O sebevraždách aneb co kdybych vám řekla, že muslimové zabijí 4 Čechy denně

sebevražda

Tomu říkám šokující informace, že ano? Právě podobné zprávy se tak často šíří řetězovými maily, posílají se od jedněch úst k druhým, nehledě na to, zda se jedná o pravdu nebo bohapusté výmysly. Využila jsem pro jednou clickbaitového titulku, abych vám sdělila něco velmi důležitého.

Věta v titulku samozřejmě pravdivá není. Kdyby byla, patrně by po ulicích pochodovala ozbrojená domobrana naštvaných čechů a kohokoli s turbanem a vousy věšela na kandelábry. Nastala by masová hysterie, hořely by mešity.
Jenže senzace se nekoná – nejsou to imigranti, co zabíjí 4 občany naší republiky každý den. Nejsou to dokonce ani teroristi, zločinci či dopravní nehody. A cože to tedy je příčinou vyhasnutí čtyř životů denně? Sebevražda. V České republice se každý den v průměru zbaví života vlastní rukou čtyři lidé. A evidentně nás to nechává zcela chladnými…

sebevražda

 

Den prevence sebevražd

Na úterý, tedy 10. září, připadal Světový den prevence sebevražd. Proto se v některých médiích objevila tahle krátká informace. Která samozřejmě zanikla v šumu nejrůznějších politických kauz, válek, výbuchů, hurikánů a senzačních odhalení o celebritách. Přitom je to vlastně naprosto šokující.

Promiňte mi to neustálé srovnávání s uprchlickou krizí a teroristickými útoky, což je téma, které stále ještě silně rezonuje naší společností, ale to byla vlastně první věc, co mě napadla. Protože nepoměr těch čísel a reakcí je prostě tak ohromný, že mi to bere dech. Když jsem před pár lety jela na dovolenou do Paříže, vyslechla jsem si ze všech stran, jak je to nebezpečné a jak bych tam radši jezdit neměla, protože teroristi. Jenže tihle teroristi zabili v Evropské unii za letošní rok méně lidí, než jich spáchá sebevraždu za jediný den!

sebevražda

 

Sebevražda – plíživý zabiják

Víte, jaká je nejčastější příčina smrti u dívek ve věku 15-19 let? Nejsou to žádné choroby, dopravní nehody ani trestná činnosti. Jsou to ony samy!

U všech mladých lidí mezi 15-29 lety je pak sebevražda druhou nejčastější příčinou odchodu z tohoto světa. Vlastní rukou pak sejde ze světa asi 4 – 5x více mužů, než žen.

Na celém světě každý rok spáchá sebevraždu kolem 800 000 lidí.

To je víc mrtvých, než u všech teroristických útoků, válečných konfliktů a násilné trestné činnosti dohromady. O násilnících v parku, válečných zónách a teroristech se přitom mluví v jednom kuse. A zatím jedním z největších vrahů lidí jsou oni sami. Prostě se rozhodnou vzít si život, protože už jim to tady připadá k nesnesení. Na každý dokonaný čin pak připadá odhadem kolem dvaceti pokusů. Jen v ČR tak tedy zkusí zabít sebe sama asi 80 lidí každý den.

sebevražda

 

Sebevrah nerovná se zbabělec

Hodně často slýchám názor, že ten, kdo se zabije, je slaboch. Posera, který to prostě vzdal, místo aby bojoval. Můžu vám říct, že rozhodnutí vzít si život ale není zrovna jednoduché. Pud sebezáchovy a víra, že to bude lepší, jsou většinou silnější, než úmysl všechno skončit. Abyste to překonali, musíte být fakt úplně v háji. Jakože totálně a kompletně.

Lidi se prostě málokdy zabíjejí kvůli hloupostem. Skočit pod vlak nebo se zhoupnout na oprátce není něco, co uděláte z nudy nebo rozmaru. Nebo proto, že jste slaboch, co má akorát blbej den a tak se rozhodne vykrvácet do vany.

Neříkám to jen tak. Když mi bylo 13 let, pokusila jsem se o sebevraždu. Nebyl to pubertální výkřik – myslela jsem to vážně. A jen díky velkému štěstí se mi to tehdy nepodařilo. Z vlastní zkušenosti tedy moc dobře vím, že rozhodnutí vzít si život zraje dlouho. Postupně na tu misku vah přidáváte další a další věci, až jednoho dne zjistíte, že miska s nápisem „jdi a už konečně chcípni“ váží mnohem víc, než „nevzdávej to“. A tak jdete a chcípnete. Nebo to aspoň zkusíte.

sebevražda

 

Proč?

Důvodů k sebevraždě může být tisíc a jeden. Ale kromě bezvýchodné situace, jako jsou dluhy, krach nebo životní neúspěch, který již nejde napravit, to dost často bývá prostý pocit, že jste úplně na nic. Že na tomhle světě nebudete chybět. Že neexistuje nikdo, kdo by byl z vaší smrti smutný a tak vlastně o nic nejde. Nebo dokonce, že tím, že zemřete, vlastně uděláte lidem, které máte rádi službu, protože jim bez vás bude líp.

Tímhle vším jsem si prošla a moc dobře vím, jak tíživé tyhle pocity jsou a jak hluboko vás mohou dostat.

Za pokus o sebevraždu často může nějaká duševní nemoc (zejména deprese, schizofrenie nebo u mladých žen poruchy příjmu potravy jako anorexie). Dost často by to ale nemuselo zajít až k propuknutí duševní nemoci, kdyby budoucího sebevraha měl prostě někdo rád. Bezpodmínečně, opravdově, bez souzení a posuzování.

přátelé

Takže kdybychom chtěli zachraňovat ty mladé nevinné životy, které končí sebevraždou, stejně vehementně, jako bychom je zachraňovali před vybuchujícími musulmany, měla by ta domobrana chodit po ulicích s pugétem kytek pro každou mladou slečnu, kterou potká.

