chudokrevnosti, nedokrvování, křečích i jako podpůrný prostředek při léčbě cukrovky. Regeneruje pokožku, působí lehce močopudně, užívá se při trávicích obtížích i nachlazení. Kopřiva také pomáhá zmírňovat zánětlivé reakce při ekzému a kožních vyrážkách a zklidňovat zánětlivé klouby. Kopřiva také pomáhá při vylučování nadbytku tekutiny z organismu a zklidňuje infekce močových cest. Dále zmírňuje alergické příznaky u senné rýmy a může zmírňovat prostatické potíže. Zanedbatelný není ani poměrně vysoký obsah vitamínu C. Komplex účinných látek kopřivy zvyšuje enzymatickou činnost a zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů. Kopřiva se používá také zevně, hlavně při problémech s padajícími a nadměrně se mastícími vlasy.
Na co si dávat pozor: Kopřiva je obecně dobře snášená a nejsou známé žádné vedlejší účinky. Je vhodná k dlouhodobému užívání i pro děti a těhotné a kojící ženy.
Moje zkušenosti: Kopřivový čaj piju pravidelně, výrazně mi zlepšil prokrvení, není mi už taková zima na konečky prstů a na špičku nosu, což se v zimních měsících docela hodí. Zlepšil mi také chuť k jídlu a zmírnil celkovou únavu, kterou jsem docela často trpěla. Kopřivu můžu jen doporučit.
Recepty:
Čaj z listů
Vrchovatou čajovou lžičku sušených drcených listů zalijeme 1/4 litru vody a krátce vyluhujeme. Pijeme dvakrát denně po doušcích. Čaj dodává energii, zlepšuje prokrvení a pomáhá proti únavě.
Koupel
Cca 200 g čertvých kopřiv dáme přes noc do vody a druhý den vše ohřejeme až k varu. Směs nalijeme do vany s horkou vodou a koupeme se asi dvacet minut. Koupele zmírňují křeče, pomáhají při léčbě revmatismu a křečových žil.
Olej proti padání vlasů
Čerstvě nasbírané kopřivy naplníme asi do 1/3 uzavíratelné lahve a zalijeme pokud možno panenským (za studena lisovaným) olejem – olivovým, slunečnicovým.
Láhev dobře uzavřeme a necháme 10- 14 dní stát a potom slijeme.
Odvar proti padání vlasů
100g jemně nařezané kopřivy vaříme půl hodiny v jednom litru vody okyselené octem.
Používá se k večernímu mytí vlasů jako prostředek zabraňující jejich vypadávání.
Už i lékaři vědí…:
Podle předběžné studie pomáhá kopřiva u nemocných s chorobami kloubů snížit užívání běžných analgetik a zmírnit tak některé jejich vedlejší účinky. Mezi pacienty, kteří užívali 200 mg protizánětlivého léku Diclofenacu, a těmi, kteří užívali 50 mg tohoto léku a 50 mg kopřivového listí denně, nebyl zjištěn žádný rozdíl v bolestech a ztuhlosti kloubů nebo v míře fyzického postižení. Přitom v předchozích studiích stačilo snížení dávky Diclofenacu o 25 procent, aby nemocní pocítili zhoršení účinku.

Diskuze

Napsat komentář

  1. Hm… To doporučím babičce, mohlo by jí to pomoct s některými zdravotními problémy :)

  2. Kopřivový čaj si sem tam taky udělám, teď mám doma hodně nasušené kopřivy, jen ne vždy si na ni vzpomenu.

Kdo jsem

Image

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek.

Již od roku 2009 pro vás píšu esotericky zaměřený web plný informací o duchovním růstu, zdravém životě, magii a esoterice Angelum Lucis - Posel světla.

Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci.

NAVŠTIVTE MŮJ E-SHOP

banner