Pirátský poslanec Ondřej Profant navrhl novelu zákona, která by ženám umožnila svobodně se rozhodnout o tom, jestli chtějí používat příjmení s koncovkou nebo bez koncovky -ová. A na sociálních sítích se okamžitě vzedmula vlna nevole.
Když se před nějakým časem otevřela diskuze o tvaru ženských příjmení v Česku, byla jsem z toho dost rozpačitá. Okamžitě mi v hlavě naběhly programy plné předsudků.
No jasně, to si vybrečely moderní progresivní mužatky, říkala jsem si. Ženy, které mají pocit, že je jinou koncovkou muži ponižují a urážejí. Přitom snad dávno každý ví, že koncovka -ová není přivlastňovací, ale odvozovací. Tedy, že Horáková není „Horákovi náležející“, ale „ta od Horáka“. Proč s tím zase nějaké trhlé feministky mají problém? A co takové skloňování? Novák podala ruku Horák, tomu říkám hezky česká srozumitelná věta. Když se takhle bude jmenovat každá, tak se za chvilku nedomluvíme!
Když se tak bude jmenovat každá…
Jakmile jsem tuhle větu vpustila do své mysli, bylo to jako bych dostala zleva, zprava. To je totiž přesně taková ta dospělácká věta, kterou celý život nesnášíte a pak se jí po třicítce začnete ohánět taky. A přesně tuhle větu jsem slýchala, když jsem se do občanky snažila protlačit svoje jméno – Lúmenn. Které tam pořád napsané nemám – protože na to, abyste se jmenovali nějak „mimo škatulky“ tady u nás musíte mít speciální lejstro od soudního znalce.
„Kdyby se každej mohl pojmenovat, jak by chtěl, to by tady pak byl ale strašnej zmatek!“ Říkalo mi na to tehdá hodně lidí. A já se jim snažila vysvětlit, že většina lidí se prostě chce jmenovat Anička nebo Karel nebo Jarda a jsou s tím úplně v pohodě. Ze dne na den se každý druhý nepřejmenuje na Rimplcamprcoura Kudláčka nebo Půlnoční bouři hřmící nad horizontem Vaňáskovou.
Těch pár lidí, co pro sebe nebo svoje děti možná vyberou jméno, které je totální úlet, rozhodně poklidný mělký český rybníček nerozbouří. Nezavládne anarchie, nebudou hořet auta. Prostě jen těm, kteří nechtějí žít namačkaní v ohradě, otevřeme vrátka – a ten zbytek se klidně může pást na staré známé louce.
Rozmar nebo srdeční záležitost?
A pak najednou – koukejte na mě. Co se mi to honí v hlavě, když mi někdo chce sáhnout na krásnou českou tradici přechýlených příjmení! Už si do lidí projektuju totéž, co si kdysi jiní projektovali do mě. Je to rozmařilost. Výstřelek. Módní záležitost. Rozežranost. Touha po pozornosti.
Všechny tyhle argumenty (a ještě šestaosmdesát podobných navrch) jsem slýchala ohledně svého jména. Jako by měl někdo právo to hodnotit. Jako by někdo měl vůbec co kecat do toho, jak si necháváte říkat. Celý život praktikuju zásadu, že lidi oslovuji zásadně tak, jak si přejí oni – ne jak bych jim ráda říkala já. Není na mě, abych hodnotila něčí jméno. A už vůbec ne, zda je jeho volba založená na (podle mě) dostatečně hodnotných základech. A nemělo by to být ani na státu, matrice nebo sousedce od vedle. Přesto se bez zdlouhavého vysvětlování a hromady razítek při změně či jen úpravě jména neobejdete.
-ová jako prokletí
Možná si to my, ženy, které žijeme trvale v Česku s českým partnerem, ani neuvědomujeme. Ale v zahraničí je to naše krásně sklonné -ová občas docela problém. Pro národy, které skloňování vůbec neznají, se tak z Horák a Horáková stávají dvě úplně jiná jména. Pokud začnete (například z důvodů snazší výslovnosti) používat při pobytu v zahraničí nepřechýlenou formu, může se vám časem stát, že narazíte na rozpory v dokladech takové, že vám odmítnou například vydat pas (pravdivý příběh, obsahující naštěstí šťastný konec po dlouhých měsících byrokracie).
Stejně tak se může stát, že příjmení s -ová a bez něj nejsou považována za totožná a bez oddacího listu vás prostě za partnerem do nemocnice nevpustí (opět pravdivý příběh).
