Pohanské rituály – Mabon

21.9.2018
mabon
Mabon je sedmým svátkem na kole roku a je rituálem sklizně a úrody. Je podzim, pole jsou již holá a sady plodí mnoho ovoce, zejména jablka, která jsou posvátným ovocem tohoto rituálu, protože symbolizují zemi Avalon, Jiný svět, svět za oponou, který se v tento den opět přibližuje našemu světu.
Země pomalu začíná usínat a do kraje se vkládá chlad. A tak je Mabon oslavou posledních teplých dní a zároveň také podzimní rovnodennosti, kdy se rok opět překlápí v zimu a usínání. Tato doba také značí začátek honů a proto se uctívají nejen božstva rolnická, ale i bohové lovu a zvěře, kteří mají požehnat lovcům, aby bylo v zimě co jíst. Nesmíme zapomenout ani na vinobraní a první mladičká vína.

 

Mabon

Kdy: podzimní rovnodennost (21. – 23.září)
Další názvy: vinobraní, hostina Avalonu, Alban Elfed, kairnea
Symboly: jablko, víno, réva, roh hojnosti,
Pokrmy: chléb, dýně, ořechy, koláče z jablek, mrkev, brambory, cobule, jablečný cider, víno, medovina
Bylinky: kapradiny, obilí, zimolez, astry, měsíček, klejicha, myrha, mučenka, pcháč obecný; z dřevin réva, líska, cedr a dub
Kameny: safír, lazurit, žluté acháty, ametyst, žlutý topaz a karneol
Božstva: Demeter, Morgan, Epona, Persephone, Isis, Bohyně Stařena obecně, Thoth, Thor, Hermes, Zelený muž
Barvy: oranžová, hnědočervená, kaštanová

 

mabon

 

Co se slaví?

Mabon je svátek sklizně, stejně jako předcházející Lughnasad, oslavuje se vinobraní a sklizeň ovoce. Hlavním symbolem Mabonu je jablko, které představuje obnovený život. Uctívala se božstva z Jiné země, Avalonu (mimochodem Avalon v překladu znamená doslova Země jablek). Také bohové druhé sklizně a vína Mabon a Modron a také všechna stárnoucí božstva.

O Mabonu děkujeme přírodě a přírodním božstvům za letošní úrodu a žehnáme Zemi, aby byla plodná i příští rok.

Název Mabon pochází až z moderní doby, na základě jména velšského boha (který se jmenoval Mabon či Maponus) jej vymyslel popularizátor dávné pohanské kultury Aiden Kelly v 70.letech.

V den podzimní rovnodennosti jsou den a noc stejně dlouhé. Proto je Mabon věnován i tomu, že světlo a tma jsou v rovnováze – je to svátek duality.

 

mabon

 

Jak se slaví?

Poslední svátek, který se dá uctívat venku pod širou oblohou. Zapálené ohně plápolají, všichni tančí opilí vínem. Vaří se pokrmy z jablek a hroznů. Mladé dívky a chlapci žehnají  sadům a vinicím, aby i příští rok přinesly bohatou úrodu. Část vína a ovoce se obětuje zemi nebo bohům.
Lidé také chodili na hřbitovy a pokládali jablka na náhrobky. Jednak bylo jablko obětí pro bohy a sidhe z Avalonu, jedna vyjadřovalo to, že živí na mrtvé stále nezapomněli a touží se s nimi setkat (o následujícím svátku – Samhainu).
Dodnes přetrvalo: dožínky, regionální akce jako hody, vinobraní, svátky piva, slivovice apod., kdy se dělají krojované průvody, tančí se a zpívá a děkuje zemi za úrodu; v USA pak na pohanskou tradici Mabonu navazuje svátek Díkůvzdání (ačkoli se slaví později)

 

Rituál Mabon I.

Tento rituál zahrnuje roh hojnosti, jeden ze symbolů tohoto svátku. Nemusí jít vyloženě o skutečný roh, ale pokud máte například kravský roh na pití, můžete ho využít. K rituálu ale bohatě postačí jakákoli miska z přírodního materiálu – keramiky nebo dřeva. Je v pořádku použít i sklo, ale v žádném případě ne plast nebo kov.

Naplňte misku obětinami. Ideálně využijte symboly svátku – jablka, hroznové víno, dýně. Z nápojů cider, burčák nebo mladé víno. Mohou být i sušené byliny z vaší zahrádky.

