Recept na domácí aviváž

domaci avivaz

Aviváž je slovo, které pochází z francouzštiny a znamená oživení. Dnes ho ale známe spíš jako pojem pro tekutinu, kterou přidáváme k prádlu, aby bylo měkčí, hebčí a snáze se žehlilo. Jenomže heboučký králíček Azurit ze známé reklamy už nám zapomíná dodat, že moderní chemické změkčovače prádla mohou obsahovat látky, způsobující kožní alergie, atopické ekzémy a dokonce i jaterní potíže. Aviváže se totiž skládají převážně z různých parfemovaných složek a ropných derivátů, jejichž dlouhodobé vstřebávání do těla kůží není nic, co by prospívalo zdraví. Naštěstí si snadno a rychle můžeme vyrobit zcela přírodní domácí aviváž za pár korun. Jak na to?

 

Recept na domácí aviváž

Na domácí změkčovač prádla nám stačí následující dvě ingredience – bílý vinný ocet a voda. Můžete přidat i pár kapek esenciálního oleje s vaší oblíbenou vůní.

Vinný ocet smícháme s vodou v poměru 1:1. Kupuji půllitrovou láhev octa za asi 35 Kč, k ní přileju půl litr obyčejné vody z kohoutku a přikápnu asi 20 kapek vonné směsi. Zatřepu a voilá – domácí aviváž je na světě.

Do praní pak přidáváme zhruba dvě polévkové lžíce domácí aviváže úplně stejně, jako jsme zvyklí přidávat ten chemický. Před nalitím do nádržky v pračce jenom lahví opět zatřepeme, aby se složky pořádně smíchaly.

Nenechte se ani odradit zdánlivým zápachem celé směsi. Ocet při praní naprosto vyvane a prádlo po vytažení z pračky vonní čistě a svěže. Změkčovací a antistatické účinky jsou pak u octu úplně stejné, jako u jakéhokoli předraženého navoněného blivajzu z ropy.

 

domaci avivaz

 

Proč zvolit domácí aviváž?

Ze začátku jsem k octu byla velmi skeptická. On skutečně nevoní nijak vábně a měla jsem strach, že prádlo po něm bude cítit. Jaké ale bylo moje překvapení, když prádlo vonělo úplně stejně, jako jsem byla zvyklá. Dneska už na octovou aviváž nedám dopustit a nic jiného na prádlo nepoužívám.

Ideální je tato aviváž hlavně pro malé děti a alergiky. Na parfémované složky může mít citlivější člověk alergickou reakci, dokonce můžou způsobovat nebo zhoršovat atopický ekzém.

Příjemným bonusem je i cena – litr domácí aviváže vás vyjde na pár desítek korun. O dost levněji, než aviváže ze supermarketu, u nichž si většinou připlatíte hlavně za značku.

A bonus pro ochránce přírody a milovníky zvířat nakonec. U octové aviváže máte jistotu, že ji nikdo nikdy netestoval na zvířatech a její vypouštění do odpadních vod je naprosto ekologické a nezávadné.

Jediný důvod, proč vlastně tolik lidí ještě používá chemické aviváže z obchodů, je zvyk. Prostě se to tak dělá. Jsme zmasírovaní reklamou a máme pocit, že bez aviváže prádlo nebude vyprané pořádně. Všichni ti králíčkové Azuritové se nám zapsali do podvědomí. Stačí však jen udělat první krok a zažitý zvyk překonat. Já už to zkusila. A co vy? :)

 

domaci avivaz

 

Diskuze

Napsat komentář

 1. Post
  Author
 2. Já přidávám při praní prostěradel a povlečení do zásobníku s práškem trochu jedlé sody a pár kapek toho olejíčku, výsledek bude asi podobný. Ocet přidávám k hadrům ze cvičení. Hanka

 3. Post
  Author

  Siren: nevidím důvod, proč by to mělo vadit;) Ten ocet se taky prodává v plastu.

 4. Ať aviváž voní všude kolem , jako záře z vašeho srdce. Internal technology of your heart. Medicine by your hearts. Klikni na odkaz “ dreamland“.

 5. Vůně lesů, kraj paloučku, neusínej na věky můj broučku.
  To byla inspirace pro všechny…
  Aviváž je určitě skvělé oživení do každé domácnosti, gong.
  Často v hotelech a penzionech jsem očichával smradlavé povlečení, nedokázali to ani vyprat. Aviváž, jako by neznali. Ten ocet může stabilizovat barvu, vydezinfikuje plísně, když se ve škudlících hotelech netopí do poslední chvíle, než se ubytuje host. Bylinky provoní a myslím, že i ten el.náboj kolem v ovzduší, z těch výparů z octa, ten se upraví. Provoní celý pokoj i byt. Ach, ta vůně.

Kdo jsem

Image

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek.

Již od roku 2009 pro vás píšu esotericky zaměřený web plný informací o duchovním růstu, zdravém životě, magii a esoterice Angelum Lucis - Posel světla.

Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci.

NAVŠTIVTE MŮJ E-SHOP

banner