Lípa malolistá (srdčitá) (tilia cordata)

Image
lípa
Lípa malolistá nebo též lípa srdčitá (lat. tilia cordata) je statný opadavý listnatý strom, s velkou košatou korunou a listy s typickým, srdcovitým tvarem. Lípa dorůstá 30ti i více metrů a dožívá se vysokého věku. Vyskytuje se prakticky po celé Evropě, v Čechách ji najdeme spíše v nížinách a na kopcích, často je vysazována v parcích a stromořadích. Kvete od června do července a květy pronikavě voní.
Lípa má vynikající měkké dřevo, které oceňují zejména řezbáři, v lidovém léčitelství se využívají léčivé lipové květy. Ceněný je také med z lipových květů.

Lípa se tradičně vysazovala uprostřed vesnic, kde prostor kolem ní sloužil jako shromaždiště a také soudní dvůr. Lípu nalezneme také ve státním znaku České republiky, kde má symbolizovat mír a lásku. Tento strom zaštiťuje svým jménem mnoho českých měst a vesnic, od pradávna je tento strom s ženskou, léčivou energií, vysazován jako ochrana před nemocemi a zlými silami.
lípa
Použití:
Co sbíráme: květ i s listenem
Kdy: na začátku doby květu, před tím, než vyrašily plody a nejlépe za slunného dne mezi druhou a čtvrtou hodinou odpolední
Jak: ihned po nasbírání sušíme ve stínu, na přímém slunci by se vytratily léčivé látky
Co obsahuje: asi 0,04% silice s farnesolem, nerolidolem a geraniolem, sliz, třísloviny, flavony (např. rutin, hyperosid, kvercitrin, isokvercitrin, astragalin, tilirosid aj.), organické kyseliny (kyselina p-kumarová a chlorogenová), saponiny, sacharidy a fytosteroly
K čemu se užívá: Účinkuje proti křečím, žlučopudně a potopudně. Nejvhodnější je k léčbě nachlazení, zánětů, horečkách, při nemocech trávicího ústrojí, zejména žlučníku. Rozpouští hleny a snižuje dráždění ke kašli. Zevně se používá proti lupům.
Na co si dát pozor: Při sběru si nesmíme splést lípu malolistou s lípou americkou, jejíž květy nemají žádný účinek, naopak může způsobovat průjmy. Dlouhodobé užívání lípy také může zatěžovat srdce, proto by jej neměly pít osoby se srdečními obtížemi.
Moje zkušenosti: Lipový čaj piju kdykoli mám zánět průdušek nebo jsem nachlazená a opravdu pomáhá. Mírní také příznaky astmatu, jak jsem se mnohokráte přesvědčila. Výborná je ve směsích, např. s černým bezem.
lípa
Recepty:
Lipový čaj
1 polévková lžíce sušených lipových květů se zalije vařící vodou. Nechá se 15 minut vyluhovat v uzavřené nádobě a poté se scedí. Jelikož má lipový čaj přirozeně nasládlou chuť, není třeba ho již dále doslazovat. Pokud i přesto se rozhodneme čaj osladit, velmi dobré je použít med. Lipový čaj se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. Popíjí se teplý či vlažný, několikrát denně.
Lipové bonbony proti kašli
Ingredience: 120 g medu, 100 g krystalového cukru, 2 lžíce velmi silného lipového čaje, šťáva z poloviny citronu.
Postup: Med, krystalový cukr, lipový čaj a citronovou šťávu vaříme tak dlouho, až při zkoušce drátěným očkem získáme tzv. velkou perlu. To znamená, že kapka cukru s medem na talíři tvrdne. Pak hmotu vylijeme na navlhčenou nebo namaštěnou desku, mokrým nebo namaštěným nožem krájíme na kostičky a po ztuhnutí ji ukládáme do sklenic pod víčko, aby nezvlhly. Lipové bonbony jsou velmi dobré proti kašli a při nachlazení.
Pořídit si lipový čaj můžete třeba na eshopu Angelum Lucis ZDE.

Diskuze

Napsat komentář

Aktuálně tu nejsou žádné komentáře, přidáte první?

Kdo jsem

Image

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek.

Již od roku 2009 pro vás píšu esotericky zaměřený web plný informací o duchovním růstu, zdravém životě, magii a esoterice Angelum Lucis - Posel světla.

Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci.

NAVŠTIVTE MŮJ E-SHOP

banner