Totálně bizarní situace nastane, když se Češce, žijící v zahraničí, narodí dítě. To totiž po porodu do doby, než se zaregistruje na matrice, automaticky dostává stejné příjmení jako matka. I v případě, že by se jednalo o chlapce, by se tak jmenoval třeba Thomas Nováková (další pravdivý příběh, konkrétně z Velké Británie, v jiných zemích se mohou zákony lišit).
Nebo vašeho partnera, cizince, automaticky oslovují „mister Nováková“ a je velmi obtížné vysvětlit, že to takhle nefunguje (i tohle se skutečně stalo).
Takže stejně, jako je pro nás snažší skloňovat, aby věta „Nováková podala ruku Horákové“ dávala smysl, je pro ženy žijící v zahraničí snazší se na skloňování vykašlat.
Svobodná jména, svobodné duše
Ale neplatí to samozřejmě jen pro ně. Některým se prostě jenom nelíbí přechýlená forma jejich jména. Třeba být pan Píč určitě není tak děsné, jako být paní Píčová. Jiné to takhle prostě cítí. A některé z nich jsou třeba vážně ty „progresivní mužatky“, kterým se z představy, že budou -ová, ježí všechny chlupy. Kdo ale jsem, abych druhým lidem upírala možnost volby? Navíc volby, která žádným způsobem neovlivňuje můj život.
Chápu, že někteří lidé v tom vidí narušení tradice, neúctu k jazyku, záměrnou provokaci nebo emancipaci za každou cenu. A chvíli jsem to tam viděla taky. Je to ale jenom moje domněnka a hra mého vlastního ega. Když všechny tyhle představy osekáme, zbyde jediné – možnost volby pro svobodné bytosti.
Možnost volby, kterou můžeme ale nemusíme využít.
Spíš je zajímavé se zamyslet, proč nám to tak nabourává realitu? Proč v nás jméno cizího člověka vyvolává emoce? Proč vše, co se odlišuje od starých zaběhaných pořádků, v nás vzbuzuje strach a nejistotu? A tak zákon, který zbaví tří písmenek ty ženy, které si to budou přát, toho možná vypovídá víc o nás, než o nich.
Diskuze
Napsat komentář
Kdo jsem
Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek.
Již od roku 2009 pro vás píšu esotericky zaměřený web plný informací o duchovním růstu, zdravém životě, magii a esoterice Angelum Lucis - Posel světla.
Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci.
Lúmenn: Chápu, že někteří lidé v tom vidí narušení tradice, neúctu k jazyku, záměrnou provokaci nebo emancipaci za každou cenu. A chvíli jsem to tam viděla taky. Je to ale jenom moje domněnka a hra mého vlastního ega. Když všechny tyhle představy osekáme, zbyde jediné – možnost volby pro svobodné bytosti.
Souhlasím, i když mi ten boj „za svobodu“ přijde absurdní, žabomyší a postmoderně praštěný. Přechylování je podle mě skutečně narušení tradice, neúcta k jazyku, provokace i emancipace za každou cenu. Bojují za ně především podnikatelky a manželky podnikatelů, umělkyně a galerijní kurátorky a v neposlední řadě takzvané celebrity. Prodavačka v jednotě či úřednice na poště se nepotřebuje jmenovat Novák nebo Dvořák. Nedávno se v naší nemocnici narodila holčička s příjmením Čížek. To už je dost. Správně by měla být Čížka nebo Čížice???
Ale jsem dalek toho, někomu něco nařizovat a omezovat. Věřím ve zdravý rozum. Koncovky jsou skutečně ne přivlastňovací, ale odvozovací a není to tedy znak podřízenosti ženského pohlaví. Jazyk je systém a vyvíjí se. Zastánkyně (i zastánci) nepřechylování nám předhazují polštinu, kde přechylování skoro vymizelo. V katolickém Polsku, kde je postavení ženy jiné než u nás. Ať vládne zdravý rozum, prosím….
V zahraničí a s lidma ze zahraničí, co si pamatuju, tak prakticky většinou jsme ty známé, kolegy a zkrátka zahraniční veřejnost osvobodili od toho říkat jak nám mužům, tak jsem si všiml, že i některé ženy od všeho skloňování , aby si nepolámali jazyk. Některé národy neznají některkou výslovnost. A já většinou lidem ze zahraničí hned svoje jméno přeložím do více jazyků, ať si vyberou, aby se cítili se mnou, jako doma s kámošem a já s nimi, že jsme jeden svět.