Bojovníci za lepší svět by měly na potkání říkat lidem, že jim to dneska sluší a že je fajn, že je vidí. Mohli by půjčovat peníze bez úroku těm, na které dopadlo příliš mnoho exekucí. Chránit šikanované děti před agresory. Být tu pro všechny, kdo se cítí osamělí a nemají si s kým popovídat. Chválit oplácaným holkám jejich krásně kulaté zadky (protože anorexie a bulimie mají na sebevražednosti mladých žen největší podíl). Usmívat se a šířit pohodu a dobrou náladu.

Pocit vlastní méněcennosti a sebenenávisti zabije 4 Čechy každý den.

Deprese a nenávist k sobě samému je nejčastější příčinou smrti náctiletých dívek a druhou nejčastější příčinou smrti mladých lidí obecně. Jsou to i vaše děti, milí vlastenci. Chraňte je. Nejlépe tak, že si jich budete všímat a budete je mít rádi. Že je budete poslouchat a všimnete si, že je něco trápí. A samozřejmě to platí pro všechny – ne jen pro vlastence:)

S láskou Lúmenn

modlitba pro nás

 

Jak pomoci?

Nepodceňujte depresivní nálady vašich blízkých. Rozšířený mýtus, že kdo mluví o sebevraždě, ten ji nespáchá, je naprosto mylný. Když zaslechnete něčí volání o pomoc, vyslyšte ho, dokud je čas. Zároveň však nezapomínejte, že konečné rozhodnutí odejít z tohoto světa leží na každém z nás a někdy prostě není ve vaší moci člověka zachránit. Níže naleznete stručný popis toho, jak můžete pomoci.

sebevražda

banner eshop

Tento článek původně vyšel na mém osobním blogu v roce 2017, toto je nová přepracovaná verze.

Diskuze

Napsat komentář

  1. To je těžké téma, a dlouho jsem váhala, jak či jestli vůbec se k němu vyjádřím. Jako první mne bez emocí napadlo, jak je naše planeta přelidněná a pokud někdo nezvládá nebo nechce zvládat současný způsob života, je to jeho volba. Denně se bojuje za lidi kteří žít chtějí a pomoci se jim nedostane, tak proč zachraňovat někoho, kdo o to nestojí. Nechci tím tvrdit, že sebevrahové jsou trosky. Sama dobře vím, že na to člověk musí mít koule. Tady by se na to ale mělo nahlédnout z vyšší perspektivy, proč vlastně vytváříme svět takový, že v něm tolik lidí nechce žít a je pro ně sebevražda přijatelnějším (nikoliv snadnějším) řešením, než si to tady „odsedět“? Proč je život na tomto světě spíše trestem než odměnou? Ano, zaměřit se na jednotlivce je důležité, ale důležitější je utnout příčinu jejich smýšlení jako takovou. Jinak v souvislosti s tím, jak se ženy utápějí v depresi až se v ní utopí nemůžu nezmínit starou klasiku „Po čem ženy touží“, kde se hlavní hrdina ke konci ocitl ve správný čas na správném místě. Což mě na téhle jinak komediální oddechovce mile překvapilo.

  2. Tohle téma se mě blízce dotýká, protože sebevraždu spáchali dva mí bližní. V jednom případě jsme se všichni bohužel nechali oklamat mylným přesvědčením, že když o tom někdo mluví, nikdy to neudělá. Ale když se to stane, někomu hodně blízkému a blízko domova, změní to člověku život v hodně ohledech.
    Neměli bychom ale začínat jen projevováním lásky ženám. Měli bychom hlavně dávat najevo mužům, že mluvit o pocitech a o tom, co je trápí není slabost. Protože počet sebevražd u mužů je alarmující.

  3. ono je to trochu jinak, spousty tzv. sebevrahů potřebuje bumážku na hlavu, aby dostali invalidní důchod, spousty fetáků, gemblerů, alkoholiků, atd. páchá na sobě tzv. sebevraždu za živa a nikoho to nezajímá. v podstatě zabírají dementům místo v léčebnách, protože je to dobrý byznys, stačí se podívat na čísla, co se tam ročně protočí lidí. to ještě nemluvíme ani o zneužívání psychiatrie jak ze strany lékařů a znalců, tak z druhé strany, simulantů. emoce vždy vedou k sebepoškozování (překročení hranice jing), a racionalita (když se vymkne z hranice jang), vede naopak k poškozování druhých. i tito mohou do jisté míry léčit, protože jing může přetahovat na svoji stranu jang a naopak. to vede k falešnému názoru, že když je možné léčit, tak mám pravdu. jenže tito lidé nedovedou člověka udržet v rovnováze, to je ta iluze. takže slepý vede slepého a radují se, že jdou správně, ale nejdou. na střední cestě je schopen udržet jen ten, co je na té rovnováze. proto takto vznikají mnohé neřešitelné problémy. je to neuvěřitelné, ale smrt zabíjí všechny lidi. pokud toto pochopíme, možná budeme schopni změnit celé paradigma našeho života. spousty fanatiků slibuje lidem lepší život po smrti, ale zrcadlo je dané, my svůj život máme odrážet tady a teď, nikoli včera nebo zítra. Nejsme lidské bytosti, které procházejí duchovní zkušeností. Jsme duchovní bytosti, procházející lidskou zkušeností.

Kdo jsem

Image

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek.

Již od roku 2009 pro vás píšu esotericky zaměřený web plný informací o duchovním růstu, zdravém životě, magii a esoterice Angelum Lucis - Posel světla.

Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci.

NAVŠTIVTE MŮJ E-SHOP

banner