Základní postupy psychické obrany

14.3.2021
psychická obrana

V poradně velmi často dostávám dotazy, jak se psychicky chránit – ať už před vysáváním druhými lidmi, před negativními bytostmi nebo při návštěvách či bydlení na místech, která nám odčerpávají energii. Tomuto tématu se na blogu hodně věnuji a najdete zde mnoho postupů, praktik a rituálů, které se týkají ochrany před destruktivními vlivy. V tomto článku všechny metody, jak posílit svoji psychickou ochranu, přehledně shrnuji a najdete ze odkazy na články, které vám pomohou znovu nastolit ve vašem životě klid a harmonii.

 

Jak vlastně poznám, že mě něco energeticky vysává?

Krátkodobé a okamžité odčerpávání energie se projevuje pocitem úzkosti, chladu, malátnosti nebo nevolnosti. V takovém případě často stačí jen odejít z místnosti, kde se nachází destruktivní osoba nebo opustit místo s negativní energií, kde se právě nacházíte. Příznaky dlouhodobého napadení energetického pole mohou být:

 • únava, malátnost, točení hlavy
 • špatné spaní, nemožnost usnout, časté probouzení v noci bez vnější příčiny
 • špatné až děsivé sny
 • snížená imunita a s tím související častější nemocnost
 • iracionální pocit strachu, který se objevuje zničehonic, neobvyklá nervozita
 • svírání na hrudi bez zdravotní příčiny

agresor

Pokud se navíc jedná o astrální bytost, která se na vás nalepila nebo se vyskytuje v místě, kde žijete, mohou se navíc objevit věci jako:

 • dříve se nevyskytující strach ze tmy, strach usnout
 • pocit, že vás někdo pozoruje, i když jste doma sami
 • spánková paralýza
 • neobvyklý chlad v místnosti
 • dříve se neobjevující poruchy elektrických rozvodů, neobvykle časté praskání žárovek
 • reakce domácích mazlíčků na neviditelné nebezpečí (tohle umí hlavně kočky) strach usnout
 • opakující se strašidelné sny
 • ve výjimečných případech i pozorování stínů, postav, mlhy apod. na místech, kde nemají být

stín

Projevy energetického útoku nebo nalepení astrální bytosti jsou někdy podobné, jako úplně běžná únava a stres.

Nezapomeňte se tedy ujistit, že vaše problémy nejsou způsobeny běžnou příčinou, jako zvýšenou zátěží nebo řešením závažnějších problémů v životě, případně zdravotními problémy, které je vhodné konzultovat s lékařem.

Pokud nepříjemné příznaky přetrvávají i v období, kdy nejste pod tlakem a zdravotně jste v pořádku, je možné, že je vaše energetické pole narušeno a někdo nebo něco vám odčerpává energii. Co s tím můžete udělat?

 

Jak se chránit?

Chránit se proti psychickým útokům nemusíte jen v případě, že nějakému skutečně čelíte. Chránit se je důležité i preventivně. Podobně jako zamykáte svůj dům před zloději, je dobré „zamykat“ svoji energii, aby vám ji nikdo proti vaší vůli nemohl vzít. Pokud se navíc věnujete magii, je psychická ochrana naprostou nutností a bez ní se určitě nepouštějte do žádných rituálů ani jiných magických praktik a to včetně meditací a vizualizací.

Základní postupy psychické ochrany, které slouží jednak jako prevence a také jako první pomoc v případě akutního psychického útoku jsou:

 • nejjednodušším ochranným předmětem je prostý oheň. Očišťuje prostor a zapálená svíčka v pokoji hodinku dvě předtím, než půjdete spát, zvládne alespoň základní ochrannou funkci. Silnější kalibr je pak ochranný svíčkový rituál

kouzlo na peníze

 • pořiďte si ochranný předmět. Pro ochranu prostoru jsou nejvhodnější kameny. Doporučuji zejména univerzální křišťál a velmi silný černý tumalín (skoryl). Oba kameny najdete i na mém eshopu.

skoryl

 • pro ochranu váš, jako osoby, je zase vhodný nějaký amulet, nejlépe nošený na krku. Ze symbolů jsou nejlepšími ochrannými amulety pentagram a triquetra. Dále runa Algiz a Eihwaz. Právě s těmito runami pracuji a vytvářím tak ochranné amulety přímo na míru.

obsidián

Pro mě osobně jsou energetické ochrany kolem mého domova přirozenou součástí mého života. Najděte si ideálně svoje vlastní rituály a silové předměty, které vás budou těšit a stanou se pro vás samozřejmostí.