A co se týká mého, ne obecného náhledu ve společnosti, ale soukromého názoru, pro můj život, ne tak v globálu, tak jméno mé milé je její a přece proto ji mám rád, se vším všudy. A je jedno, jestli se jmenuje česky, nebo Anglicky, nebo i v dalších jazycích, třeba klidně seversky, nebo jižansky. Prostě, když ona ví na čem rezonuje a líbí se jí to a já ji mám rád a líbí se celá mě, tak není co řešit. Tak si zamiluju všechna její jména, či umělecké pseudonymy, nebo ty přezdívky z výletu. I kdyby řekla, že dneska na louce bude mezi pampeliškami pampeliškou a jestli ji mám rád jako pampelišku. Tak jo. Proč ne, jsi to ty přece. Pořád léčivka.
Přívlastky mají i některá zahraniční jména. Tam je to někdy i u žen a mužů. Tak, jako u nás se řekne Dolejších, Hořejších. Jako, támhle od těch. Jenže , co v případech, kdy z dětí vyrostou lidé , kteří si ponechají jen rodné příjmení, jako rodné, ale naberou k tomu nové , takové, jaké opravdu cítí pro svůj nový život. Pro tvorbu a rozvoj své osobnosti v něco lepšího, dostat se dál než ti , od kterých, v nějakém ohledu je.
A také se přece někde tradovalo, že se řeklo jméno a pak, ze kterého města původně je, a příjmení , jako by nebylo. Nebo se řeklo jméno a řemeslo, jaké se u nich v rodině vyskytlo.
Ze kterého jsi kmene.
Ale, co když oba chtějí život nové generace, ne věkem. Ale chtějí se posunout někam k něčemu lepšímu, ve všem, co jenom jde a k tomu všemu přijímají i nové jméno, aby překonali vše staré, nefunkční. A chtějí začít něco nové, na sobě, se sebou, v sobě od začátku.
Česko je taková malá rodinka, rozvětvená po celém světě. A my si potřebujeme uvědomovat, že jsme součástí celého světa. Ne, jen součást , která je chvíli k tomu většímu celku, pak zase k jinému většímu celku. Jsme součástí celého světa. Je to moc důležité vědět, že to tak je.
Ten provázaný celek samostatných individualit se všestranně vzájemně doplňuje a ovlivňuje. Tvoříme společně.
No a co teprve, když jsou lidi manželé a nemají stejné příjmení (ať už s -ová nebo bez). To se mi zdá, že je pořád bráno jako skandální, i když to je jednou z možností volby, která existuje už po desetiletí. (dokonce jsou i státy, kde se změna příjmení při svatbě nepraktikuje vůbec). A vídám i názory jako „proč se tedy vůbec brát“, jako kdyby manželství spočívalo v tomhle.
No já ten automatický předpoklad, že žena si ho samozřejmě má změnit, vnímám jako přežitek z doby, kdy žena byla společensky méně významná, takže jí „nemuselo“ (z pohledu společnosti) záležet na zachování její identity – jména.
Dává mi smysl mít celý život jméno, se kterým se člověk narodil. A líbí se mi systém jmen, co je na Islandu, asi by to ale nebylo praktické v zemi s více obyvateli, protože by se hodně lidí jmenovalo stejně.
No a pokud jde o možnost nemít ová, tak s tím nemám žádný problém, vždyť ve spoustě – většině? států rozlišování rodu podle příjmení vůbec není. K tomu mému se mi zdá, že se to zrovna nehodí mít jako žena tvar bez ová, ale uměla bych si to představit s nějakým jiným. Zní to dobře asi hlavně s příjmeními cizího původu.
Nebudu mluvit za ženy, ale vycítil jsem , že hodně z nich se cítí být šťastnými, když jsou milovány a opečovávány. A co k nikomu nepatří ( pochopitelně, že muž a žena si nejsou vzájemně majetkem, ale partnery ) o to se nikdo moc nestará.
Až se zadívají muži i ženy pořádně do své duše a spozorují, po čem vlastně doopravdy touží, pochopí, proč to tak s těmi jmény bylo. Třeba nějak by mě mátlo třeba frau Herdek. Nevěděl bych, jestli tam to frau není omylem, případně her tam není odvozeno od pan, a nebo jestli to není jméno robota bez citu a soucitu k sobě samotné a ke komu vlastně ještě.
Nevím prostě mě připadá, že ženy mají nádherná jména a že se o tom dají psát básně a písně a když jsou upřímné a podložené skutečnou péčí a láskou, že je to i naplňuje štěstím.
Já myslím, že někteří lidé si prošli hodně těžkým životem a jiní zase z rozmaru nevědí, co by.
Možností může být víc.
Ale pravda je, že pokud někomu připadne hanlivé třeba, kdyby měla jméno , jako Sedmikráska, i tak by se dalo připustit, pokud dokáže vysvětlit, čím ji to irituje a najít, jestli opravdu není problém někde jinde, že si jméno dá jinak. Sice se některá jména nedají nějak skloňovat a je pak dost těžké vůbec něco vyprávět , nebo někoho oslovit, aby bylo jasné z krátké věty o čem je řeč, ale někteří lidé mají pocit, že v té životní fázi nějak rezonují s určitým slovem, tak bych jim to nebral.
