Úklid jako terapie

29.12.2018
úklid jako terapie

Měli jsme tu Vánoce a z mnoha domácností se ještě stále line vůně čisticích prostředků. Okna se šudlí novinami, vyhazují se staré krámy, vysavače slouží přesčas, prostě vánoční úklid proběhl (a někde ještě probíhá:)) v plné parádě. Může být ale tahle na první pohled otravná činnost povznášejícím zážitkem a cestou k sebezdokonalení a psychické pohodě? Odpověď zní – ano, může!

 

Pořádek doma, do duše okno

Psychologické moudro praví, že kdo má binec v bytě, má obvykle pořádný binec i v hlavě. A takové pokojíčky puberťáků, které vypadají jako by v nich vybuchl celý vagon nitroglycerinu, toto jen potvrzují – není snad emocionálně a myšlenkově rozháranější období v životě člověka, než právě období dospívání. Nejinak tomu bývá i v domácnostech lidí v depresi nebo prožívajících nějaké těžké období – úklid je to poslední, na co člověk, sžíraný nepříjemnými pocity, myslí.

Jenomže to není všechno. Psychologové se dnes také shodují, že úklid léčí – a nemyslím teď to, že pobyt v příjemném, útulném a uklizeném prostředí působí harmonickým dojmem na bolavou duši. Samotný proces úklidu je také vynikající terapeutický nástroj.

úklid jako terapie

 

Ukliď = uklidni

Uklízení věcí a s tím spojené úkony jako vysávání, utírání prachu, zametání, to nejsou zrovna zábavné činnosti – vlastně to může být docela nuda. Jenomže právě v té jednoduché rutině se skrývá síla. Děláme-li něco automaticky, můžeme nechat mozek běžet a třídit tak při úklidu nejen věci, ale i myšlenky. A jako bonus na konci úmorného smejčení přijde endorfinová odměna v podobě příjemného pocitu z dobře vykonané práce.

Mimochodem – zamysleli jste se někdy nad slovem úklid? Jeho základem je klid. A slova uklidit a uklidnit se liší jen v jediném písmenku.

 

Jak uklízet, aby to mělo smysl?

Zbavování se starých věcí, aby se udělalo místo novému. Nudná monotónní činnost, při níž se mozek může rozletět na plné obrátky. Uklidňující a naplňující zkrášlování obydlí. To všechno jsou příjemné věci, které může přinést nepříjemná uklízecí povinnost. Jak přesně se do toho tedy opřít, aby mělo uklízení blahodárný vliv nejen na náš byt, ale i na naše duševní zdraví?

 

úklid jako terapie

 

 • Pusťte si k úklidu hudbu, kterou máte rádi – ideálně něco energického, co vás nabudí.
 • Vytyčte si cíl, který chcete splnit. Vyklidit starou skříň na chodbě? Udělat pořádek v garáži? Vycídit kuchyňskou linku? Cíl vám pomůže v motivaci a jeho splnění vám přinese dobrý pocit z dokončené mise.
 • Udělejte si na uklízení dostatek času a zařiďte si klid, ať vás nikdo neruší.
 • Nebojte se vyhazovat – naopak! Vyhazování starých a nepotřebných věcí je dalším skvělým rituálním prvkem – nepotřebné myšlenky i věci patří pryč z vašeho života. Když konečně vyhodíte ten svetr po bývalém a šaty, do kterých prostě nikdy nezhubnete, zmizí s nimi i kus vašeho trápení.
 • Vložte do úklidu pocit, který vás momentálně naplňuje a vyjádřete ho při tom. Jste sklíčení? Poplačte si, až půjde do koše oblíbená, ale moly prožraná deka. Jste naštvaní? Pořádně mávejte hadrem jako by to byla baseballová pálka. Je to terapie, ne?:)
 • Odměňte se – za dobrý výkon si zasloužíte kromě příjemného pocitu a návalu endorfinů třeba něco dobrého na zub. To vás taky motivuje v půlce nemrštit hadrem do kouta a padnout k televizi pod hradbami nevynesených krabic od pizzy.

Hravý úklid a klid v duši přeje Lúmenn

Diskuze

Napsat komentář

 1. Post
  Author

  Raja Luthriela: Jojo, tohle poznání mám taky za sebou :) Jak se říká, člověk by si měl zamést před vlastním prahem – někdy doslova :)

 2. Myslím, že je důležité vyváženě. Uklízet v sobě, kolem sebe a pomáhat s úklidem ostatním. Nic z toho nevynechat. Jelikož, uklidíte v sobě, kolem sebe a ostatní vám zatentočkovávají život a krámy pod nohy. Ale nejhorší metoda úklidu je uklízet u někoho jiného a u sebe ne. Lidé si potřebují vzájemně pomáhat při úklidu.

  Když uklízíte v sobě, tak jedna část je detoxikace organizmu , ke které je nejlépe, když vám ostatní umožní podmínky, abyste nemuseli pracně improvizovat.

  K úklidu v hlavě patří i srovnání souborů v počítači a k usnadnění přístupu k tomu, co je potřeba. Vytřídit papíry a naplánovat si další úkoly a kroky, které se mohou dle situace i různě měnit. Plán je však potřeba, klidně ve více variantách. /Teď si všímám, že vlastně sedám na křeslo s opěradlem úplně minimálně, že se neopírám./

  A je to velmi příjemný pocit mít čistá okna, umyté podlahy, vysáté kouty. Čistě vymalováno.
  Když někdo v rodině nespolupracoval, tak jsem ho obdaroval, podle jeho potřeb a ono se pak spolupracovalo dobře. Záleží na tom, co se v lidech kolem odehrávalo, v jejich životě, co vám může pomoci k nastartování spolupráce. Hlouběji se poznat.

 3. To já jsem se teď rozhodla, vše zorganizovat podle Feng Šuej. Jenže je to nemožné. Rodina nespolupracuje. A tak si přeorganizovávám svůj psací stůl. Což je taky těžké. Ale asi si koupím novou židli. Protože stará židle s urvaným opěradlem nedělá dobré čchi. :-)
  Uklízení s mým snažením souvisí. Ukázalo se, že já neumím zorganizovat ani svoje věci a už bych chtěla organizovat věci ostatních. Děkuji vesmíru za to poznání. :-)

Kdo jsem

Image

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek.

Již od roku 2009 pro vás píšu esotericky zaměřený web plný informací o duchovním růstu, zdravém životě, magii a esoterice Angelum Lucis - Posel světla.

Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci.

NAVŠTIVTE MŮJ E-SHOP

banner