Zapalte svíčku a položte misku s obětinami na váš oltář. Poděkujte Matce Zemi za její dary. Poděkujte božstvům, která uctíváte, za jejich podporu. V duchu se zamyslete, co všechno se vám v daném roce povedlo a za co vše jste vděční. Poděkujte i sami sobě, za to, co jste dokázali, s čím jste se zvládli popasovat. Jakmile ukončíte tuto děkovnou meditaci, pojezte nebo popijte něco málo z misky s obětinami a zbytek věnujte Matce Zemi. Ideálně zakopejte na vaší zahradě nebo v lese pod dub nebo lísku. Můžete také obětiny zakopat na nejbližším poli či vinici.

Při zakopávání poproste bohy a Zemi, aby vám zachovali přízeň i v následujícím roce a požehnali vás hojností na materiální i duchovní úrovni.

 

 

Rituál Mabon II.

Zapalte na svém oltáři svíce a utvořte na něm kruh z kamenů. Oltář zkrášlete žaludy, snítkami dubu, borovými šiškami, cypřišovými šišticemi, kukuřičnými klasy, obilnými snopy nebo dalšími plodinami. Tradičně se na něj pokládají také astry a měsíčky. Okolí kruhu i oltář můžete poházet podzimním listím.
Odříkejte modlitbu za požehnání a pozvěte k rituálu božstva, která uctíváte. Poté proneste:

 

Veškerá úroda je sklizena, Bůh se vydal na cestu na vyšší pláně, nebesa potemněla, zelené hnědne a usychá, vítr ze severu přináší chlad. Tváří v tvář zdánlivému zániku, Bohyně vysílá svou moc, jež dá nám přetrvat. V temných zimních dnech těšíme se tedy vědomím, že vše hýbe se v kruhu, zrození, smrt a opět zrození. Sláva velké Bohyni a padlému Bohu, jenž odchází do zemí věčného léta.

 

Následuje zrušení kruhu, slavnost, hostina a hry.

 

Zdroj: Scott Cunningham, Kniha stínů

Diskuze

Napsat komentář

 1. Pingback: Podzimní rovnodennost – Mabon – Petra Kaňáková

 2. Pomalu si dělají všichni oltáříček z krbu na zahradě a ohýnky plápolají, grily grilují.
  Všechny svátky ostatně vycházejí z přírodních cyklů a z mocí přírody. Někde se tomu dá na vrcholek jiná třešnička, nebo švestička na okrášlení image a hloubky smyslu, třeba i náboženská, nebo zvyklost jen nějaké party kámošů, co mají svoji tradici, pro svoji vesnici.

  Ukazuje to vše na jedno, že jsme v jednotě spojeni se zemí, vesmírem a vším živým , jako spojitou nádobou prostředí, ve kterém žijeme společně i jednotlivě a proplouváme časem, který se zobrazuje ručičkou, rotující na hodinách a vykreslující sinusoidu na horizontální časové ose, jako by všechno probíhalo v těch základních vlnách a vyšších harmonických.

  Oslavme každou chvíli v životě, kdy se příroda loučí a ukazuje nám svůj nový závoj, nový kabát. Svátek a oslava není nic okultního, je to nástroj komunikace nás se vším. Tak, jako štětec je nástroj k malbě a paleta se mění v ročních obdobích.
  Teď jak to po sobě čtu , nevím proč, v mé fantazii si projektuji, jako bych si to četl zvučným hlasem Igora Chauna. Jen tak mě to napadlo. Možná něco na téma přírody natočí, nevím, proč jsem si vzpomněl na něj, že možná by to téma dokázal hezky uchopit.

  A tak slavím přírodním jablečným moštem ( nealko), švestkami čerstvě natrhanými ze stromu, trsy čerstvě natrhaných hroznů ( nealko), pod usínajícími větvemi meruňky. A poslouchám hudbu šumění listí, které večer dodá rytmus praskání ohně větviček stromků zastřižených k podzimnímu odpočinku. Až uklidím k podzimní očistě, co je třeba, zapíšu melodie zpívajících ptáků, slavících v jejich spokojených korunách.

  Posaďte se k bezpečnému ohništi: https://www.youtube.com/watch?v=bmGsQkLb4yg

Kdo jsem

Image

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek.

Již od roku 2009 pro vás píšu esotericky zaměřený web plný informací o duchovním růstu, zdravém životě, magii a esoterice Angelum Lucis - Posel světla.

Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci.

NAVŠTIVTE MŮJ E-SHOP

banner