Živly a jejich interakce

26.3.2022
živly interakce

Živly nejsou oddělené entity, ale většina věcí obsahuje špetičku od každého živlu. A tak například v rostlině najdeme živel země, z něhož vyrostla a je složeno její tělo, vodu, která protéká jejími tkáněmi, vzduch, který ji vyživuje a oheň, který jí ve formě tepla slunečních paprsků dává energii k růstu. Takto můžeme projít celou živou přírodu i nás samotné.

Kdybychom ale živly redukovali na samotné principy, může nám jejich vzájemná interakce leccos napovědět a pomoci nám lépe pochopit jejich podstatu. Je to takové malé ochutnání alchymie, které můžete zakomponovat do svých rituálů. Nebo se můžete jen naladit na psychologii živlů a jejich vyrovnání ve vašem charakteru. Interakce mezi živly vám mohou pomoci pochopit dynamiku vztahu s člověkem, jehož dominantní živel je jiný, než váš. Sledujte také symboliku a neuvěřitelně promyšlenou provázanost všech elementů.

Vyzkoušejte test: Jaký jste živel?

Vzduch + oheň = pozitivní spojení

Bez vzduchu oheň nemůže hořet. Vzduch se ohněm ohřívá a díky tomu získává svoji pohyblivost, kdy teplý vzduch stoupá nahoru a studený klesá dolů. Souhra těchto elementů je důležitá pro život. Společně tvoří, ale toto spojení není stabilní a nemá dlouhého trvání.

Země + voda = pozitivní spojení

Voda sama nemá formu, ale může se udržet a téct díky formě tvořené zemí. Země může vodě poskytovat hloubku i rychlost. Mohou společně vytvořit živý organismus, který se skládá z vody a pevné zemské hmoty. Společně tvoří a jejich spojení je pevné a stabilní.

V dlouhodobém horizontu ale voda může zemi vymílat a rozdrobovat, tvořit v ní kaňony a údolí. Země s vodou tvoří vážnost a houževnatost, ale také starost.

voda a země

Vzduch + voda = pozitivní spojení

Vzduch může vodu uvést do pohybu – buď jako páru nebo způsobit vlny. Voda pak vzduch zvlhčuje – buď optimálně nebo příliš.

Je to ale jedna z nejcitlivějších kombinací – více než jinde je zde důležitá rovnováha, protože pozitivní spojení se snadno může zvrtnout v negativní a vytvořit bouři, déšť či hurikán. Společně tvoří soulad emocí a rozumu, tvořivost a nadhled.

déšť

Vzduch + země = neutrální spojení

Je jim společná všudypřítomnost, jinak ale mají na sebe navzájem jen malý vliv. Společně tvoří logické a praktické myšlení, ale mohou způsobit chlad a nedostatek emocí.

Oheň + země = neutrální spojení

Spojením vzniká magma, které sice ohrožuje, ale zároveň mění krajinu a obohacuje ji o nové prvky. Dokáže vyzdvihnout celá pohoří nebo je svrhnout. Je to tvořivá a produktivní kombinace – spojuje iniciativu a kreativitu se smyslem pro konkrétnost a realizovatelnost. Hrozí však převálcování a zničení všeho kolem. Země a oheň společně tvoří tvůrčí sílu, ale také bezohlednost.

sopka

Oheň + voda = negativní spojení

Oheň může přivést vodu do varu – změna skupenství a z vody je rázem vzduch. Pokud není voda v nádobě, tak oheň uhasí.

Problematická kombinace, při bezprostředním kontaktu se oba tyto živly okamžitě mění. Oba přinášejí obnovu, voda omývá staré, oheň to nechá shořet.

Dohromady tvoří náladovost, impulzivnost a nestálost. Soulad těchto dvou elementů je v podstatě nemožný, rovnovážný stav se vždy bude zmítat na hranici chaosu. Žít spolu v symbióze mohou pouze skrze další elementy, které dohromady tvoří živý organismus.