Pravda je ale taková, že pokud nenajdou cestu sami k sobě, stejně jim jiné jméno, tedy v tomto případě jiný tvar jména nepomůže. Lidé přečkají , nebo zažijí nějakou dobu a vracejí se ke svému jménu. I kdyby měli umělecký pseudonym.
Nakonec je to jejich osobnost a vztah k sobě samému a k lidem kolem sebe, co určuje jejich skutečné dobré jméno, ať se nazývá jakkoliv. Jejich skutky naplňují a tvoří jejich jméno.
Když přijde do středu lidu někdo, kdo opravdu má za sebou skutky opravdové lásky, zdá se , jako by někdy i lidé oněmněli, prostě jen mají zážitek: Je tady, mezi námi, s námi.
Nebo volají, jak jsou oni sami zvyklí, jak tu lidskou bytost sami vnímají.
Nemyslím si, že by například s koncovkou „-ová“ někdy znamenalo, že je mým hadrem nebo služkou. Nikdy ani podvědomě by mě toto nenapadlo. Já z toho cítím tu ženskost, nic jiného, nic intimně sexuálního, ani ujetého. Ale lidskou bytost, kterou je žena a je to hezké, velmi hezké a dost důstojné a svým lidským , bytostným půvabem úctyhodné.
Jo a s tou třicítkou a změnou přístupu k novým myšlenkám souvisí prostě to, že s věkem ztrácíme schopnost se přizpůsobovat, jak do sebe čím dál víc vstřebáváme obraz světa takového, jaký je. Říkáme tomu „zkušenosti“ a cítíme se díky tomu na světě bezpečněji. Pokud ho teda nechce někdo měnit :-)
Proto se mladým lidem obvykle vnucuje myšlenka, že jsou ještě hloupí a nezkušení a že mají počkat, až budou starší a budou věci „víc chápat“ (jinými slovy si na ně zvyknou a tím se pro ně stanou více přijatelnými). Protože mladý člověk je ještě schopný být nositelem změny, ještě není spoutaný „zkušenostmi“ a iluzí bezpečí, která na nich stojí. A toho se všichni starší bojí, protože by se se změnami museli obtížně vyrovnávat. A tak nejlepší strategie je donutit mladé lidi počkat, až trochu zestárnou a začnou se bát taky. A nic už měnit nebudou.
Ono je to vůbec vtipné, když jde o to, povolit nějakou odlišnost. My lidi jsme takové konzervativní zvířátka, ve svých zažitých standardech a zvyklostech se cítíme bezpečně a svět je pro nás s nimi předvídatelnější. To je pořád:
– Povolte porody doma.
+ Blázníte? Jak by to vypadalo, kdyby VŠICHNI rodili doma? (Zaručeně vymřeme.)
Nebo:
– Zrušte povinné očkování.
+ Blázníte? Jak by to vypadalo, kdybychom najednou VŠICHNI přestali očkovat? (Zaručeně vymřeme.)
Nebo:
– Povolte svobodné vzdělávání.
+ Blázníte? Jak by to vypadalo, kdyby se VŠECHNY děti učily jen to, co chtějí? (Všichni budeme negramotní a následně zaručeně vymřeme.)
Nebo:
– Povolte jména podle libosti.
+ Blázníte? Jak by to vypadalo, kdyby se KAŽDÝ jmenoval, jak chce? (Zavládne chaos a následně opět zaručeně vymřeme.)
Atd. Přitom ta hysterie vůbec neodpovídá tomu, co by se ve skutečnosti pravděpodobně dělo. Ale naše evoluční nastavení nám velí držet se toho, co nám doteď NĚJAK fungovalo, i kdyby existovaly jiné, třeba i lepší možnosti. (Nezahrnující hromadné vymření národa a tak.)
No, takhle je to snad se vším. Uděláš něco, co se vymyká běžnému standardu – třeba si oholíš vlasy jakožto žena. Všichni se z toho div nezblázní – ale pozor! Jo ty to máš kvůli chemoterapii? Ach ták, to pak ano, promiň. Prostě na všechno potřebujeme omluvy a ospravedlnění, abychom to mohli dělat – pokud tu omluvu nemáme („ona je ale nemocná, proto xy“), nikdo naše právo na odlišnost neuzná. Kdybychom radši místo neustálého vymýšlení, v jakých případech milostivě povolíme druhým chovat se tak, jak chtějí a potřebují, se prostě starali o sebe, bylo by to o tolik lepší…