24.7.2017
Před několika měsíci se mi objevila na zahradě podivná rostlina s tučnými listy. Byla jsem zmatená. Co to je za divný plevel? Naštěstí se jen pár dní po mém nálezu objevila tatáž rostlina ve facebookové skupině na určování rostlin a já zjistila, jak se můj plevel jmenuje. Je to šrucha zelná a překvapivě je to velmi zdravá a užitečná rostlinka – která ovšem, jak to již plevele dělávají, roste jak zjednaná a to úplně všude, i tam, kam ji nikdo nezval. Brzy jsem tak měla šruchu skoro v každém koutě zahrady. A rostla jako z vody – z malé kytičky mám už dneska trs větší než pořádná hlávka salátu. Protože jsem se ale dočetla o tom, že je šrucha nejen k jídlu, ale taky zdraví prospěšná, nechala jsem ji vesele bujet s tím, že ji stejně vesele spasu. Ta chvilka nastala před pár dny a mohu zodpovědně říct – šrucha zelná je moc dobrá. Pojďme se na tenhle kamarádský plevel podívat podrobněji.
Začněme trochou suchopárné botaniky z wikipedie. Šrucha zelná (latinsky portulaca oleracea) nazývaná také portulák nebo šrucha obecná je jednoletá rostlina z čeledi šruchovité. Může dosahovat velikosti až 40 centimetrů. Rozšířená je téměř po celém světě – v Evropě, Asii i Africe. Má hladký, načervenalý, většinou plazivý stonek. Listy jsou střídavě seskupeny v lodyhy a stopky. Kvete drobými žlutými květy během celého roku. Šrucha je taky pořádný nezmar – nevadí jí sucho ani nedostatek živin.
Když už vám tenhle plevel vyraší na zahrádce, nevyrážejte na něj hned s nůžkami. A nebo jen mírně – v salátu je totiž výborná. Poživatelný je i tlustý dužnatý stonek. Její listy pak mají lehce nakyslou chuť, díky čemuž je salát ze šruchy velmi osvěžující. Navíc šruchovým salátem děláte taky něco pro své zdraví – obsahuje totiž mimořádně velké množství omega-3 mastných kyselin. Jenom pozor, ať vám šrucha nevykvete – pak už není k jídlu, protože zhořkne.
Čínané šruchu zelnou dobře znají a využívají ve své tradiční medicíně. Obsahuje noradrenalin, vápenaté soli, dopamin, DOPA, kyselinu jablečnou, kyselinu citronovou, kyselinu glutamovou, kyselina asparagovou, niacin (tedy vitamín B3) a alanin. Používá se pro léčbu ústní vyrážky, při popáleninách, hmyzím kousnutí, průjmech nebo hemoroidech.
Plinius starší se o ní navíc zmiňoval ve svých spisech – slouží prý jako amulet proti veškerému zlu. A to už se vážně vyplatí.
Můj vlastnoručně připravený salát ála šrucha:)
Takže vzhůru na šruchu!:) Dá se z ní prý připravit i špenát nebo se dá osmažit na pánvi či přidat do omáčky. Gastronomické kreativitě se meze nekladou. Já si natrhala šruchu a přidala k ní trochu sýra, rajčátka, pár kapek olivového oleje a špetku oregána. Zmizela ve mě hodně rychle – ale nevadí. Ustřihnete-li si pár výhonků k večeři, vytrvalá a nezdolná šrucha za týden dva zase doroste.
Diskuze
Napsat komentář
Kdo jsem
Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek.
Již od roku 2009 pro vás píšu esotericky zaměřený web plný informací o duchovním růstu, zdravém životě, magii a esoterice Angelum Lucis - Posel světla.
Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci.
Novinky na blogu
Třicet čtyři
Dnes slavím své třicáté čtvrté narozeniny. Třicet čtyři dokončených oběhů planety země kolem slunce, připoutejte se, prosím, další právě začíná.…
5 rad jak nejen přežít, ale hlavně si užít ADVENT
Vždycky před Vánocemi se kromě záplavy světýlek v ulicích, hromady stánků a přehršle koled z rádia vyrojí i komentáře, které…
Válka a lítost
Dnes, 11.listopadu, si připomínáme Den válečných veteránů. Lidé si připínají na klopy rudé květy vlčích máků a médii zní silná…
Magie a spiritualita
O tom, co je magie, jsme si povídali v předchozím článku. S magií úzce souvisí i spiritualita – něco, co nás…
Co je to vlastně magie?
Slovo magie je pravděpodobně odvozeno staroperského výrazu „maguš“, což znamená kněz, který byl pro tehdejší lidi vlastně něčím jako kouzelníkem.…
Vilidoupatko.cz
Copak je to za podivný název článku, říkáte si možná. Webová adresa? V titulku je však zcela záměrně – a…
Make space, not war
V těchto dnech svět obletěly dechberoucí fotografie, jež pořídil nový teleskop Jamese Webba. Ten před půl rokem odstartoval ze země…
4 rozšířené mýty o kamenech (kterým možná taky věříte)
Kameny (nerosty, minerály, polodrahokamy) se využívají v magii a lidovém léčitelství tisíce let. Používáme je při rituálech, léčení, jako ochranné…
Jo, salátek jak vymalovaný.
[1]: děkuju za doplnění, ten článek o omega-3 si pak určitě moc ráda přečtu :)
Jo, to je zajímavá rostlinka, taky o ní jednou napíšu. :-) Jen doplním, že se dá využít např. i při dabetu typu 2 ("stařecká" cukrovka), v gynekologii (mj. zmírňuje nadměrné menstruační krvácení a zlepšuje ekt(r)opii děložního čípku), černém kašli nebo lokálně při vitiligu (odbarvení okrsku kůže).