Meduňka lékařská (melissa officialis)

Image
Meduňka lékařská ( latinsky melissa officinalis) je vytrvalá, až 80 cm vysoká bylina, vonící po citrónu. Pochází ze středomoří a přední Asie, u nás ji potkáme hlavně na skalkách nebo květináčích, výjimečně roste někde i planě. Používají se zejména listy nebo nať předtím, než bylinka začne kvést drobnými bílými květy, což se děje od června do srpna.
Kromě lékařství se dá použít i v kuchyni, pro svou aromatickou vůni a chuť se používá do salátů nebo jako ozdoba.
Meduňka byla zasvěcena Dianině chrámu a Řekové ji už před nějakými dvěma tisíci lety používali jako léčebný prostředek. Říkali jí „potěšení srdce“. A opravdu – meduňka je dobrá na srdce, protože napomáhá snižovat krevní tlak a šetří srdíčko.
Ve 13. století ji prý jako svůj pravidelný „ranní čaj“ popíjeli s medem pánové Llewelyn, princ z Glamorganu, který se dožil 108 let a John Hussey z anglického Sydehamu, který zemřel až ve 116.
Nejoceňovanější vlastností téhle léčivky je ale její schopnost rozptylovat melancholii a zklidňovat mysl i tělo.
Použití:
Co sbíráme: listy nebo nať
Kdy: listy sbíráme zásadně ještě před tím, než rostlina začne kvést a to nejlépe v poledne
Jak: pokud meduňku pěstujeme, pak v teple, ale neměla by být na přímém slunci, pak listy ztrácejí barvu i sílu. Při trhání listů s nimi zacházíme opatrně, aby se příliš nepoškodily. Sušíme ve stínu, co nejrychleji, zásoby meduňky bychom měli spotřebovat do roka, protože pak se kazí a ztrácí své účinky.
Co obsahuje: meduňka obsahuje asi 0,1% silic (citral, citronelal, citronelol, geraniol, linalol), asi 4% tříslovin, kyseliny hydroxytriterpenové (např. kyselina ursolová), trochu hořčin, sliz, flavonoidy a minerální látky.
K čemu se užívá: meduňka obecně uklidňuje – zažívání, srdce i mysl. Působí tedy příznivě při křečích, bušení srdce, zažívacích obtížích, migrénách, žaludečních neurózách i střevních kolikách. Dobře léčí depresi a nespavost. Pravidelné pití meduňkového čaje odstraňuje napětí. Čerstvé listy meduňky pak můžeme použít na rány, zejména na opary nebo vřídky, dobře pomáhá i při léčení bodnutí hmyzem.
Na co si dávat pozor: Vhodná pro děti i těhotné a kojící ženy.
Moje zkušenosti: Meduňku piju občas na usnutí a pamatuju si, že když jsem byla malá a měla jsem, jak se dětem říkávalo, „zaražené prdíky“ a bolelo mě bříško, dávala mi maminka čaj s meduňky, aby se křečím v bříšku ulevilo. Ségra má z meduňky polštářek, aby se jí dobře spinkalo.
Recepty:
Čaj z listů
Jednu kávovou lžičku sušených listů přelijeme horkou vodou. Po ránu s medem zharmonizuje organismus, navečer zklidní na spánek a navodí hezké sny. 2-3 šálky denně pijeme, pokud léčíme deprese, žaludeční neurózy nebo srdeční arytmie.
Směs na usnutí s meduňkou a lípou
Jeden díl meduňky smícháme s jedním dílem lípového květu a jedním dílem majoránky, můžeme osladit medem. Pijeme těsně před spaním.
Meduňkové víno
Hrst sušených nebo i čerstvých meduňkových listů smícháme s jedním litrem bílého vína a necháme 24 hodin vyluhovat na teplém a tmavém místě. Pak scedíme a denně pijeme jednu skleničku na večer. Směs vína a této bylinky posiluje srdce a mozek a zlepšuje krevní oběh.
Koupel
Hrst meduňkových listů používáme ke koupelím při křečích nebo nadýmání.

Diskuze

Napsat komentář

  1. Taky ji používám na spaní, protože s usínáním mám celkem dost problém, a na opary trpím, takže díky za tip. :) Škoda, že teď nemůžu horké věci :(

Kdo jsem

Image

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek.

Již od roku 2009 pro vás píšu esotericky zaměřený web plný informací o duchovním růstu, zdravém životě, magii a esoterice Angelum Lucis - Posel světla.

Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci.

NAVŠTIVTE MŮJ E-SHOP

banner