Mandala – co to je?

 / 
23.1.2018
mandala
Kreslení, vybarvování a tvorbě mandal se věnuji už mnoho let a poslední dobou jsem se do tohoto svého koníčku ponořila vážně hluboko. A protože mandalu považuji za úžasný nástroj v duchovní práci člověka, ať už z hlediska estetického, psychologického nebo spirituálního, ráda bych jim věnovala více prostoru. V tomto článku se zaměříme na to, co to vlastně mandala je.

 

Mandala – co to vlastně je?

 

Samotné slovo mandala pochází z indického sanskrtu a znamená kruh, nebo také kolo či oblouk. A z Indie také patrně celá tradice tvorby mandal pochází, ačkoli nalézt podobné útvary můžeme v celých dějinách lidstva na všech kontinentech.
Protože mandala je kruhová, můžeme ji brát jako jakousi metaforu světa, kde se člověk snaží prvotní chaos proměnit v řád, v něco, co dává smysl. Už dávné civilizace pracovaly s geometrií, aby svým stavbám, zejména náboženským, vtiskli řád a oddělily tak přírodu (tedy prapůvodní chaos) od lidské civilizace (která usiluje o řád).

 

Mandala je něco podobného. Za pomoci geometrie, symetrie a pravidelnosti, se snaží nastolit řád, uklidnit mysl, harmonizovat, vyvážit protiklady. Tvar je kvalita připisovaná mužskému principu, barva pak ženskému. Spojení těchto dvou vlastností vytváří mandalu.
Větší povědomí o mandalách přinesl do naší kultury švýcarský psycholog Carl Gustav Jung, který hodně pracoval s podvědomím a archetypy, tedy prapůvodními představam, které celé lidstvo sdílí. I mandala by se dala považovat za archetypální tvar. Kolo života, které se neustále otáčí, ochranný kruh.

 

Příklady mandal z celého světa

 

Tibetší buddhisté a jejich písková mandala

 

V tibetském buddhismu (lámaismu) je tradice tvoření mandal velmi silná. Mniši tráví celé dny opatrným nanášením písku do velmi složitých obrazců, někdy je to doprovázeno i náboženskými písněmi. Po vytvoření spletitého pískového obrazu je tento obraz během chvilky zničen a písek je při rituálu vysypán, obvykle do vody. Tato činnost má připomínat pomíjivost lidského života. Zároveň tvorba pískového obrazu funguje jako meditační technika, kdy musí být mniši plně koncentrováni na přítomnost.

 

Indická jantra (yantra)

 

 

 

Tento typ mandaly je patrně nejstarší ze všech a je posvátným v hinduismu, ale i ve zmiňovaném buddhismu či lámaismu. Spojuje tvar čtverce a kruhu, čtverec má ještě čtyři brány. Podle tohoto modelu jsou kresleny nejen obrazy, ale také se takto stavěly chrámy, v nichž se pak uctívala božstva. O jantrách se zmiňují i staroindické texty védy. Dodnes je tradice janter velmi rozšířená a v Indii zdobí chrámy i obydlí lidí.

 

Kruhová rosetová okna v Evropě

 

 

 

I v křesťanské evropské tradici můžeme nalézt mandaly – v podobě rozetových oken u gotických a později neogotických či klasicistních staveb. Roseta/rozeta vychází z francouzského pojmenování pro růži a růže je nádhernou ukázkou přírodní mandaly. Ttou se inspirovali architekti náboženských staveb a dali tak vzniknout nádherným mandalám. Tu na obrázku výše si můžete prohlédnout v chrámu Notre Dame v Paříži.

 

Indiánský lapač snů

 

 

I lapač snů bychom mohli považovat za formu mandaly. Provázkový řád, který se schovává v malém kroužku, má podle indiánské tradice chránit před zlými sny. Noční můry zachytí peříčka a odvedou je do středu, kde v síťce všechno zlé, z chaosu zrozené, v síťce zabloudí. Opět ten věčný boj řád versus chaos – a opět kruh, který to vše symbolizuje.

 

mandala

 

Mandaly si můžete objednat i na eshopu Angelum Lucis.
A to buď v podobě praktických kartiček do peněženky
nebo jako magnetky či obrazy na stěnu.

Diskuze

Napsat komentář

 1. Taje elementárních prvků geometrie jsou protkány vším, co je ve vesmíru.
  Jedno navazuje na druhé a prolíná se, vrství.
  Doplňuje a má své známé i neobjevené vlastnosti.

 2. Pingback: Distanční forma výuky v období nouzových opatření vlády ČR | Výtvarný obor ZUŠ Dubňany

 3. Tedy, je fakt, že jsem nikdy nevnímal, že mandaly jsou všude kolem :-) Hodně cestuji a prošel jsem desítky sakrálních staveb po Evropě i jinde, a opravdu. Historie „mandalová“ je fascinující. Momentálně jsem se do toho trošku ponořil, takže díky za další střípek. Hezky napsáno.

 4. Raja Luthriela: Anebo možná spíš svarga – to by mohla být svým způsobem taková slovanská obdoba mandaly… I když svarga, pokud vím, má symbolizovat slunce.

 5. Post
  Author

  Raja Luthriela: no jasně, dalo by se to tak brát :) Dobrý postřeh :)

 6. Když se člověk podívá kolem sebe, tak všechno jaksi vychází tvarově podle nějaké elementární geometrie. Vždycky jsem obdivoval fakt, že architekti, konstruktéři a tvůrci všeho možného se nijak nedohodli, není na to psané pravidlo a právě používají (a vychází jim to tak) geometrické shody. Například úhel 45 stupňů velmi častý , 30 stupňů hned po něm. Kombinace oblíbených geometrických tvarů. Letadla se kreslí podle tvaru ptáků a ryb.

 7. Když o tom tak po letech přemýšlím, tak jsem přišla na to, že takové ty velké koláče zdobené tvarohem, mákem a vším možným jsou v podstatě taky mandaly.

 8. Pokaždé mne neskutečně dojme, když ji mniši celé dlouhé dny tvoří, aby ji nakonec v jedné chvilce zničili. Úžasná demonstrace pomíjivosti tohoto světa.

 9. [1]: ahoj, fakt nevím, jak je to teď s Pravěkem, já z něj vypadla už před dvěma lety a Mamut už ten projekt předal kamarádovi z Prahy a vůbec na tom nedělá, takže nemám přehled

 10. Mandaly mě zajímají už od té doby, co jsem si o nich poprvé přečetla na tomto blogu. Hledala jsem o nich pak na internetu víc. Pár jsem jich i nakreslila. A pak je nalepila na zeď.

Kdo jsem

Image

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek.

Již od roku 2009 pro vás píšu esotericky zaměřený web plný informací o duchovním růstu, zdravém životě, magii a esoterice Angelum Lucis - Posel světla.

Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci.

NAVŠTIVTE MŮJ E-SHOP

banner