Pohanské rituály – Kolo roku

28.11.2018
kolo roku
Kolo roku je jakýsi „pohanský kalendář“ a je symbolem cyklického opakování času. Naši předkové nerozdělovali rok na dvanáct uměle vytvořených měsíců, ale jejich vnímání času vycházelo z přírody a jejích cyklů. Vzhledem k tomu, že jejich život byl úzce spjat se zemědělstvím, hrály proměny ročních období mnohem významnější roli, než dnes.
Kolo roku je rozděleno na čtyři hlavní úseky, které odpovídají čtyřem ročním obdobím. V polovině každého období je pak další svátek, většinou se týkající sklizně, úrody a dalších oslav spojených s poděkováním božstvům Přírody za dary, kterých se nám dostává.

 

Kolo roku

Tady jsem nakreslila kolo roku – kruh rozdělený na 8 dílů s jednotlivými svátky. Symboly v jednotlivých výsečích odpovídají i symbolice těch kterých svátků.

 

kolo roku

 

Jaro začíná o jarní rovnodennosti, pak přichází letní slunovrat, podzimní rovnodennost a nakonec zimní slunovrat. Data těchto svátků vycházejí z astronomických pozorování a proto se každý rok mohou mírně lišit. Je zajímavé, že pro téměř všechny starobylé kultury byl výpočet přesných časů astronomických událostí, jako je právě slunovrat či rovnodennost, velmi důležitý.

 

Například v keltské svatyni Newgrange v Irsku je možné každý zimní slunovrat zažít nebývalou hru slunečních paprsků. Dávní stavitelé tedy museli znát nejen přesný čas slunovratu, ale také přesně vyměřit rozměry svatyně a polohu okénka, jímž paprsky do místnosti vstupují. To vše tisíce let před moderními nástroji. Čas slunovratu tedy pro ně musel být velmi důležitý.

 

Ostatní čtyři svátky jsou také pozůstatky dávných tradic, které v současnosti oživilo hnutí Wicca a novopohanství obecně. Máme velmi málo dobových pramenů o tom, jak přesně se tyto svátky slavily. Vycházíme tedy zejména z dodnes dochovaných lidových tradic a z vlastních představ o tom, jak uctívat dávné Bohy.

 

 

Svátky kola roku

V popisu svátků vycházím zejména z wiccanské keltské tradice. A to jak v jejich názvech, tak v jednotlivých návodech k rituálům. Kliknutím na název svátku se dostanete na podrobný popis tradic k němu vázaným. Včetně symboliky, barev, božstev a inspirace k rituálům, které o nich můžete provádět. Slovanské a jiné pohanské tradice se liší co do názvu a vzývaných božstev, tradice jsou ale velmi podobné a řada z nich se dochovala v různých podobách až do dnešních dnů.

 

Podle některých keltských tradic začíná kolo roku svátkem Yule, podle jiných Samhainem. Já upřednostňuji jako počátek (a zároveň i konec) Kola roku Samhain.

 

Samhain  (noc z 31.října na 1.listopadu)
svátek Smrti a znovuzrození, dnes svátek Všech svatých a Dušičky

 

Yule (21.prosince)
svátek znovuzrození Slunce, dnes Vánoce

 

Imbolc (1. nebo 2.února)
svátek přivolávání světla, dnes Hromnice

 

Ostara (21.března, jarní rovnodennost)
svátek jara, dnes Velikonoce

 

Beltain (noc z 30.dubna na 1.května)
svátek plodnosti a lásky, dnes pálení čarodějnic

 

Midsummer (21.června)
svátek léta, dnes svatojánské ohně a stavění májky

 

Lughnasad (1. nebo 2.srpna)
svátek žní, dnes lokální tradice oslav sklizně

 

Mabon (23.září, podzimní rovnodennost)
svátek sklizně, dnes Hody a Dožínky

 

Diskuze

Napsat komentář

 1. Máš popřeházené prolinky k jednotlivým svátkům roku.

 2. Když jsme jednou ve snu seděl v letadle do New Yorku a přistál. Celou dobu jsem držel žlutý papírek s nápisem Litta, ale mohlo to být i Litha. Jen si tak vzpomínám, co bylo před asi deseti lety. Bylo silné slunce.
  Líbí se mi, že se více píše o původních svátcích mnohých kultur, spojených s ročními obdobími, jako svobodné projevení člověka v dialog s přírodou a pospolitostí. Bývala doba temna, kdy se málo veřejně mluvilo o tom, že Keltské, Slovanské a další kultury měly své znalosti a také důvody, proč právě tak slavily a vzdávali díky a úctu.
  Multikultura totiž nemá být to silňácké multikulti, ale mělo by jít o znovuobjevení rozmanitosti kultur z historie a současnosi. S menu toho, co dobrého přináší. Zjištění, co která kultura nabízí a že v mnohých ohledech jde o podobné pocity a potřeby lidí v ročních obdobích svátků. V neposlední řadě zjištění, že jde především o provázané kultury našich předků a také rovnou nás. A že to přirozeně vychází zevnitř člověka a obklopením přírodou.
  A z toho je cesta k nalezení podstaty. Té opravdové, která se sama ukazuje v zářivém světle.
  Vychází z nás samotných a je kolem nás v každém elementu všeho. Kolo štěstí se roztáčí s ročními obdobími.https://www.youtube.com/watch?v=efC9wjhTOOs

 3. [5]:  Ona nepise cim dal tim driv, ma to nacasovane tak aby clanok automaticky vysiel  v urcity cas. Lumen totiz veri ze kombinacia cisel 4 a 5 je stastna, preto clanky vychadzaju vacsinou v casoch s cislami 4 a 5.

 4. Zdravím,koukám,že píšeš čím dál tím dřív :)) včera v pět něco,předtím šest něco,ale dnes po čtvrté(něco málo víc po čtvrté :D)?No,určitě se mrknu,vypadá to zajímavě.

Kdo jsem

Image

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek.

Již od roku 2009 pro vás píšu esotericky zaměřený web plný informací o duchovním růstu, zdravém životě, magii a esoterice Angelum Lucis - Posel světla.

Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci.

NAVŠTIVTE MŮJ E-SHOP

banner