Zajímá vás symbolika živlů a práce s nimi?

Diskuze

Napsat komentář

 1. Tak já jsem narozena v rybách a ascendent mám v beranu, vodu mám hodně ráda a oheň na mě působí magicky, přitahuje mě…někdy jsem klidná, v myšlenkách úplně jinde a nic mě nerozhodí, jindy přesně naopak, vzteklá a snadno mě vytočí úplná maličkost, kolikrát mám takový vnitřní vztek že zrudnu a mám chuť bouchnout do něčeho pěstí, ulevit si tak :D naštěstí to dokážu v rámci možností ovládat

 2. již dříve jsem tu psal o kvalitě božstva nirmala vidya-čisté poznání, bez kterého nelze, bez pokusu a omylu, bezpečně a správně poznávat cokoli. nirmala vidya je také součástí elementu ducha ohně v nás, který umí spalovat-ničit (i podporovat svým) svým „duchovním ohněm“ naše iluze o nás samých i vnějšího světa. nirmala ganesha je součástí elementu země, která dává moudrost, božstvo gruha lakshmi je součástí elementu vody („Já jsem začátek i konec všeho. tomu, kdo žízní, dám zdarma napít z pramene vody života.“) , která nám dává a ustanovuje rovnováhu, klid a mír, atd. psychologie živlů a jejich vyrovnání ve našem charakteru není možná bez probuzení našeho ducha, který je v každém z nás vevnitř. bez tohoto to nejde, i kdybychom se rozkrájeli…

  Nabízím Bohu své srdce, aby miloval,
  aby se skrze mne lidem daroval
  Bůh slunce mne za ruku povede,
  rozehřát, co měsíc nesvede.
  Měsíční zář zchladí dávné bolesti,
  noblesou dharmy, vymýtí neřesti.
  Kde je ten, co po Bohu hladoví,
  v čem se ztrácí, že se o cestě nedozví
  Vzývám boha moudrosti,
  kéž ho provede skrze starosti,
  až k branám Pravdy nejvyšší,
  kde se vší hledání završí.
  Bože dej, ať slyší mé volání,
  ať jen čistá srdce jej pohání,
  do Tvé náruče, ke tvým chodidlům,
  kde se nehledí k světským pravidlům,
  co mu svazují mysl a berou dech,
  nechť zjihne mu srdce jak hebký mech
  a v hloubce Tvé Boží milosti,
  dosáhne, nejvyšší radosti.

  c Alena Bulušková

 3. [18]:Ahojky, já jsem tako Blíženec! Nejblíže mám k vzduchu(jak velí znamení)- Jsem květnová, ale měla jsem být narozená na letní slunovrat (21.6.).

 4. podle znamení jsem vzduch, ale nejblíž mám rozhodně k ohni a vodě. k zemi žádý zvláštní vztah nemám

 5. Jsem střelec – oheň , ale miluju živel vody :!) pouštním se do toho :)))))

 6. Já jsem blíženec, tudíž bych měla mít nejblíž ke vzduchu. Já mam nejradši oheň. Vzduch je teda druhý nejoblíbenější živel. Zkusim to s těma dvěma a popřípadě zkusim i vodu….. k zemi nemam žádný vztah, mam jí ráda nejmíň…

 7. Máš skvělé články. Podle znamení zvěrokruhu bych měla být země, ale bližší jsou mi vzduch (ten by na mě povahově seděl nejvíc), voda a nakonec i oheň. zemi mám ráda nejmíň. Co mám dělat?