 

Jak se bránit?

Pokud čelíte akutnímu psychickému útoku nebo úbytek energie zažíváte dlouhodobě, popsala jsem pro vás několik technik, které můžete využít. Podrobný popis, jak na to a kdy je vhodné takovou ochranu využít najdete v následujících článcích:

Doporučuji také článek Jak nebýt psychickým upírem (a jak se proti nim bránit), kde najdete mimo jiné rady, jak si udržet správnou hladinu vlastní energie a jakým typům lidí je vhodné se vyhýbat, abyste nebyli vystaveni energetickému vysávání.

psychický upír

 

Jak očistit svůj domov?

Pokud máte nepříjemné příznaky (viz výše) zejména u sebe doma (nebo na nějakém jiném místě, kde trávíte čas), je určitě vhodné místo před instalováním jakýchkoli energetických ochran nejprve od negativních vlivů vyčistit. Jak na to popisuji v článku Očista domu od negativních energií.

Ve výjimečných případech nemusí ani taková očista a pravidelné provádění ochranných postupů stačit. Jsou místa, jejichž energie jsou silně narušené a pobyt na nich je dlouhodobě neúnosný a může vést až ke zdravotním nebo psychickým problémům. Jsou to zejména místa, kde dlouhou dobu někdo trpěl, různé (i bývalé) nemocnice, vězení, domovy důchodců, místa násilné nebo náhlé smrti, místa, kde umíral dlouhodobě nemocný člověk, kde žili lidé, co se hodně hádali nebo místa, kde někdo pracoval s temnými silami.

Nejsnazší způsob je na takových místech nebydlet a pokud je to jen trochu možné, tak se okamžitě odstěhovat.

Pokud to skutečně možné není, pak aspoň přestavět byt tak, abyste v místnosti, která na vás působí nejhůře, neměli ložnici a nikdo v ní pravidelně nepřespával. Z takové místnosti také ihned odstraňte zrcadla a pravidelně ji čistěte výše uvedenými postupy a dejte do ní co nejvíce ochranných předmětů. Pravidelně obnovujte svoje psychické ochrany a nalezněte si způsob, jak svou energii zdravě dobíjet.

 

Další užitečné informace

 • něco málo o astrálních bytostech jako jsou démoni a duchové
 • nové poznatky a články k tématu přidávám do rubriky Psychická obrana
 • zde se dozvíte, jaký amulet si vybrat na ochranu
 • pokud vám v článku není jasné nebo potřebujete poradit, napište mi na email poradna@angelumlucis.cz

Diskuze

Napsat komentář

 1. Píseň ochranná
  Co skládal srdcem její písní.
  Chtěl jí říci , již nebyl v tísni.
  Slétl k ní a byl na svém místě. Skládal její smích a skládal písně.

  Byl jí ochranou , stromem, jejím domovem.
  Kořeny spojen se zemí milovanou, v zahradách tvých.
  Již nechtěla jinde být. Svoji lásku chtěla navždy v srdci mít.
  Krásnou duší, srdcem svým, objímala jeho smích.

  Byla šťastná , to věděl každý, kdo viděl na pavlači její pohled tiše snít.
  Obcházela svůj dům, jenž dostala s jeho srdcem živým blíž.
  Otočila klíčem, otevřela dveře již.
  Našla své radosti víc, a v konejšivém ráji, své plnosti lásky dočkala se , to chce teď říct.

 2. Brighid:
  Přál bych ti potkat jednou úplně náhodně nějakou indiánku v horách, třeba při sběru bylinek na imunitu. Může to být úplně obyčejná žena, která dovede zaujmout obyčejným vyprávěním, které vyjde ze srdce. Je to nade všechny kouzelné světy. Lidská mysl a lidské srdce je silné, když má krásné podněty. Je více cest, které vedou do kopců, odkud je výhled.
  Pravda je tak obyčejná a úžasná.

