Jsou 5G sítě smrtící? – I. Jak to funguje

Image

V posledních měsících se více, než kdy předtím, vyrojily na internetu poplašné zprávy o bezdrátových sítích páté generace – kterým se zjednodušeně říká 5G sítě. Strach z elektromagnetického smogu či různých druhů vysílání se objevuje od doby, co byla postavena první rádiová vysílací věž. Největší vlnu paniky pak přineslo používání mobilních telefonů v polovině 90.let.

Elektromagnetické síly jsou neviditelné a pro naši představivost jen obtížně uchopitelné.  Je logické, že věc, které nerozumíme, nás děsí. Zvlášť, když pro úplné pochopení problematiky je třeba znát mnoho pojmů, jejich vzájemnou provázanost a složité výpočty.

Snad proto se v poslední době, kdy se mluví o zavádění mobilních sítí páté generace, vyrojilo takové množství poplašných zpráv ohledně jejich škodlivých dopadů na lidské zdraví. Rozhodla jsem se proto podívat se tomu na zoubek a co nejsrozumitelněji vysvětlit, jak 5G sítě vlastně fungují a jestli je skutečně důvod k obavám.

Nejlepší cestou proti strachu je poznání. V následující několikadílné sérii článků jsem se rozhodla podívat se tomu na zoubek, přinést jasno do této kontroverzní problematiky a srozumitelně laicky vysvětlit, jak 5G sítě fungují a jestli mohou způsobit nějaká zdravotní rizika.

mobil

 

Elektromagnetické záření

Mobilní signál i bezdrátový internet využívají elektromagnetického vlnění (termín s totožným významem elektromagnetické záření). Není v možnostech tohoto článku komplexně vysvětlit, jak přesně elektromagnetické záření funguje. Pokud tyto znalosti z druhého stupně základní školy potřebujete trochu oprášit, poměrně dobře k tomu poslouží wikipedie.

Pro nás bude zejména důležité, že každé vlnění potřebuje nějakou energii, aby se začalo šířit, toto šíření probíhá rychlostí světla a o určité frekvenci.

Právě o frekvenci se v souvislosti s 5G sítěmi nejvíce mluví, proto si ji vysvětlíme trochu podrobněji. Slovo frekvence se hezky česky řekne kmitočet – tedy jednoduše řečeno četnost kmitů za určitý časový úsek. Kmitočet se udává v jednotce hertz (Hz). Pokud by frekvence byla 1 Hz pak by částice kmitla jednou za sekundu.

foton

Frekvence vlnění, které využíváme my, lidé, ve svých vynálezech, jsou ale samozřejmě mnohem vyšší. Při poslechu rádia je frekvence vln kolem 100MHz, což je sto milionů hertzů – to znamená 100 000 000 kmitnutí za sekundu. Současné mobilní sítě využívají frekvenci okolo 800MHz (700 milionů kmitů za sekundu) a současný 4G internet (neboli síť LTE) běží na frekvenci až 2,6GHz (což je 2,6 miliardy hertzů/kmitů za sekundu).

5G sítě by pak měly používat frekvence nad 3,5GHz až zhruba k 6GHz. Mluví se i o vysokých frekvencích až ke 24GHz v husté zástavbě.

frekvence

 

K čemu ty frekvence jsou?

Na obrázku výše vidíte, jak vypadají vlny, které kmitají na nižší (modrá) a vyšší (červená) frekvenci. A možná se ptáte, k čemu vlastně je, aby se u mobilních sítí neustále zvyšovala frekvence. Copak nám ta stávající nestačí?

Tajemství se skrývá v množství informací, které se na vlnu „vejdou“. Podívejme se na to názorně na ilustračním obrázku.

5G sítě

Na nižší frekvenci se v našem příkladovém obrázku za jednu mikrosekundu dozvíme, že byl jednou jeden král a ten měl tři dcery. Zvýšíme-li ale frekvenci (tj. rychlost kmitání) informací se vejde více. A my se za stejný čas, jedinou mikrosekundu, dozvíme, nejenže měl král tři dcery, ale také jak se jmenovaly.

Zjednodušeně řečeno – čím větší frekvence, tím více informací proteče za časový úsek.

S tím ovšem souvisí další věc a to je, že vlny o vyšších frekvencích jen velmi obtížně pronikají překážkami. Určitě víte, že váš domácí wi-fi router má báječný signál v té místnosti, kde je umístěný, o fous horší ve vedlejším pokoji a mizerný za několika zdmi. Sousedé ob dům už vaši wifinu ani nezaznamenají, natož aby se na ni připojili.

Velké množství informací nesených na vlně o vysoké frekvenci se navíc velmi snadno změní v šum. Proto opravdu vysoké frekvence nemohou vysílat na dlouhé vzdálenosti – zastavila by je první zeď, co by stála v cestě a navíc by se informace slily v nesrozumitelný hukot.

5g signál

 

Vlnění kam se podíváš

Elektromagnetické záření ze sebe vydává každé elektrické zařízení, připojené k síti. Tedy vaše televize, počítač, lampička, rychlovarná konvice nebo elektrická trouba. Obklopuje každý drát ve vaší zdi, kterým proudí elektřina. Najdete ho kolem drátů s vysokým napětím, které protínají krajinu. I vaše tělo, tělo vaší kočky, psa i pokojové kytky kolem sebe šíří slabé elektromagnetické záření.

Sluneční světlo je také elektromagnetické záření o velmi, velmi vysoké frekvenci (počítáme ji v terahertzcích, tedy bilionech). Ze slunce k nám ovšem krom světla přichází také spousta dalšího záření, které nevidíme.

vlnění

Vzduchem pak kolem nás momentálně víří spousta putujících informací na elektromagnetických vlnách o různých frekvencích. Vysílá mnoho rádiových a televizních stanic. Stále funguje mobilní síť druhé generace (2G), díky které voláme a posíláme smsky. V mnoha zemích funguje také generace třetí (u nás se pokrytí 3G ale příliš nezavádělo) a samozřejmě využíváme především 4G sítě, které umožňují využívání mobilního internetu ve vysoké rychlosti.

Člověk si tak možná říká, že je děs a hrůza do toho mišmaše přidávat ještě nějaké další vlnění. Ovšem vtip je v tom, že zavedením 5G sítě by vlastně vlnění mělo ubýt. Jak je to možné? Současné vysílače posílají signál se silnějším výkonem a do větších vzdáleností. Nové vysílače páté generace by měly být decentralizované, tím pádem lépe cílené, z nižším výkonem a rozptyl jejich signálu bude nižší. Což opět přispěje ke zvýšení rychlosti a nížení rizika šumu.

5G sítě

Tolik k úvodu a vysvětlení, jak to vlastně celé funguje. V další části se podíváme, jak elektromagnetické záření může ovlivňovat svoje okolí a tedy i naše tělo a naše zdraví.

DRUHÝ DÍL ČLÁNKU NAJDETE ZDE

U tohoto článku není možné přidávat komentáře. Nebojte, nechci nikoho cenzurovat – možnost vyjádřit se v komentářích bude u posledního dílu tohoto čtyřdílného seriálu, který vyjde v pátek. Ráda bych tím předešla mylným interpretacím a zbytečným otázkám na věci, které budou pravděpodobně vysvětleny v dalších částech. Děkuji za pochopení :) 

Diskuze

Kdo jsem

Image

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek.

Již od roku 2009 pro vás píšu esotericky zaměřený web plný informací o duchovním růstu, zdravém životě, magii a esoterice Angelum Lucis - Posel světla.

Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci.

NAVŠTIVTE MŮJ E-SHOP

banner