 8. teda pardon jsem se spletl jsem ohnen a mam ras vítr ale ohen tež

 9. já jsem beran takže živel země ale nejvíc mě bere vzduch už jsem ho i trochu dokázal ovládat

 10. Paráda! Jako blázena do živlové magie mě tvoje články nadchnuly. A souhlasím s tebou, že melancholik je spíše voda.

 11. aky mam zivel ja? nemam rada ohen ale stale sa ku mne "pripletie" aj tu mi vysiel ohen (pri vlastnostiach a psychologii) ale milujem vzduch je to pozitivne spojenie ale neviem čo mam ovladat. či ohen alebo vzduch

 12. Já jsem si dřív myslela, že mám ráda všechny živly. Ale rozhodla jsem se "zkoumat" sebe sama. Sebepaznání je důležité. Jsem narozená ve znamení Panny. Ta znamená země. K zemi mám opravdu vztah. Nebýt země, byl by možná vzduch, ale nebyla by vody ani oheň. Jsem typicky zemitý typ. A tohle je možná ten důvod, proč po zemi mi je hned sympaticky vzduch. A voda a oheň jsou dost daleko za nimi. Vlastně mě sice oheň fascinuje, ale bojím se ho. Bojím se i sama zapálit svíčku, abych náhodou nevyhořela. Zvláštní.

 13. Lidi, jsem sice narozená v zemi (kozoroh), ale jsem melancholik až za hrob, tzn. voda. To mi nějak nepasuje, i když voda je můj nejoblíbenější živel, fascinuje mě! :)

 14. Moc děkuju za odpověď, takže to nijak sraaaaašně nevadí, když pracuju s neutrálním spojením…. Ani nevíš jak jsi mi pomohla :D

 15. [7]: oheň a země je neutrální spojení. Víc živlů užívat klidně můžeš. Všechno si odvoď intuitivně, jak to cítíš

 16. Moc prosím o radu, učím se magii živlů a povedlo se mi "spojit" se se zemí, ta mě k sobě prostě táhne… no a na chatě jsem prostě nemohla odolat a u táboráku jsem si zkusila živel ohně, až tady jsem se dočetla, že je to negativní spojení a tak bych potřebovala vědět, co s tím, nebo jestli to není špatně, tady je mi jasné, že ja, ale doufám, že to jde nějak vyvážit, nebo oheň prostě nepoužívat, že by se třeba sám vytratil??? Já mám tyhle oba živly ráda, i když vím, že si moc nerozumí, tak mě ještě napadá se zeptat, jestli nevadí, když bych měla víc živlů, popřípadě by mě taky zajímalo, jaké k sobě takhle po skupinkách "ladí"…

 17. já mám ráda všechny. Když si řeknu ke kterým mně to nejvíc táhne, tak se nemůžu rozhodnout protože oheň považuji za svou velkou součást (no to vlastně všechny :D), země bych se ani za nic nevzdala, vzduch je pro mně něco neskutečného a voda je fascinující. Nejsem k žádnému vyhrazená i když mé nejoblíbenější barvy jsou žlutá, hnědá a zlatá a modrá

 18. já jsem kozoroh, podle znamení mi sedí země,nekoukala jsem čemu mám nejblíž,ale nejvíc se mi líbí voda a vzduch, nejvíc mě lákají tyto dva živly, zkusim to s nima a uvidim :) všem ostatním přeju hodně štěstí :)

 19. Podle znamení mám vodu, nejraději mám oheň.. jsem náladová a impulsivní.. přesmě, jak je to tam napsáno.. :D

 20. Já jsem narozená ve znamení ryb a jsem asi nejvíce cholerik pak flegmatik a i malencholik .. Nejvíc z těch živlů mě přitahuje voda a vzduch .. jako kdybych byla někde v pralese u vodopádu a stála bych v potůčku tak bych se měla jako v ráji =D myslím, že je to dobrá kombinace, ne? =)

Kdo jsem

Image

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek.

Již od roku 2009 pro vás píšu esotericky zaměřený web plný informací o duchovním růstu, zdravém životě, magii a esoterice Angelum Lucis - Posel světla.

Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci.

NAVŠTIVTE MŮJ E-SHOP

banner