 3. Některé z těchto metod jsem v průběhu let sama použila a mohu potvrdit, že fungují. Jen jsem tehdy měla jako základ minimum znalostí, nechala jsem se tedy hodně vést vlastní intuicí. Využila jsem toho, že mám silnou představivost a snadno používám imaginace (neříkám tomu vizualizace, protože to není jen vizuální, funguje tam všech pět, nebo spíš šest smyslů).
  Je mi jasné, že tyto metody musí člověk přizpůsobit sám sobě „na míru“, ale zajímaly by mě zkušenosti ostatních.
  Už dávno jsem si vytvořila „ochrannou bublinu“. Sama od sebe získala tvar vajíčka, přestože jsem nevěděla, že to tak má být. Přelévaly se na ní barvy jako na mýdlové bublině, jen místo studených barev šlo o barvy teplé – červenou, oranžovou, žlutou. Nebyla tvrdá, ale byla pružná a zároveň pevná. Když proti ní vyrazil ostrý bodec, dovolila mu prohnout její materiál jako gumu. Obalila ho, narovnala se a škodlivý bodec tím „odšprncla“. Když jsem bublinu nechala kolem sebe otáčet a přelévat barvy, nasávala jsem v jejím vnitřku energii jak mobil v nabíječce.
  Na jistou osobu ale bublina nestačila. V zoufalém stavu jsem si vzpomněla, že v pohádkách na ochranu před démony malovali kruh svěcenou vodou nebo křídou. Já jsem si při imaginaci vytvořila ochranný kruh z ohně. Přišlo to tak samo. Pro dobré lidi byly plameny nizoučké, studené, namodralé. Pro onu osobu ale byly vyšší než člověk, měly barvu a hučely jako opravdový oheň. Škodící osobu to skutečně brzdilo (nebo ji brzdilo to, že ze mě cítila větší sílu).
  V jednom období jsem prožila na pracovišti velké stresy. Nějak se vpily do toho prostředí a měla jsem pocit, že tam nevydržím. Při meditaci – imaginaci jsem ta místa prošla se svou archetypální Léčitelkou, která za mnou před mnoha lety sama přišla v podobném stavu mého vědomí a od té doby mi občas pomáhala. Opakovaně jsme na pracovišti provedly očistný rituál a po víc než deseti letech tam pořád pracuju.
  Kdysi jsem se nemohla uklidnit při velkém rozčilení. Pod tlakem situace jsem si vzpomněla na ochránce – patrona, kterého přivolávali v příbězích o Harrym Potterovi. Jen v představě jsem použila neexistující kouzelnou hůlku a dobrou a silnou vzpomínku. Přede mnou se objevil bílý jednorožec. Vážně a moudře se na mě díval. Úžasně mě to uklidňovalo. Fiktivní úsek lesa kolem něj postupně přecházel do reálné podoby okolního prostředí.
  Občas si podobu jednorožce přivolám, tak jako si vyvolám vzpomínku na některé silné archetypální sny. Takové sny mi pomohly překonat těžká období spojená s příliš velkým vypětím sil, s nemocemi nebo smrtí v nejbližší rodině. Ale to už je jiný příběh.
  Je mi jasné, že moje zážitky znějí „potrhle“. Ale jsou dílem mé představivosti, imaginace, kterou jsem zapomněla odložit spolu s dětstvím. A důležité je, že to pomáhá. :-) Když se cítíme potrhlí, připomeňme si slova ze známého filmu:
  Alenka: „Myslíš si, že jsem se zbláznila?”
  Alenčin otec: „Už je to tak. Jsi cvaklá, mimoň, potrhlice. Ale něco ti povím: To ti nejlepší jsou.”

