Čakry – sedm základních čaker

1.10.2009
čakry
Více o tom co jsou to čakry se dozvíte zde. V tomto článku se budu věnovat sedmi nejsilnějším a nejdůležitějším čakrám na našem těle – každou symbolizuje jedna barva, ovládá jinou část těla a zabezpečuje chod jiného procesu. Kde se která čakra nachází můžete vidět na tomhle obrázku:
 

 

První čakra Muladhára

kořenová čakra – nachází se v oblasti stydké kosti
Barva: červená
Fyzická funkce: vše pevné – kosti, zuby, páteř, nehty; vyměšování
Psychická funkce: ukotvení v realitě
Kořenová čakra je zodpovědná za náš pevný postoj v realitě a to, jak se zachováme tváří tvář problémům. Pokud je čakra „nabuzená“, tzn. otáčí se příliš rychle, člověk je příliš vázán k materiálnímu světu, není schopen se vzdát hmotných statků, neumí otevřeně ani brát ani dávat. Naopak při pomalém nebo zablokovaném otáčení se vznášíme v oblacích, příliš se vzdalujeme od reality, nejsme schopni řešit každodenní problémy. Špatná funkce první čakry se navenek projevuje změnou váhy – při nabuzení tloustneme, při zpomalení funkce naopak hubneme; dále se objevují potíže s metabolismem, ztráta energie nebo nevyváženost energetických zásob.
Jak čakru ovlivnit: čakru aktivizujeme červenou barvou – obklopujeme se červenými věcmi, doporučuje se červené spodní prádlo. Pokud ale máme podezření, že čakra potřebuje uklidnit, použijeme hřebíček, který uvolňuje nahromaděnou energii, nebo achát, který působí příjemně na první čakru, uvolňuje napětí a přináší vyrovnanost.

 

Druhá čakra Svadhistana

sakrální čakra – její sídlo je v podbřišku
Barva: oranžová
Fyzická funkce: pohlavní orgány, hýždě, močový měchýř, ledviny, vše tekuté – míza, krev, sperma, trávicí šťávy
Psychická funkce: vztahy, sexualita
Sakrální čakra je sídlem emocí v jejich primární formě, ovládá lidské pudy, zejména rozmnožovací, a sexualitu. Při zvýšení funkce této čakry se objevuje přílišná záliba v sexu, až posedlost tělesnou láskou. Pokud se čakra zablokuje, vzniká naopak frigidita, neschopnost bližšího tělesného kontaktu s jinou osobou. Problémy s druhou čakrou se projevují pohlavními chorobami, potížemi s neplodností, nemoci prostaty nebo vaječníků, u žen menstruačními bolestmi či nepravidelnou periodou.
Jak čakru ovlivnit: sakrální čakra ovládá tělesné tekutiny, harmonizujeme ji proto spojením s vodou – koupelemi, posezením u vody nebo prostým pitím čisté pramenité vody. Příjemná je vůně olejů ylang ylang, které ji harmonizují a optimalizují její funkci, santalové dřevo ji zase nabudí.

 

Třetí čakra Manipura

čakra pupku – leží v oblasti solar plexu
Barva: žlutá
Fyzická funkce: slinivka břišní, játra, slezina, trávicí trakt, žaludek, žlučník, nervový systém
Psychická funkce: komunikace s ostatními lidmi, emoce, přijímání energie
Žlutě vibrující čakra pupku nám pomáhá přijímat energii a ovlivňuje naši vůli. Problémová funkce třetí čakry se projevuje nedostatkem vlastní vůle, pocitem poražení, strachem z překážek – každý někdy zažil nepříjemný pocit strachu a svírání kolem žaludku. Je-li čakra příliš aktivovaná, chceme, aby vše bylo po našem a vnucujeme svou vůli všem v okolí, objevují se výbuchy vzteku a podrážděnost. Mezi fyzické projevy patří zejména problémy s trávením, žaludeční vředy, žlučové kameny nebo kýla.
Jak čakru ovlivnit: Oživit funkci čakry může pobyt na slunci, přítomnost žluté barvy nebo vůně rozmarýnu a bergamotu. Ke zklidnění může pomoci levandule, harmonické funkce třetí čakru docílíme používáním kamenů tygří oko a jantaru.

 

Čtvrtá čakra Anaháta

srdeční čakra – nachází se v hrudníku blízko srdce
Barva: zelená
Fyzická funkce: srdce, plíce, dutina hrudní, krevní oběh, kůže
Psychická funkce: dávání a přijímání lásky
Tato čakra tvoří střed energetického systému těla, její špatná funkce nejvíce ovlivňuje ostatní čakry. Je sídlem lásky, díky ní jsme schopni tento cit dávat nebo brát, rozvíjet nebo potlačovat. Přílišné nabuzení čakry nám zamezuje lásku dávat, cítíme se nadřazení ostatním a chceme, aby nás milovali, nebo naopak my sami lásku rozdáváme, ale nejsme schopni ji přijmout, cítíme, jako bychom lásku druhých ani nepotřebovali. Otáčí-li se čakra pomalu nebo vůbec, pociťujeme zklamání z nedostatku lásky, cítíme se osamělí, nemilovaní. Fyzické obtíže při špatném fungování srdeční čakry se pojí s oběhovým a dýchacím systémem – zanešené cévy, chudokrevnost, potíže s dýcháním, zápaly plic, infarkt, to vše jsou následky nesprávné funkce čtvrté čakry.
Jak čakru ovlivnit: Procházka v přírodě mezi zelení harmonizuje funkci srdeční čakry, příjemná je i růžová barva květin nebo růžový křemen, který obnovuje schopnost dávat i přijímat lásku. Z vůní je příjemný růžový olej nebo přímo vůně čerstvých růží. Kameny smaragd a turmalín zase uklidňují a přivolávají síly lásky k nám.

