Zlo jako motivace k dobru

30.9.2015
Často se ptám sama sebe i svých andělů, proč je na světě tolik zlého. Proč si lidé navzájem ubližují, proč kradou, znásilňují, vraždí, uplácí. Copak člověk není v jádru bytostí lásky? Tak proč je schopen páchat tak ohavné činy?
Už před nějakým časem mi ale došlo, že tak, jako jsou nutné protiklady ve všem, platí to i o lidském chování. Staré musí umírat, aby se zrodilo nové. Slunce musí večer zapadnout, aby si příroda mohla odpočinout a ráno zase vyjít, aby koloběh života pokračoval. Bez protikladů vše ustrne a zanikne. A právě proto jsou na světě lidé, konající zlé i dobré skutky.
Znáte efekt přihlížejícího, někdy také nazývaný „efekt Kitty Genovese“? Tento případ, kdy byla před zraky svědků zavražděna mladá dívka a nikdo nezasáhl, je citován v učebnicích a později na něm byl popsán jev známý jako efekt přihlížejícího. Když někdo třeba upadne na ulici s akutním infarktem, mnoho lidí kolem projde, aniž by zasáhlo. Je to způsobeno tím, že si každý říká – vždyť je tu spousta lidí, proč bych měl zasahovat zrovna já, někdo tomu člověku určitě pomůže. Pokud si to ale řekne každý, člověk s infarktem nakonec zemře.
Kdyby na světě bylo jen a jen dobro, kdo by pak měl motivaci konat další dobro, když by ho všude bylo tolik? Je snadné přehodit zodpovědnost na druhé a každý z nás to občas v životě udělá, když třeba zrovna nemá svůj den. Stačí nechat ležet hrnek ve dřezu, však on ho pak někdo umyje, nebo nejet ke kamarádovi pomáhat se stěhováním, protože stejně říkalo dalších deset lidí, že tam bude. Jsou to drobnosti. Drobnosti, které ale můžou skončit plísní na hrnku nebo smutným kámošem, který se nakonec stěhuje sám.
Když jsme si vědomi faktu, že existuje riziko, že nikdo nepomůže, že nikdo onu dobrou věc neudělá, snáze se pak zvedneme ze židle. Lidé, konající zlo, nás udržují v neustálém pozoru. Ukazují nám, jaký svět mít nechceme. A toto vědomí nám dává sílu vystoupit z davu a konat.
Ve světě plném dobrých a hodných lidí se může stát, že se někdo zraní a zavolá o pomoc, ale nikdo nepřiběhne, protože když jsou všichni tak hodní, tak určitě vstane někdo jiný a půjde a zakročí. Ve světě, kde lidé nekradou, si jistě nikdo nevšimne, že si vezmu bonbón navíc, jen pro tentokrát, však oni mi to odpustí. Ve světě, kde všichni chodí dobrovolně pomáhat nemocným, si můžu dovolit jeden den volna, však tam lidí bude dost. A celý koncept dobra začne náhle dostávat trhliny, až se dostaneme tam, kde jsme dnes.
Není to proto, že by lidé od základu byli prolezlí zlem a nenávistí. Ale někdy jsme líní, někdy unavení a někdy prostě nemáme náladu. Ve světě, kde existují zlé skutky, nám ale kolikrát nezbývá, než lenost překonat, únavu zahnat a dobrou náladu si vyvolat, abychom mohli jít a konat dobro, protože hrozí, že to nikdo jiný neudělá.
Jakmile začneme zlo brát jako motivaci k dobru, svět se náhle nezdá bezútěšnou pustinou nenávisti a zmaru. Je to místo, které je dokonalé ve své nedokonalosti, které se nikdy nezastaví, vždy bude v pohybu a misky vah se vždy budou vychylovat, aby nedošlo k zástavě a tím pádem i k zániku. Lhostejnost nás motivuje k zájmu, nenávist k lásce, utrpení k radosti, lež k pravdě, hloupost k moudrosti a znuděnost k aktivitě. A i špatné příklady nás mohou mnoho naučit.
S láskou a plnou náručí dobré nálady Lúmenn

Diskuze

Napsat komentář

  1. Post
    Author

    ?: A to bych je měla raději vraždami motivovat k dalšímu zabíjení a šikanou k další šikaně? :) Zlé věci se prostě dějí a nemůžeme to změnit jinde, než u sebe, ve svém životě. Než se tím trápit a užírat, považuji určitě za lepší se tím motivovat ke konání dobra ve svém životě. Mě to celý život poměrně dobře funguje :)

  2. Pěkně jste si to odůvodnila, ono je to třeba aby se člověk nezbláznil. Každopádně toto je vás názor či vašeho vyššího já, každopádně co duše, to názor… Docela by mě ta vaše motivace zlem zajímala v praktickém životě tady na Zemi. Budete své děti motivovat vraždami aby si vážily života? Budete jim říkat, až je někdo bude šikanovat,ať jim dají více lásky?

  3. [4]: Tak to abys radši místo planého opravování něčích názorů radši skutečně na lepším světě pracoval. :) Bude pak jistě lépe tobě i mně.

  4. [3]: A to si myslíš, že ve světě bez válek, podvodů a vrahů ti někdo něco naservíruje pod nos? Ano člověk na sobě musí pracovat, ale proč by to nemohl dělat v lepším světě? To když já nevím nemáš ve správách vraždu, tak na sobě nemůžeš pořádně pracovat (ano teď přeháním)? A jestli chceš celý život jen bojovat…

  5. Je to tak… jedině díky silám zla může dobro posilovat svoje svaly a stupňovat se, překonávat samo sebe.. :)

  6. [1]: Musím nesouhlasit, neříkám, že se nemáme dobře (někteří), ale osobně věřím, že se snad k "Ráji" dopracujeme.. alespoň v nějaké míře.

Kdo jsem

Image

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek.

Již od roku 2009 pro vás píšu esotericky zaměřený web plný informací o duchovním růstu, zdravém životě, magii a esoterice Angelum Lucis - Posel světla.

Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci.

NAVŠTIVTE MŮJ E-SHOP

banner