 4. Doplnil bych, že vůbec jsem neměl na mysli, nějaké takové příznaky, které jsou zde popisovány.
  Ale situaci, kdy víte, kdo vás vyčerpává, víte, jak to dělá. V podstatě při kontaktu s psychopatem, manipulátorem, jeho/její činností, a zřetelnými naschvály. To vyčerpává každého.
  Odrazil jsem se v podstatě od tématu vysávání z energie ve smyslu, když vás někteří lidé vyčerpávají.
  Do nějakých duchovních nebo duševních sfér jsem se vůbec nezmiňoval.
  Mluvím o běžných věcech a k běžným lidem, na téma , které se týká úplně všech, jinak bych se ani nevyjadřoval.
  Přestože jsem na stránce, kde jsou zmiňovány různé věci v širším tématickém spektru, snažím se přispět tou částí , která je opravdu pro všechny, jakéhokoliv běžného smýšlení. I kdyby se zajímali jen o svůj základní život.
  Každému je dáno dosavadním životem, okolnostmi a zkušeností nějak rozumět a chápat. Naším lidským darem je chtít rozumět a chtít si věci vyjasnit a vysvětlit. To nás učí a dává nám lidem možnosti prožít více společného.
  Každé téma má mnoho různých podtémat a větví. Téma základu je opravdu pro všechny, a to smýšlející , vnímající, jak jejich životní zkušenost přinesla.
  Někdo se o duchovno nezajímá skoro vůbec. Někdo o duševno. Jiní se zajímají do velkých hloubek. Další zacházejí do různých neprobádaných cestiček a pak se v nich vzájemně hledají.
  Učí se číst poznatky pro sebe a překládat je pro ostatní. Někteří se v duchovnu úplně ztrácí a v samých hovorech o podstatě , se od podstaty vzdálí.

  Přitom je vědění ve své podstatě tak jednoduché, ačkoliv se větví a prolíná ve složité celky na světě. Má jednu podstatu v lásce, která má tu obrovskou moc, sílu, která je počátkem i koncem. Ve které je život, kde čas se spojí s věčností a okamžikem, který je právě teď. Než to své teď vyslovíš, je už celá škála dalších teď. To je tím štěstím, že jsi tady a jsi tu stále, každou chvíli, kterou žiješ svůj příběh. Ať tvá láska září jako slunce a každý stín vymizí. Kdo neviděli, prohlédnou . Ať světlo se jim zalíbí a to opravdové světlo chtějí nést taky. Pokud ti některý z plodů myšlenek zachutná, nech to uležet a ještě více uzrát. Ať ti přinese dobrou chuť a slast z toho, co objevíš úplně samostatně, tak jak ty potřebuješ, jak to cítíš.

 5. To já vím, kteří lidé mě vysávají z energie. U některých už vím i jak dočasně ochránit ostatní, dokud se nezačnou chránit sami. Někdy je efekt takový, že někoho vysává vysavač, já se pokusím vysavače „rozptýlit“ tak, aby nevysával a pak mě vysává ten , kdo byl vysáván, místo toho, aby se pokusil taky něco udělat s „vysavačem“.
  Nebo znám případy lidí, kteří si pořád stěžují, jak je někod vysává a jsou to právě oni , kdo ostentativně pořád stonají bez velkého důvodu. Ostatním podrývají práci a svoji práci povětšinu předstírají. Podobně také vyčepává, když někdo ustavičně, když položí otázku, jakmile začnete odpovídat už vám do ní skáče a tak vás neustále unavuje, že chce vaši pomoc a přitom ji nepřijímá, ale stále vyrušuje, přerušuje a mate páté přes deváté.

  Nutí vás stále s opakovat. Stále dělá, jako by chtěl vědět, ale zároveň, mezi tím, vám do toho neustále kokrhá a kdáká. A vy úplně vyčerpaní jste už řekli všechno , co se dalo a ta osoba uzavře tím, že vás celou dobu neposlouchala. Načež se žene udělat všechno obráceně, než jste instruovali a pak můžete rovnou hasit oheň na střeše.

  Být opatrní a šetrní: https://www.youtube.com/watch?v=KIX6HJrtAtQ

Kdo jsem

Image

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek.

Již od roku 2009 pro vás píšu esotericky zaměřený web plný informací o duchovním růstu, zdravém životě, magii a esoterice Angelum Lucis - Posel světla.

Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci.

NAVŠTIVTE MŮJ E-SHOP

banner