 

Pátá čakra Višuddhi

krční čakra – komunikační centrum, sídlí v hrdle
Barva: světle modrá
Fyzická funkce: oblast šíje, hlasové ústrojí, hrtan, uši, paže, průdušky, štítná žláza
Psychická funkce: vyjadřování emocí, verbální komunikace, tvořivost
Krční čakra je centrem naší komunikace, je to čakra umělců, sídlí v ní totiž inspirace a schopnost sebevyjádření. Při nadměrném otáčení krční čakry máme touhu manipulovat s lidmi, naše vyjadřování je hlasité, ale plytké, nechceme působit jako slaboši a ukrýváme tak své pocity za gesty a spoustou slov. Je-li čakra oslabena, koktáme, stydíme se za své projevy, nejsme schopni se vyjádřit – známý pocit knedlíku v krku, červenání, tréma. Navenek se projevuje špatná fuknce krční čakry astmatem, záněty mandlí, špatnou funkcí štítné žlázy, potížemi se sluchem, problémy s afty, zuby, ale i mentální anorexií nebo roztroušenou sklerózou.
Jak čakru ovlivnit: Harmonizuje ji světle modrá barva oblohy, klid a duchovní inspiraci nám dodají i kameny akvamarín, tyrkys a chalcedon. K probuzení tvůrčího potenciálu pomůže i vůně šalvěje a eukalyptu.

 

Šestá čakra Adžna

třetí oko – nachází se uprostřed čela
Barva: indigově modrá
Fyzická funkce: obličej, oči, uši, dutiny, podvěsek mozkový, centrální nervový systém
Psychická funkce: intuice
Na bod mezi očima, třetí oko, se zaměřujeme při meditacích, protože v něm podvědomě cítíme přítomnost naší intuice a fantazie. To je šestá čakra – místo, kde informace ze smyslů vyhodnocujeme nikoli rozumem, ale právě tím příslovečným šestým smyslem, naší intuicí. Při nadměrném otáčení šesté čakry máme potřebu vše analyzovat, náš život se příliš řídí rozumem a dáme jen na náš úsudek, názory jiných nebereme v potaz, dokonce se další lidi snažíme přesvědčit o našich názorech. Naopak pomalé či zablokované otáčení této čakry má za následek, že se snadno necháme strhnout davem, nejsme schopni se intelektuálně povznést nad hmotný svět, často zapomínáme. Fyzické projevy špatné funkce třetího oka jsou bolesti hlavy, oční onemocnění, potíže s horními cestami dýchacími a dutinami, dlouhotrvající nebo častá rýma.
Jak čakru ovlivnit: Tmavě modrá barva probouzí tuto čakru k životu, příjemně působí například pozorování noční oblohy poseté hvězdami nebo poslech klasické hudby. Duchovní vyrovnání přinášejí kameny safír a sodalit. Vůně jasmínu a máty otevírá naši duši novým obzorům.

 

Sedmá čakra Sahasrána

korunní čakra – její sídlo je na temeni hlavy
Barva: bílá a fialová
Fyzická funkce: mozek, šišinka mozková – epifýza
Psychická funkce: napojení na universum, podvědomí
Sedmá čakra je sídlem dokonalosti v člověku. Je-li problém v sedmé čakře, velice brzy se to projeví i na čakrách ve zbytku těla. Nedochází u ní ale k blokádám v takové podobě jako u ostatních čaker, může být pouze více či méně vyvinutá. Poruchy sedmé čakry a její nedostatečné otevření se projevují jako deprese, schizofrenie, epilepsie, parkinsonova nemoc a další mozková onemocnění. Sedmá čakra je zodpovědná za spokojenost nás samých s naší existencí a také ukotvuje člověka v Bytí. Skrze ni se dá napojit na tzv. univerzální vědomí lidstva, neboli kolektivní nevědomí.
Jak čakru ovlivnit: Hudbou korunní čakry je ticho. V meditaci a uklidnění nám pomohou kameny křišťál a ametyst, harmonii duše podpoří vůně kadidla a lotosu.

 

Diskuze

Napsat komentář

Aktuálně tu nejsou žádné komentáře, přidáte první?

Kdo jsem

Image

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek.

Již od roku 2009 pro vás píšu esotericky zaměřený web plný informací o duchovním růstu, zdravém životě, magii a esoterice Angelum Lucis - Posel světla.

Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci.

NAVŠTIVTE MŮJ E-SHOP

banner