Zero waste (do češtiny můžeme přeložit jako „bez odpadu“) je životní styl, který se snaží minimalizovat spotřebu odpadu v běžném životě. Průměrný Čech každý rok vyprodukuje asi 300 kg odpadu – a ty potom většinou skončí na skládkách nebo ve spalovnách. Ze skládek pronikají hnijící odpadky do půdy, kde mohou znečišťovat spodní vody nebo se díky působení větru dále šíří do okolí a zamořují krajinu. Spalovny zase vypouštějí do ovzduší škodlivé látky, které pak všichni dýcháme. Asi největším zlem dneška jsou plasty, které se dají jen obtížně recyklovat a čím dál více jich nacházíme nejen v oceánech, ale také v žaludcích ryb, které jíme či v trávicím traktu mořských ptáků, které jimi hubíme. Snižovat produkci odpadu je tak velmi důležité – ochrana přírody je totiž zároveň ochranou našeho zdraví.
Zero waste aneb život bez odpadu
Asi neznámější propagátorkou tohoto životního stylu je americká blogerka Bea Johnson, která se přednášením o zero waste živí. Ona a její rodina usilují o skutečně naprosto bezodpadový život, což znamená velkou změnu životního stylu. Využívat zero waste principy ale může každý a začít postupnými krůčky snižovat svou produkci odpadu – každý nevytvořený odpadek se počítá.
V zásadě žádný člověk nemůže žít úplně bez odpadu – nikdy nevyužijeme 100% všeho, co jíme, nosíme či používáme. Jenomže asi uznáte, že zero waste nebo život bez opadu zní o dost lépe, než „život s co nejmenším množstvím odpadu, jaké se nám podaří“.
Přitom jde právě o tohle. Hledat způsoby, jak vytvářet méně odpadu, jak využívat věci, které již máme, jak si odpírat to, co nutně nepotřebujeme, jak nepodléhat konzumnímu způsobu života se všemi těmi umělohmotnými kelímky na kafe, jednorázovými plenkami a spoustou lapačů prachu v domácnosti.
Jak zero waste vypadá v praxi?
Existuje pět základních pravidel (tzv. 5 R nebo česky také jako 5 Z, viz obrázek výše) bezodpadového životního stylu, která shrnují postup, jak se zbavit co největšího množství námi produkovaných odpadků.
V obrácené pyramidě platí, že nejširší pravidlo je také nejdůležitější. Jako první bychom si tedy měli uvědomit, co všechno můžeme zamítnout, tedy čeho všeho se můžeme v životě vzdát. Sem může patřit nové módní oblečení, elektronika, ale také nezdravé jídlo v blyštivých plastikových obalech, balená voda apod. Když si něco vůbec nekoupíme, žádný odpad nevytvoříme. Navíc tím snižujeme poptávku, takže je možné, že se časem takových věcí přestane tolik vyrábět.
Čeho se nedokážeme úplně vzdát, to bychom měli zredukovat, tedy pořizovat si toho co nejméně. Můžeme také volit bezobalovou variantu – v mnoha městech se objevují tzv. bezobalové obchody, kde vám třeba těstoviny, rýži a další potraviny dají do vašich vlastních nádob.
Co potřebujeme fakt nutně, je ideální znovupoužít. Takže sbohem jednorázové tašky, hygienické pomůcky nebo lahve na pití. Všechno tohle se dá pořídit jen jednou a využívat opakovaně. Pod znovupoužití patří i kupování věcí z druhé ruky, jako oblečení ze second handu či knih z antikvariátů.
Když už nějaký odpad vytvoříme měli bychom ho zrecyklovat a nebo zkompostovat. Pokud ani jedno není možné, pak teprve vyhazujeme smetí do komunálního odpadu. Blíže se na tyto pravidla podíváme v některém z příštích článků.
Proč zkusit zero waste?
Jak jsem psala v úvodu – každý Čech vytvoří 300 kg odpadu každý rok. Za průměrně dlouhý lidský život, řekněme 70 let, je to neuvěřitelných 21 tun odpadu. Na světě žije před 7 miliard lidí, tak si to zkuste spočítat. Děsné, co?
Naše společnost už se pomalu dostala do stádia, kdy odpadky není kde skladovat a kdy si začínáme uvědomovat, že jsme naši krásnou planetu svým nepořádkem dost zničili. Blahobytné 20.století si vybralo svou daň na světových mořích, na řekách a jezerech i na půdě a lesích. Doporučuji třeba film Oceán plastů, z kterého běhá člověku mráz po zádech. Pokud brzy nepřestaneme vytvářet tak ohromné množství odpadků, může to mít nedozírné následky na životní prostředky a tím pádem i na lidstvo. A pokud vám na srdci neleží osud mořských živočichů, mohlo by alespoň vaše zdraví.
Proč zkusit žít bez odpadu?
- zbavíte se závislosti na konzumním způsobu života a neustálém nakupování nových věcí podle módních trendů, zbude vám víc peněz na zážitky
- zvýšíte poptávku po zboží bez obalu, čímž vznikne tlak na výrobce, aby vyráběli bez obalu co nejvíce věcí a tím se snížení produkce odpadu posune od jednotlivců k celé společnosti
- objevíte nové zajímavé věci, o kterých jste možná dosud neslyšeli, dozvíte se něco nového, vyzkoušíte si různé recepty a triky
- časem i ušetříte, protože nebudete utrácet za stále nové jednorázové věci
- uděláte něco pro své zdraví, protože bezobalové a ekologické věci bývají zdravější
- budete mít ze sebe dobrý pocit, že nezamořujete přírodu:)
O bezodpadovém životním stylu, tipech, tricích, zajímavostech a o tom, které zero waste principy jsem začlenila do svého života, se dočtete už brzy:)
Diskuze
Napsat komentář
Kdo jsem
Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek.
Již od roku 2009 pro vás píšu esotericky zaměřený web plný informací o duchovním růstu, zdravém životě, magii a esoterice Angelum Lucis - Posel světla.
Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci.
Děkuji za článek. Nutí mě to zamyslet se více nad svou domácností. Ale baví mě to:)
Přidám ještě myšlenku navíc o systémovém řešení odpadů i globálního oteplování
http://denikreferendum.cz/clanek/25690-je-to-podfuk-sami-se-zmenami-klimatu-nezmuzete-vubec-nic
Ahoj, pěkný článek, o zero waste jsem už slyšela v tvém nedávném článku, určitě bych se taky chtěla co se týká vyprodukovaného odpadu polepšit, takže už se na tvé tipy těším.