Triquetra

Image

Triquetra (z latinského tři rohy) je důležitým symbolem pohanských náboženství, zejména keltského a vikingského, a jako taková provází i rituály související s magií těchto starověkých kultů.

 

Triquetra v sobě skrývá moc posvátného čísla 3, které je základem většiny (nejen pohanských) náboženství. Stejně jako Keltové mají Trojnou Bohyni, mají křesťané Svatou trojici atd. Neméně důležité jako číslo 3 je v magii a teologii i číslo 9 – násobek čísla tři sebou samým, tedy tři na druhou. Devítka je považována za posvátné číslo z mnoha důvodů, ale především se jí říká číslo stvoření, jež se vrací samo do sebe. Jen tak z legrace si zkuste vynásobit číslo devět jakýmkoli číslem, výsledné číslice sečtěte a dostanete zase devět (8 x 9 = 72, 7 + 2 = 9; 12 x 9 = 108, 1 + 8 = 9 atd.).
Ale dost numerologie a vraťme se ke triqutře. Tento nikde nekončící a nikde nezačínající propletenec pravděpodobně vznikl v Egyptě na počátku našeho letopočtu a původně sloužil pouze jako ochranný symbol. Později jej převzalo mnoho náboženských hnutí právě proto, že číslo tři bylo a je vnímáno jako důležité v našem životě.
Trojka může vyjadřovat mnohé věci – minulost, přítomnost a budoucnost; matku, otce a dítě; dětství, dospělost a stáří. Jejich propletení pak značí to, že vše je v harmonii a dobře funguje.
Pro určité kulty však má trojka specifický význam – pro Kelty je to jejich Trojjediná bohyně, zosobněná Pannou, Matkou a Stařenou, třemi aspekty ženství, které se právě ve triquetře spojují do jednoho celku.
Pro Vikingy byl typickým vyjádřením čísla 3 Valknut, který, ačkoli ostrý a na rozdíl od jemněji splétané triquetry tvořený z trojúhelníků, vyjadřuje totéž – trojku a veškerou moudrost obsaženou v tomto čísle. Pro Vikingy byl Valknut symbolem boha Odina, smrti (valr – zabitý válečník, knut – uzel) a devět vrcholů Valknutu také představovalo devět světů, popsaných v severské mytologii.
Klasická triquetra
Triquetra s ochranným kruhem
Vikingský valknut
A nebyli by to křesťané, aby nepřebrali starý symbol a nepřivlastnili si ho, takže v křesťanském pojetí samozřejmě triquetra představuje Boha Otce, Syna a Ducha svatého.
Podobným symbolem jako Triquetra je, zejména v Kelstké tradici, trojnoží a pak symbol Trojné bohyně, tvořený třemi fázemi měsíce – přibývajícím, úplňkem a ubývajícím. Oba tyto symboly vyjadřují v podstatě totéž co triquetra , tedy spojení tří částí do jediného harmonického celku.
Bohatě zdobené trojnoží
Symbol Trojné Bohyně
V moderní podobě je nejčastější zobrazení triquetry s přidaným kruhem, který původně k symbolu nepatřil a byl dodán později jako ochranný a uzavírací prvek. Přesto se mi přívěšky s triquetrou nejen líbí, ale také jeden vlastním a nosím často na krku. Přijde mi chaotický, ale nesoucí řád; složitě propletený, ale obsahující jednoduchý princip života. Prostě jako by těch pár spletených čar odpovídalo na všechny naše otázky…jen se jich musíme umět zeptat:).

Diskuze

Napsat komentář

  1. Ahoj já chci jen dodat že já sem taky normální člověk (i když teda dost lidí by o tom pochybovalo) a Triquetra mě chrání zrovna tak jako mého bráchu který jí také nosí na krku a já si jí dokonce necham vytetovat na krk ale jen pro příklad: Jednou cestou do školy si takhle stojim na rohu ulice kde zrovna jela tramvaj a nabořilo to do ní auto které po nárazu letělo tak 2 metry ode mě a zastavilo se o zeď za mnou. Nevím mohl to být taky anděl strážný ale myslím si že mi ta triquetra dost pomohla pak se mi zdálo jako by zazářila :-) taky mě to dost vykolejilo ale každopádně v ní ani v andělé nepřestávám věřit a protože nevěřím na náhody tak děkuju tomu co mě zachránilo !!! :-)

  2. ten to článek otiguetře se mi moc líbí ale nějak mi nejde do hlavy co znamena

Kdo jsem

Image

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek.

Již od roku 2009 pro vás píšu esotericky zaměřený web plný informací o duchovním růstu, zdravém životě, magii a esoterice Angelum Lucis - Posel světla.

Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci.

NAVŠTIVTE MŮJ E-SHOP

banner